Niazgah نیازگاه
بانك جهانی پیش بینی كرد

افزایش رشد اقتصاد جهانی

افزایش رشد اقتصاد جهانی

به گزارش نیازگاه رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۷ با كمك بهبود اوضاع بیش از نیمی از اقتصادهای جهان، به ۳ درصد رسید و پیش بینی می گردد این رشد در سال ۲۰۱۸ به ۳. ۱ درصد افزایش پیدا كند.به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، بانك جهانی در گزارشی به قلم كارلوس آرتتا، به بررسی این مورد پرداخته است كه چرا رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۸ قوی خواهد بود و چه مسائل نگران كننده ای وجود دارد.

در شرایطی كه شرایط برای صادر كنندگان كالا تسهیل می شود، انتظار می رود رشد در میان اقتصادهای توسعه یافته و در حال ظهور افزایش یابد. با این حال بعضی از مخاطرات نظیر امكان اختلال در تنظیم بازارهای مالی و افزایش تنشهای ژئوپلیتیكی ممكن است چشم انداز اقتصاد جهانی را تنزل دهد.

یك نگرانی عمده مربوط به سرعت رشد بالقوه اقتصادهای توسعه یافته و قدرتهای اقتصادی نوظهور است كه انتظار می رود در دهه آینده كاهش بیشتری یابد. اصلاحات ساختاری برای مهار این كاهش و مقابله با آثار منفی هر بحرانی كه ممكن است اتفاق بیافتد، ضروری می باشد.

بانك جهانی، ۴ عامل زیر بعنوان مهم ترین عوامل امیدواری نسبت به اقتصاد جهانی ذكر كرده است:

۱. روند بهبود گسترده ادامه می یابد

رشد جهانی در سال ۲۰۱۷ به كمك بهبود شرایط اقتصادی كشورهای توسعه یافته و بازارهای در حال ظهور به نحو قابل توجهی شتاب گرفت و انتظار می رود تا در سال ۲۰۱۸ هم این روند ادامه یابد.

۲. تجارت جهانی حركت رو به رشدی داشته است

با بهبود میزان تولید و سرمایه گذاری جهانی، تجارت جهانی، صادرات بازارهای در حال ظهور و كشورهای در حال توسعه شتاب گرفتن است. در شرایطی كه شرایط برای صادر كنندگان كالا تسهیل می شود، سرمایه گذاری و فعالیت های تجاری افزایش می یابد. بعضی از اقتصادهای بزرگ نظیر برزیل، نیجریه و روسیه در سال ۲۰۱۷ از ركود خارج شدند.

۳. شرایط تامین مالی در سطح جهان، مطلوب باقی مانده است

علی رغم چشم انداز عادی سازی سیاست های پولی در اقتصادهای توسعه یافته، شرایط تامین مالی در سطح جهان تحت تاثیر تقاضای بالا برای دارایی های بازارهای درحال ظهور و توسعه یافته، مطلوب باقی مانده است.

۴. چشم انداز كوتاه مدت قابل اطمینان است

در محیط اقتصادی بین المللی مطلوب كه روند سرمایه گذاری ها رو به بهبود است و تجارت جهانی و قیمت كالاها رو به افزایش است، چشم انداز كوتاه مدت قابل اطمینان است. انتظار می رود با شتاب گرفتن تقاضا برای كالاهای صادراتی توسط وارد كنندگان، رشد در بازارهای در حال ظهور و توسعه یافته فراتر از پیش بینی ها باشد.

نگرانی ها

از طرفی، چشم انداز رشد اقتصاد جهانی با احتمالات منفی و مخاطراتی هم روبروست. بحرانی ترین مساله امكان اختلال در تنظیم بازارهای مالی است كه ارزش دارایی ها را به شدت بالا می برد و نرخ های بهره را پایین می آورد.

یكی دیگر از مسائل، فضای غیر مطمئن سیاسی و تنش های ژئوپلیتیكی است كه هم اكنون بیش از میزان عادی قرار دارد و نوسانات بازار هم به میزان غیر عادی پایین است و ممكن است افزایش پیدا كند.

با وجود كاهش ریسك های رشد اقتصادی، بازارهای در حال ظهور و اقتصادهای توسعه یافته، برای مقابله با شوك های منفی، با چالش هایی در سیاست گذاری نظیر فضای مالی محدود بخصوص برای صادات كالا مواجهند.

نگرانی بزرگتر، در مورد مخاطرات و چالش های دراز مدت تر بر سر راه استفاده اقتصاد جهانی از تمام ظرفیت خود برای توسعه است. انتظار می رود كه این مساله سبب كند شدن رشد جهانی در دهه آینده در میان كشورهای در حال توسعه شود كه آثاری منفی روی بهبود استانداردها و كاهش فقر خواهد داشت.

اگر در دهه آینده بحران مالی یا اقتصادی به وجود آید، این چشم انداز ضعیف از رشد، ضعیف تر هم خواهد شد. این مساله اهمیت اجرای اصلاحات ساختاری را به منظور كسب رشد دراز مدت دو چندان می كند. یك سیاست با ثبات می تواند سطوح رشد را حتی فراتر از سطوح فعلی برساند و نتایج بحران ها را تقلیل دهد. 

1396/10/20
23:00:05
5.0 / 5
4475
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , گران , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی