Niazgah نیازگاه

مالیات خانه های خالی چگونه محاسبه می شود؟

مالیات خانه های خالی چگونه محاسبه می شود؟

نیازگاه: سرانجام مالیات بر خانه های خالی با فراز و فرودهای بسیار در سال قبل به قانون تبدیل شد و به مرحله اجرا رسید. طبق اعلام رئیس کل سازمان امور مالیاتی، مرداد 1400 نخستین مالیات از خانه های خالی دریافت می شود.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، دریافت مالیات از خانه های خالی که از آن بعنوان درمان گرانی و کمبود عرضه در بازار مسکن یاد می شود، مدت طولانی بود که اجرای آن یا به تاخیر افتاده یا موفقیت آمیز نبوده است؛ تا اینکه در سال قبل مجلس به بررسی و تدوین برنامه هایی برای عملیاتی کردن هر چه زودتر آن پرداخت.
بدین منظور، در ۲۲ تیرماه پارینه مجلس یازدهم دو فوریت طرح مالیات بر خانه های خالی با ۱۱ تبصره را تصویب کرد که طبق آن واحدهای مسکونی واقع در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور خانه خالی شناسایی شوند و چنانچه بیش از ۱۲ ماه از اختتام عملیات ساخت (برای واحدهای نوساز) یا بیش از شش ماه از آخرین نقل و انتقال یا آخرین زمان سکونت (برای واحدهای غیرنوساز) گذشته باشد، در سال نخست مشمول مالیاتی به ازای هر ماه دو برابر ارزش اجاره ماهانه ملک می شود که این مالیات در سالهای بعد ۵۰ درصد بیش از سال قبل خواهد بود. همچنین، این مالیات از سال دوم اجرا و مشمول تمام شهرها نیز می شود.

مالیات بر خانه های خالی چقدر است؟
برمبنای قانونی که مجلس نوشته و به تایید شورای نگهبان رسیده است، اگر خانه ای بیش از چهار ماه خالی بوده و ساکن نداشته باشد، بعد از آن به ازای هر ماه در سال اول شش برابر، سال دوم ۱۲ برابر و سال سوم ۱۸ برابر مشمول مالیات متعلق به اجاره خواهد شد. طبق ماده ۵۳ قانون مالیات های مستقیم، درآمد مشمول مالیات املاکی که به اجاره واگذار می شود عبارت است از کل مال الاجاره، شامل نقدی و غیر نقدی، بعد از کسر ۲۵ درصد بابت هزینه ها و استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره.
بعنوان مثال، اگر یک واحد مسکونی با ودیعه ۵۰ میلیون تومان و اجاره ماهیانه ۲ میلیون تومان بیش از چهار ماه خالی بماند در سال اول مشمول ۳۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان جریمه می شود. البته این نوع مالیات به واحدهای کمتر از ۱۵۰ متر در تهران و واحدهای کمتر از ۲۰۰ متر در شهرستان ها تعلق نمی گیرد اما در مالیات خانه خالی، این معافیت برداشته شده و همه خانه های خالی از سکنه را شامل می شود.
بعد از اصلاحات صورت گرفته در این لایحه سرانجام به قانون تبدیل شد و به مرحله اجرا رسید و به دنبال اجرائی شدن سامانه املاک و اسکان از ۲۸ مردادماه سال قبل معادل ۱.۵ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه شناسایی و برای مالکان آنها پیامک ارسال شد و صاحب خانه ها باید باتوجه به لینکی که در پیامک قرار داشت نسبت به اعلام وضعیت سکونت خانه خود اقدام می کردند که بنا بگفته محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی، عدم اصلاح و تغییر وضعیت سکونتی به مفهوم خالی بودن خانه تلقی می شود.
همچنین، برمبنای آخرین اعلام محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ از ۱.۵ میلیون واحد خالی که تا کنون شناسایی شده حدود ۳۰۰ هزار مسکن به سازمان امور مالیاتی معرفی و به سبب قانون، این سازمان می تواند برای ستاندن مالیات اقدام نماید.

دریافت نخستین مالیات از خانه خالی در تابستان ۱۴۰۰
از طرف دیگر، رئیس کل سازمان امور مالیاتی دراین زمینه نیز در تازه ترین اظهارات خود در سال جدید اظهار داشت که اولین مالیاتی که از خانه های خالی دریافت می شود در مرداد ۱۴۰۰ و به اندازه نصف ارزش اجاره ماهانه آن خواهد بود.
طبق اعلام وی برای مواجه نشدن با مالیات های بسیار سنگین خانه های خودرا اجاره دهید. هدف از مالیات بر خانه های خالی کسب درآمد نیست، هدف این که افراد خانه های خودرا خالی نگذارند.
بنابراین، پرونده ستاندن مالیات از خانه های خالی در سال قبل بسته است و دریافت مالیات از نخستین خانه خالی به تابستان امسال رسید.
به اعتقاد کارشناسان ستاندن مالیات از بازار مسکن نقش موثری در کاهش سفته بازی در این بازار خواهد داشت. اما از طرف دیگر، سعدوندی، یک تحلیلگر اقتصادی معتقد می باشد که افزایش نرخ مالیات بر خانه های خالی در این طرح منجر به کاهش عرضه مسکن می شود. زیرا، مالکان برای نپرداختن مالیات دیگر علاقه ای به داشتن خانه دوم یا سوم نخواهند داشت.
وی جایگزین افزایش نرخ مالیات بر خانه های خالی را ستاندن مالیات محدود از تمام واحدهای مسکونی می داند، برای اینکه از این طریق هزینه نگهداری خانه های خالی افزایش می یابد و مالکان تمایل بیشتری برای عرضه واحدهای خالی خود پیدا می کنند.
حال باید در انتظار بود که اجرای دقیق و مناسب این مالیات چه تاثیری بر بازار مسکن و به ویژه کاهش قیمت آن خواهد گذاشت. آیا این نوع مالیات به ثبات این بازار یا آشفتگی بیشتر در آن منجر می شود؟
منبع:

1400/01/13
15:35:42
5.0 / 5
782
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , عرضه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی