Niazgah نیازگاه
در چهارمین هفته پویش الف _ ب _ ایران محقق شد؛

تأمین آب آشامیدنی ۳ استان با ارزش سرمایه گذاری ۲۶ هزار میلیارد ریال

تأمین آب آشامیدنی ۳ استان با ارزش سرمایه گذاری ۲۶ هزار میلیارد ریال

به گزارش نیازگاه ایرنا- چهار طرح صنعت آب با سرمایه گذاری ۲۶ هزار میلیارد ریال در سه استان با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهوری و وزیر نیرو امروز ( نهم اردیبهشت ماه) به بهره برداری رسید که تأمین آب آشامیدنی سالم و رفع نیاز آبی اراضی کشاورزی از مزایای این طرح ها به حساب می آید.


به گزارش روز پنجشنبه گروه اخبار استان های ایرنا، در چهارمین هفته پویش # الف_ ب_ ایران در سال ۱۴۰۰ و شصت و پنجمین هفته برنامه ملی جهش تولید، از چهار طرح بزرگ صنعت آب که دو طرح آن در استان هرمزگان، یک طرح در استان مازندران و یک طرح هم در استان خوزستان است، بهره برداری شد.
این طرح ها شامل فاز سوم سامانه نمک زدایی بندرعباس، خط انتقال آبرسانی به بندرعباس از آب شیرین کن و تصفیه خانه آب سرنی در هرمزگان، طرح آبگیری سد بالارود در خوزستان، واحد دوم تصفیه خانه فاضلاب ساری و آغاز عملیات اجرایی سد زارم رود در استان مازندران است که در ادامه به جزئیات آنها اشاره می شود:

هرمزگان
فاز سوم سامانه نمک زدایی بندرعباس، خط انتقال آبرسانی به بندرعباس از آب شیرین کن و تصفیه خانه آب سرنی به ارزش یک هزار و ۲۸۵ میلیارد تومان در استان هرمزگان از طرح هایی است که امروز با دستور رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در مراسم بهره برداری از این طرح اظهار داشت: تصفیه خانه سرنی یکی از پروژه های مهم ملی و آخرین بخش از «طرح سد سرنی و سامانه انتقال و تصفیه خانه» است که برای راه اندازی آن، مبلغ ۳۳۰ میلیارد ریال و ۱۵ میلیون یورو از محل اعتبارات بانک توسعه اسلامی هزینه شده است.
سیدحسن رضوی اضافه کرد: این طرح با هدف تأمین و ارتقای کمی و کیفی آب آشامیدنی منطقه راه اندازی شده و با اتمام عملیات اجرایی آن، الان آب تصفیه شده برای مصارف مردم منطقه آماده تحویل شده است.
وی افزود: این تصفیه خانه که در شهرستان میناب واقع شده، دو مترمکعب بر ثانیه ظرفیت دارد و شامل فرآیندهای اصلی هوادهی، زلال سازی، فیلتراسیون، کلراسیون و شناورسازی هوای محلول (Dissolved Air Flotation) است.
این پنجاهمین تصفیه خانه آب کشور در دولت تدبیر و امید است که برای تأمین آب آشامیدنی جمعیت افزون بر ۸۶۴ هزار نفر پیشبینی شده است.
سرپرست شرکت آب منطقه ای استان هرمزگان هم در مراسم بهره برداری از این طرح اظهار داشت: تأمین آب سالم برای شهروندان بندرعباس، میناب وروستاهای منطقه مهم ترین دستاورد تصفیه خانه جدید میناب است که با دستور رئیس جمهوری، در چارچوب پویش#هرهفته الفب_ایران راه اندازی شد.
جمشید عیدانی اضافه کرد: تأمین آب آشامیدنی از راه منابع آب سطحی یکی از راهکارهای در نظر گرفته شده برای ایجاد تعادل در بیلان دشت هاست.
سرپرست شرکت آب منطقه ای استان هرمزگان اظهار داشت: تصفیه خانه جدید میناب که دارای ظرفیتی بین هزار تا ۲ هزار لیتر بر ثانیه است، شامل فرآیندهای اصلی هوادهی، زلال سازی، فیلتراسیون، کلراسیون و شناورسازی هوای محلول است.
وی ضمن اشاره به اشتغال نیروهای بومی منطقه در اجرای این پروژه، اظهار داشت: برای اجرای پروژه تصفیه خانه جدید میناب که آب سد شهید بذرافشان سرنی را برای مصرف شرب فراهم می آورد، ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۴۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم مشغول به کار بوده اند.

خوزستان
طرح آبگیری سد بالارود با سرمایه گذاری ۶۴۵ میلیارد تومان در استان خوزستان هم از دیگر طرح هایی است که امروز به بهره برداری رسید و این سد به صورت رسمی وارد چرخه اقتصادی کشور شد.
رضا اردکانیان وزیر نیرو در مراسم بهره برداری از این طرح اظهار داشت: این سد پنجاه و سومین سد مخزنی کشور است که با اعتبارات ملی از آغاز دولت کار ساخت آنها به اتمام رسیده و با بهره برداری از آن، علاوه بر کنترل سیلاب های ورودی شمال خوزستان، نیاز آبی بیشتر از ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی پایین دست اندیمشک برطرف می شود.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان هم در این آیین اظهار داشت: سد بالارود یک سدمخزنی با سرمایه گذاری ۶ هزار و ۴۵۰ میلیاردریال و از طرح های بزرگ منطقه است.
فرهاد ایزدجو اضافه کرد: این سد در شهر حسینیه از شهرستان اندیمشک بر رودخانه بالارود و بین رودخانه های دز و کرخه قرار گرفته و ظرفیت مخزن آن ۱۳۱ میلیون متر مکعب است.
وی بیان نمود: اهداف اصلی از ساخت این سد خاکی، کنترل سیلاب های مخرب بالارود است که در سالهای گذشته خساراتی برای منطقه داشته است کمااینکه در سالهای ۹۷ و ۹۸ (در حین ساخت) سیلاب های با شدت ۹۰۰ مترمکعب بر ثانیه را مهار کرده است.
وی عنوان کرد: این سد همینطور آب آشامیدنی روستاهای منطقه را با جمعیتی بالغ بر ۲۲ هزار نفر پوشش خواهد داد ضمن اینکه در توسعه جاذبه های گردشگری و رونق اقتصادی منطقه هم نقش مهمی دارد.
ایزدجو بیان نمود: این طرح بزرگ اقتصادی برای بیشتر از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر غیرمستقیم و برای ۸۰ نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی دارد و نیروگاه آن در آینده با ظرفیت تولید انرژی ۱۱ گیگا وات ساعت راه اندازی می شود.
سد بالارود دارای ۸۵ متر ارتفاع، یک هزار و ۵۴ متر طول، ۱۰ متر عرض، ۷۹۷ کیلومتر مربع حوضه آبریز و همینطور ۱۳۱ میلیون متر مربع حجم مخزن است.
به گفته مسئولان اندیمشک با اجرای این طرح بزرگ اقتصادی، علاوه بر توسعه فرصت شغلی، ایجاد جاذبه های گردشگری در این منطقه هم هدفگذاری شده است.
سد مخزنی بالارود توسط سازمان آب و برق خوزستان روی رودخانه بالارود در ۲۷ کیلومتری شمال شهر اندیمشک در بخش الوار گرمسیری و در شهر حسینیه راه اندازی شده است.
عملیات ساخت سد بالارود از سال ۸۴ شروع شده بود که تکمیل آن به دلیل برخی مشکلات و موانع در خلال این سالها با وقفه هایی همراه شد.

مازندران
"واحد دوم تصفیه خانه فاضلاب ساری" با اعتبار ۱۵۰ میلیارد تومان هم یکی دیگر از طرح هایی است که امروز در استان مازندران با دستور رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.
بر اساس اعلام شرکت آب و فاضلاب مازندران، برای مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب ساری یکهزار و ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.
فاز دوم تصفیه خانه فاضلاب شهر ساری پس قرار گرفتن در لیست طرح های نیمه تمام اولویت دار و دریافت کمک ۵۰۰ میلیارد ریالی دولت پارسال به ایستگاه پایانی رسید و الان ظرفیت تصفیه فاضلاب مرکز مازندران به ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است.
عملیات اجرایی این فاز که ۲۴ هزار متر مکعب در شبانه روز ظرفیت دارد از سال ۹۲ شروع شد و با بهره برداری از آن فاضلاب تولیدی حدود ۱۰۵ هزار نفر معادل ۲۵ درصد از جمعیت ساری وارد تصفیه خانه می شود.
تصفیه خانه فاضلاب شهری ساری یکی از طرح هایی است که تکمیل آن از سال پیش در اولویت دولت تدبیر و امید قرار گرفت و دکتر محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در بازدید مرداد ماه ۹۹ برای آن بودجه تکمیلی ۵۰۰ میلیارد ریالی در نظر گرفت.
مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب ساری با متدها و فناوری های روز دنیا تجهیز شده و می تواند تصفیه کامل بیولوژیکی به روش لجن فعال (MLE) با قابلیت حذف نیتروژن انجام دهد.
یکی از خصوصیت های این مدول، کیفیت پساب حاصل از آن است که مطابق با استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست ایران تصفیه می شود و قابلیت تخلیه به آب های سطحی را دارد.
همچنین در ادامه پویش هفته چهارم، عملیات اجرایی "سد زارم رود" با سرمایه گذاری ۹۰ میلیارد تومان در استان مازندران شروع شد.
زارم رود چهارمین سد بزرگ مازندران بعد از سد شهید رجایی ساری، البرز سوادکوه و گلورد نکا به حساب می آید و بر روی زارم رود بعنوان سرشاخه اصلی رودخانه تجن در فاصله ۳۵ کیلومتری جنوب شرق ساری ایجاد می شود.
برای این سد ظرفیت تنظیمی سالانه ۹۶ میلیون متر مکعب آب در نظر گرفته شده و مقرر است در مدت ۲ سال ساخته شود.
طبق بررسی های انجام شده، میانگین بارندگی سالانه در حوضه آبریز سد زارم رود ۵۵۷ میلی متر و آورد سالانه آن ۱۱۹ میلیون متر مکعب است که به نظر می آید با ظرفیت تنظیمی سد برای ایجاد جریان پایدار زیست محیطی همخوانی دارد.
شرکت آب منطقه ای مازندران میزان سرمایه گذاری مورد نیاز برای ساخت سد در مدت ۲ سال را حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال پیشبینی کرده است.
کارکرد اصلی سد زارم رود تأمین آب شرب شهرهای ساری و میاندرود به میزان ۳۱ میلیون متر مکعب است ولی در عین حال تأمین ۱۸ میلیون متر مکعب آب مورد نیاز اراضی کشاورزی منطقه، هشت میلیون متر مکعب نیاز آب صنعت و تنظیم و تحویل ۳۹ میلیون متر مکعب آب مورد نیاز محیط زیست هم برای آن تعریف شده است.
سد زارم رود علاوه بر کنترل کننده سیلاب منطقه، برای تولید انرژی برق آبی، توسعه گردشگری و ایجاد اشتغال هم برنامه ریزی شده است.


1400/02/09
15:08:20
5.0 / 5
511
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی