Niazgah نیازگاه

بررسی نرخ دلار در سال جدید

بررسی نرخ دلار در سال جدید

به گزارش نیازگاه بررسی وضعیت نرخ دلار در نخستین ماه از سالجاری نشان داده است که دلار در ایام ابتدایی این ماه با افزایش قیمت روبرو شده اما به مرور زمان نرخ این نوع ارز کاهشی شده است.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، دلار سال قبل را با قیمت ۲۴ هزار و ۷۵۰ تومان به پایان رساند اما با شروع سال جدید و نخستین روز کاری بازار ارز در پنجم فروردین، از این رقم هم فراتر رفت تا جایی که به ۲۵ هزار و ۶۰۰ تومان هم رسید.
سپس با اتمام تعطیلات نوروز، دو روزی کاهش قیمت پیدا کرد و نرخ دلار ۲۴ هزار و ۷۳۰ تومان شد.
باردیگر، دلار دو تا سه روز با افزایش قیمت روبرو شد و به ۲۵ هزار تومان رسید اما در ادامه و تا اواخر فروردین ماه، دلار در کانال ۲۴ هزار تومان قرار داشت و نوسانات هم در این محدوده رخ می داد.
اما در سه روز پایانی فروردین ماه، نرخ دلار متاثر از فرکانس های مذاکرات در وین با کاهش های قابل توجهی مواجه گردید و به کانال ۲۳ هزار تومان هم نزدیک شد.
علاوه براین، در این زمان نرخ فروش دلار در بعضی از صرافی ها به ۲۲ هزار تومان هم رسید و شاهد شکل گیری صف فروش در بازار ارز بعد از مدت ها بودیم.
در این حوزه، یک صراف و فعال بازار ارز درباره وضعیت بازار ارز در فروردین ماه و پیشبینی این بازار در ماه آینده در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: در نخستین ماه سال به علت اینکه تا ۱۵ فروردین اغلب صرافی ها تعطیل بودند، قیمت ها متاثر از بازار غیررسمی، افزایش پیدا کرده بود اما پس از شروع فعالیت صرافی ها در سال جدید، قیمت ها در بازار ارز به سمت کاهش حرکت کرد و این کاهش هم ادامه دار بود.
وی ادامه داد: با شیوع کرونا مسافرت های ارزبر به شدت کاهش پیدا کرد و یک مقداری از نوسانات بازار ناشی از مذاکرات برجام بود. گاهی اوقات اخبار منفی و مثبت در این حوزه، بازار را تحت تأثیر قرار می داد اما از آنجائیکه شوک های ناشی از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حدودا نوسانات بازار را تخلیه کرده بود، اخبار برجام نتوانست شوک قابل توجهی به بازار ارز وارد کند.

شرط تدوام روند کاهشی دلار در هفته آینده
این فعال بازار ارز افزود: در هفته آخر فروردین ماه با قطعی شدن برجام و توافق طرفین آن، شاهد کاهش شدید ارز در ۲ روز پایانی این ماه بودیم و مردم به سمت فروش ارز رفتند که حالا فروشندگان بازار بیشتر از خریداران آن است.
طبق گفته وی، تداوم روند کاهشی ارز به مدیریت مناسب از سمت بازارساز، رفتارهای بانک مرکزی و فعالان بازار بستگی دارد.
این صراف در انتها سخنانش با اشاره به اینکه قیمت ارز باید برپایه تقاضا و عرضه در بازار تعیین شود، مطرح کرد: اگر این روند کاهشی ادامه پیدا کند و دخالتی در روند بازار صورت نگیرد، شاهد ورود ارزهای خانگی به بازار خواهیم بود.1400/02/01
23:01:42
5.0 / 5
580
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی