Niazgah نیازگاه

دلار عقب رفت

دلار عقب رفت

نیازگاه: انتشار خبر کاهش سهم دلار از ذخایر ارزی جهانی موجب عقبگرد اسکناس سبز شد.


به گزارش نیازگاه به نقل از رویترز، اقبال بانکهای مرکزی جهان به دلار رو به کاهش است و ارزهای امن تر نظیر ین ژاپن و فرانک سوئیس و همین طور یوان چین در حال گرفتن جای اسکناس سبز هستند. آن طور که داده های جدید صندوق بین المللی نشان می دهد، سهم دلار از ذخایر ارزی جهان در آخر سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ به ۵۹ درصد رسیده است تا بدین ترتیب بیشترین کاهش فصلی سهم دلار در ۲۵ سال اخیر به ثبت برسد. از طرفی روند افزایش سهم یوان چین از ذخایر ارزی جهان کماکان ادامه دارد و این ارز حدود ۲.۳ درصد کل ذخایر را تشکیل می دهد که ۰.۱ درصد بیشتر از رقم ثبت شده در فصل قبل است.
در صورتیکه مشکلات مالی کشورهای مختلف در نتیجه مقابله با کرونا تشدید شده است، به نظر می آید آمریکا به علت در اختیار داشتن قدرت چاپ دلار دست بازتری در مقایسه با خیلی از رقبا برای مدیریت بحران فعلی داشته باشد. در ژاپن که سطح تولیدات ناخالص داخلی هنوز فاصله بسیاری از زمان پیش از شروع بحران کرونا دارد، دولت این کشور اعلام نمود سیاست های پولی و مالی فعلی را دست کم تا اختتام امسال ادامه خواهد داد و این مساله موجب تضعیف موقعیت ین شده است. در میان دیگر رقبای دلار نیز فرانک به علت فاصله صادارات سوییس تا قبل بحران کرونا، در موضع ضعیف تری قرار دارد.
افزایش سنگین مخارج دولت ها احتمال ایجاد یک بحران بدهی فراگیر را در سطح جهان تقویت کرده است. آنتونی گوترش- دبیر کل سازمان ملل- ضمن اشاره به ریسک های بر سر راه توسعه پایدار جهان اظهار داشت: چشم انداز رشد پایدار خیلی محتمل نیست. بگفته گوترش سال قبل تنها شش کشور جهان حجم بدهی های خودرا کاهش دادند. کشورهای با درآمد پایین و متوسط رو به پایین در نتیجه کرونا استقراض بیشتری کرده اند و الان در توانایی آنها برای بازپرداخت بدهی ها به کشورهای ثروتمند شبهه جدی وجود دارد. این مساله می تواند به سبب خود یک بحران بدهی جدید را در سطح جهان بوجود آورد.
نگرانی از توزیع نامتوازن واکسن کرونا در نقاط مختلف خصوصاً کشورهای با درآمد کمتر موجب افزایش مجدد تقاضا برای دارایی های امن تر شده است. صندوق بین المللی پول در همین رابطه هشدار داده است که اختلاف قابل توجهی در پیشرفت واکسیناسیون در نقاط مختلف جهان وجود دارد و این مساله رشد اقتصادی جهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. طبق برآورد این نهاد، خسارت ناشی از شیوع ویروس کرونا برای اقتصاد جهانی تا سال ۲۰۲۵ چیزی در حدود ۲۲ تریلیون دلار خواهد بود اما انتظار می رود رشد اقتصادی امسال و سال اینده در خیلی از کشورها مثبت باشد.
روابط چین با کشورهای غربی بار دیگر گرفتار تنش های جدیدی شده است. بعد از اعمال تحریم های متقابل چین و اتحادیه اروپا مقابل یکدیگر بر سر مسائل حقوق بشری، چین ۹ فرد و چهار نهاد انگلیسی را تحریم کرد. این اقدام بعد از آن صورت گرفت که انگلیس شماری از اشخاص چینی را به علت نقض حقوق بشر در منظقه سین کیانگ تحریم کرد. چین بزرگ ترین شریک تجاری آمریکا و اتحادیه اروپا است و افزایش تنش های بین طرفین می تواند به مانند دوره ترامپ بر مراودات تجاری و حجم سرمایه گذاری های متقابل دو طرف تاثیر منفی بگذارد.
سخنان جدید ژانت یلن- وزیر خزانه داری آمریکا- نشان داده است که دولت بایدن تصمیم گرفته است تا درامدهای خودرا حتی به بهای کندتر شدن رشد اقتصادی افزایش دهد تا کمی از سرعت نگران کننده روند افزایشی کسری بودجه دولت بکاهد. یلن با اشاره به اینکه اقتصاد آمریکا حتی بعد از اختتام همه گیری کرونا نیز تا مدتی درگیر نتایج آن خواهد بود، افزود که وی کاملا از توسعه برنامه های افزایش مالیاتی در آینده دفاع می کند. دموکرات ها قبل از این هم با برنامه های کاهش مالیاتی که در دولت ترامپ به اوج خود رسید و مورد حمایت جمهوری خواهان بود، مخالفت کرده بودند.
مشاهده جهش های اخیر این ویروس در نقاط مختلف و همین طور افزایش مبتلایان نشان داده است که باید مدت زمان بیشتری را برای اختتام کار کرونا با اقتصاد جهانی در نظر گرفت. بانک جهانی هشدار داده است که تا اختتام امسال بین ۵۵ تا ۶۳ میلیون نفر در سراسر جهان تحت تاثیر کرونا گرفتار وضعیت فقر مطلق خواهند شد. در برنامه این بانک با هدف کاستن از تبعات اقتصادی کرونا که از آوریل سال قبل شروع شده و تا ماه ژوئن ادامه خواهد داشت ۵۵ میلیارد دلار اعتبار تخصیص داده شده است که به ۱۳۰ کشور وام پرداخت می شود.
جروم پاول - رئیس بانک مرکزی آمریکا - در سخنانی با ابراز امیدواری نسبت به احیای بخش قابل توجهی از اقتصاد آمریکا تا اختتام امسال، گفته است در نتیجه وادار شدن دولت و بانک مرکزی به افزایش مخارج خود و تزریق نقدینگی، افزایش نرخ تورم تا آخر سال اجتناب ناپذیر خواهد بود اما مدیریت تقاضا مساله مهمی است که بعد از عادی شدن شرایط باید به آن توجه کرد تا از اوج گیری بیشتر تورم جلوگیری شود. پاول بار دیگر به سرمایه گذاران اطمینان خاطر داد که ابزارهای لازم برای مدیریت تورم در اختیار بانک مرکزی این کشور است.
بازار ارز در هفته های اخیر تحت تاثیر افزایش نگرانی ها از طولانی تر شدن احیای رشد اقتصادی در میان معامله گران بوده و همین مساله هم ارزهای امن تر را به مقصدی جذاب تر برای معامله گران تبدیل نموده است. برای اولین بار در طول سال جاری بازدهی ین ژاپن در مقابل یورو مثبت شده و فرانک سوییس نیز به پیشروی خود ادامه داده است. تعدادی از تحلیل گران ارز معتقدند فرانک امسال بهترین عملکرد را از نظر بازدهی در میان ارزهای اصلی خواهد داشت، هرچند که دلار نیز از نیمه دوم سال عملکرد بهتری از شروع سال خواهد داشت.
تا حالا بیش از ۱۲۹ میلیون و ۱۲۱ هزار و ۵۷ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۸۲۰ هزار و ۹۳۹ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۵۶۴ هزار و ۳۶۲ نفر، برزیل با ۳۱۷ هزار و ۹۳۶ نفر، مکزیک با ۲۰۲ هزار و ۶۳۳ نفر، هند با ۱۶۲ هزار و ۹۰۵ نفر و انگلیس با ۱۲۶ هزار و ۷۱۳ نفر بوده است.
سیمون هاروی - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه مونکس یوروپ - اظهار داشت: بازارها هنوز به قطعیت درباب مسیر آینده نرسیده اند، چونکه اطلاعات دریافتی معمولا کم و متناقض است. تا وقتی که تصویر روشنی از اقتصاد و تصمیمات آتی فدرال رزرو نداشته باشیم حدس این که چه مسیری پیش روی دلار خواهد بود کار اسانی نیست. اگر بانک مرکزی آمریکا در عمل نشان دهد که تمایل دارد فضای مطلوب مالی برای فعالیتهای اقتصادی را حفظ کند شاهد صعود دلار به قله های بالاتر خواهیم بود.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۲۶ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۳.۰۷ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۶۱ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۵۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۷۹ دلار مبادله شد. یورو ۰.۲۳ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۷ به ۱.۱۷۴ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۲۹ درصد افزایش به ۱۱۰.۶۱۴ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۱۳ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۵۳ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1400/01/12
14:55:44
5.0 / 5
693
تگهای خبر: ابزار , افزایش , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی