Niazgah نیازگاه
معاون وزیر صنعت در گفت وگو با نیازگاه مطرح كرد:

لزوم حذف قوانین مزاحم توسعه سرمایه گذاری برای تحقق شعار سال

لزوم حذف قوانین مزاحم توسعه سرمایه گذاری برای تحقق شعار سال

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تکیه بر اینکه باید نگاه ها به مبحث تولید و سرمایه گذاری تغییر اساسی کند، اظهار داشت: قوانین مزاحم توسعه سرمایه گذاری در سریعترین زمان ممکن باید حذف شود یا به نفع سرمایه گذاری تغییر کند.


«سعید زرندی» امروز (شنبه) در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا ضمن اشاره به شعار سال ۱۴۰۰، اضافه کرد: استفاده از ظرفیت خالی واحدهای تولیدی، ممنوعیت وارادت بعضی از کالاها، نهضت ساخت داخل و تسریع در تأمین ارز واحدهای تولیدی، چهار عامل اصلی مثبت شدن رشد صنعت پارسال بود که باید تقویت شوند.
وی بیان داشت: وزارت صنعت یک حلقه از تولید است، باید سایر حلقه ها هم هماهنگ در پشتیبانی از تولید عمل کنند.
زرندی ضمن اشاره به محورهای قابل طرح در برنامه سال «تولید؛ پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» اضافه کرد: در این راستا، بسته «پشتیانی و مانع زدایی از تولید» که وظایف همه دستگاه ها را تبیین کرده، تهیه شد.
وی اظهار داشت: در بسته پیشنهادی، به صورت شفاف وظایف وزارت صنعت، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد (مالیات، بانک ها و گمرک)، وزارت کار (تامین اجتماعی)، سازمان حفاظت محیط زیست و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مشخص شده است.
معاون وزیر صنعت افزود: چالش های بخش تولید در بخش فرا کلان، کلان، بخشی، رشته فعالیت و بنگاهی احصا شده و راهکارهای مبتنی به کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت تهیه می شود.
وی تصریح کرد: تسهیل استقرار واحدهای تولیدی از مهم ترین اقدام هایی است که در سال ۱۴۰۰ دنبال می شود.
این مقام مسوول تصریح کرد: یک سرمایه گذار برای ایجاد واحد تولیدی برای شروع کار یا توسعه بنگاه، نباید از این سازمان به آن سازمان معطل شده و ماه ها درگیر دریافت مجوز بماند؛ این رویه باید تغییر کند.
وی خاطرنشان کرد: قوانین مزاحم توسعه سرمایه گذاری در سریعترین زمان ممکن باید حذف شود یا به نفع سرمایه گذاری تغییر کند.
زرندی بیان داشت: نمی گردد از سویی از وزارت صنعت توقع توسعه سرمایه گذاری داشت، اما از سوی دیگر دست سازمان های توسعه ای مثل ایدرو و ایمیدرو را در سرمایه گذاری های جدید بست.
معاون وزیر صنعت خاطرنشان کرد: منابع عظیم مالی در سیستم بیمه مثل بیمه عمر وجود دارد، اما چقدر از آن وارد سرمایه گذاری در بخش ساخته شده است؟ این ها موضوع هایی است که باید در اقتصاد کلان به نفع تولید تغییر کند.
رفع موانع
این مقام مسوول تصریح کرد: به منظور رفع موانع موجود در مقابل فعالیتهای تولیدی و بهبود محیط کسب و کار، در سه محور «تفویض اختیار به سازمان های استانی»، «شناسایی و رفع گلوگاه های اجرایی» و «اصلاح قوانین و مقررات زائد و مزاحم»، اقدام های اجرایی و عملیاتی در دستور کار وزارت خانه قرار دارد.
وی افزود: همه دستگاه ها باید اولویت شان تولید باشد، یعنی اگر سازمان مالیاتی، گمرک، تأمین اجتماعی و غیره، یک جا بین منافع سازمانی و منافع تولید به تعارض برخوردند، باید منافع تولید را اولویت قرار دهند که در این صورت شعار سال محقق می شود.
زرندی معتقد است: تا زمانی که بازارهای غیرتولیدی سود ده و جذاب باشند، تولید روی خوش نخواهد دید و مسیر رشد در تولید محقق نمی گردد.
نتایج نظرخواهی از فعالان اقتصادی و صاحب نظران
وی ضمن اشاره به نظرخواهی از حدود یک هزار نفر از فعالان صنعت، معدن و تجارت و صاحب نظران اقتصادی درباره موضوعات در رابطه با تولید، بیان داشت: مهم ترین موانع تولید از جانب آنان عدم ثبات اقتصاد کلان (۶۳۰ نفر)، تورم بالا (۴۰۰ نفر)، نبود نقدینگی مناسب (۳۶۰ نفر)، تحریم های خارجی (۳۳۰ نفر) و جذاب بودن بازارهای غیرمولد (۲۴۹نفر) عنوان شده است.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت اظهار داشت: بانک ها (۷۶۰ نفر)، سازمان امور مالیاتی (۷۵۰ نفر) و سازمان تأمین اجتماعی (۵۷۰ نفر) بعنوان مهم ترین دستگاه هایی از جانب این صاحب نظران اقتصادی ذکر شده اند که بیشترین اثر را بر روی فرایند تولید دارند و نیازمند اصلاح و بازبینی در روابط با تولید هستند.
وی تصریح کرد: به اعتقاد آنان، عوامل داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت که نیازمند اصلاح است به ترتیب شامل صدور مجوزهای صنعتی (۴۲۰ نفر)، موضوعات در رابطه با زیرساخت های شهرک های صنعتی (۴۱۵ نفر) و موضوعات در رابطه با واردات (۳۵۰ نفر) عنوان شده است.
زرندی اضافه کرد: از نظر این فعالان اقتصادی، مهم ترین اولویت هایی که وزارت صنعت باید در سال جدید پیگیری کند، پیگیری برای مقررات زدایی از بخش تولید (۶۲۰ نفر)، عرضه مشوق های سرمایه گذاری (۵۲۰ نفر)، جداسازی بخش تولید از بازرگانی (۳۸۰ نفر) و تفویض امور به تشکل ها (۳۵۰ نفر) ذکر شده است.


1400/01/15
23:56:15
5.0 / 5
828
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان نیازگاه
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی