Niazgah نیازگاه
مجری طرح توسعه زنبورداری وزارت جهاد كشاورزی:

شیوه نامه اجرایی زنجیره ارزش محصولات زنبور عسل سال جاری نهایی می شود

شیوه نامه اجرایی زنجیره ارزش محصولات زنبور عسل سال جاری نهایی می شود

به گزارش نیازگاه مجری طرح توسعه زنبورداری وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: تدوین شیوه نامه اجرایی زنجیره ارزش تأمین، تولید و توزیع محصولات زنبور عسل در جهت سیاست های وزارت جهاد کشاورزی سال جاری نهایی می شود.


به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «حسین اکبرپور» هدف از تدوین و اجرای شیوه نامه اجرایی زنجیره تأمین، تولید و توزیع محصولات زنبور عسل را ایجاد ارزش افزوده و رونق کسب و کار در این عرصه عنوان نمود و اضافه کرد: ما می توانیم بهبود بهره وری همه عوامل تولید، توسعه مناسبات صادرات در جهت تجاری سازی محصولات و توسعه صنعت زنبورداری بر اساس اصلاح مدیریت و تولید را در چارچوب زنجیره ارزش داشته باشیم.
وی با بیان اینکه هدفگذاری خوبی در نظام زنجیره تأمین، تولید و توزیع محصولات زنبور عسل در حال انجام می باشد، عنوان کرد: حالا وظایف هر یک از سازمان ها و دفاتر همچون دفتر توسعه زنبورداری و نقش تشکل ها در این زنجیره تولید دیده شده است.
اکبرپور افزود: واحدهای پرورش زنبور عسل، واحدهای پرورش ملکه، فروشگاه های محصولات زنبور عسل و آزمایشگاه های در ارتباط با خوراک زنبور عسل هم در این زنجیره می توانند نقش خویش را برای ایجاد ارزش افزوده و تجاری سازی محصولات مزیت دار ایفا کنند.
وی اظهار داشت: حالا هم بعضی از حلقه های زنجیره تولید زنبور عسل در برخی از استان ها توسط صاحبان سرمایه تشکیل شده، اما با اجرایی شدن نظام اجرایی تأمین، تولید و توزیع محصولات زنبور عسل، همه این حلقه در چارچوب یک نظام اجرایی تعریف می شوند.
مجری طرح توسعه زنبورداری اظهار داشت: تابحال پیش نویس نظام اجرایی تأمین، تولید و توزیع محصولات زنبور عسل بیشتر از ۱۵ بار ویرایش شده و در این پیش نویس نظرات استان ها و صاحبنظران در حوزه صنعت زنبورداری احصا شده است.
وی درباره ارزش افزوده در صنعت زنبورداری کشور بیان داشت: ارزش افزوده در بخش های مختلف زنبورداری متفاوت می باشد، اما مهم ترین بخش فعالیت زنبورداری در ارتباط با گرده افشانی است.
اکبرپور اضافه کرد: بر مبنای یافته های محققان، ارزش گرده افشانی زنبور عسل در تولیدات کشاورزی ۹۰ برابر ارزش محصولات مستقیم زنبور عسل است.
وی افزود: بر مبنای تحقیقات انجام شده یک سوم محصولات کشاورزی به گرده افشانی حشرات نیازمندند، بیشتر از یک دوم روغن های مورد استفاده در رژیم غذایی انسان از راه بذور روغنی نظیر پنبه، بادام، سویا، کنجد، کلزا و آفتابگردان به دست می آیند که تولید بذر مناسب در اغلب آنها به گرده افشانی حشرات بخصوص زنبورعسل وابسته است.
اکبرپور در مورد توسعه کمی و کیفی زنبورداری اظهار داشت: با عنایت به محدودیت های منابع ملی و طبیعی، امکان توسعه کمی زنبورداری در این حوزه ها در کشور وجود ندارد و ازاین رو توسعه این صنعت در عرصه های جدید و در اراضی زراعی و باغی امکان پذیر است.
وی در مورد مشکلات سمپاشی باغات و اراضی زراعی برای زنبورستان های مجاور عنوان کرد: خیلی از مشکلات زنبورداری همچون سمپاشی اراضی باغی و زراعی با تشکیل ستاد ملی گرده افشانی و یا در سطح استان ها و هماهنگی هایی که انجام می دهند، برطرف خواهد شد.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، برپایه آمارها در سال ۹۹ اغلب زنبوردارانی که در سرشماری سال ۱۳۹۸ شرکت داشته اند، دفترچه یا شناسنامه زنبورداری دریافت کرده اند که این دفترچه بعنوان اوراق بهادار به حساب می آید و قابلیت های مختلفی همچون دریافت تسهیلات بانکی را دارد اما به علت شیوع ویروس کرونا، سرشماری سال ۱۳۹۹ انجام نشد.
در سال ۹۸ نزدیک ۱۱۲ هزار و ۵۰۰ تن عسل، سه تن و ۳۰۰ گرم ژل رویال، ۲۸۵ تن گرده گل، ۱۲۴ تن بره موم و ۲ هزار و ۲۲۰ تن موم در کشور تولید شد.
بر اساس آخرین سرشماری سال ۹۸، حدود ۹۸ هزار زنبورستان و نزدیک به ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار کلنی زنبور عسل در کشور وجود داشته و ایران به لحاظ تعداد کلنی زنبورعسل و میزان تولید عسل در رتبه چهارم جهان قرار دارد.منبع:

1400/01/14
22:56:33
5.0 / 5
792
تگهای خبر: اوراق , بانك , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی