Niazgah نیازگاه
نوبخت:

همسان سازی حقوق بازنشستگان سال ۱۴۰۰ ادامه دارد

همسان سازی حقوق بازنشستگان سال ۱۴۰۰ ادامه دارد

رئیس سازمان برنامه بودجه کشور ضمن اشاره به پرداخت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان علی الحساب به بازنشستگان در ۲۹ اسفند، اظهار داشت: بر مبنای قولی که در زمینه آغاز مرحله بعدی همسان سازی به بازنشستگان دادیم پرداخت انجام و در سال ۱۴۰۰ هم در جهت همسان سازی حقوق ها این روند ادامه خواهد یافت.


به گزارش روز چهارشنبه گروه اقتصادی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دولت، «محمدباقر نوبخت» درباره پرداخت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان علی الحساب به بازنشستگان در آخرین ساعات ۲۹ اسفند اظهار داشت: بر مبنای قولی که به بازنشستگان در زمینه آغاز مرحله بعدی همسان سازی بازنشستگان در اسفندماه ۱۳۹۹ داده بودیم این پرداخت انجام شد.
وی افزود: در مردادماه کاری را برای همسان سازی بازنشستگان تأمین اجتماعی و در مهرماه هم برای بازنشستگان کشوری و لشگری انجام دادیم.
سال ۱۴۰۰ همسان سازی حقوق بازنشستگان ادامه دارد
نوبخت ضمن اشاره به اینکه صندوق تأمین اجتماعی خارج از دولت و دو صندوق دیگر در داخل دولت هستند اظهار داشت: با عنایت به تفاوتی که در پرداخت های این دو مجموعه صندوق رخ داد، پس از اینکه متوجه شدیم به یک توافقی رسیدیم و به بازنشستگان تأمین اجتماعی هم قول دادیم که در اسفندماه این مرحله دوم همسان سازی را آغاز می نماییم. به همین جهت، مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به حساب سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از اعضای این صندوق واریز شد.
وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰ هم باز رقم هایی در جهت همسان سازی حقوق های این عزیزان اضافه خواهیم کرد.
نوبخت در مورد تغییر و تحولات مهم کشور و نامگذاری کلیدی سال هم اظهار داشت: این صرفاً یک نام نیست که از جانب مقام معظم رهبری برای سال جاری بیان شده بلکه یک راهبرد است. به جهت اینکه کشور بتواند برپایه ظرفیت های خودش عمل کند و حتی اگر نفت را از اقتصاد ما جدا کند، به جهت اینکه کشور و اقتصادمان بتواند رشد داشته باشد، راهی جز تولید نداریم.
رئیس سازمان برنامه بودجه کشور افزود: سال قبل بعد از آنکه مقام معظم رهبری شعار و نام سال را مطرح نمودند، روز دوم فروردین ما جلسه برنامه ریزی را برای جهش تولید را برگزار کردیم. الان هر استان یک برنامه برای جهش تولید دارد و مشخص کرده ایم که در استان چه طرح های تولیدی وجود دارد و ظرفیت های خالی آنها چیست.
وی اضافه کرد: اگر بتوانیم حرکتی به آنها بدهیم و با مبالغی سرمایه گذاری، بتوانند کار را شروع کنند؛ چون که اگر بنا براین باشد که کاری از صفر شروع شود، اینقدر زمان خواهد برد که به جهش نمی رسند، اما اگر بتوانیم با یک حرکت کوچک طرح های موجودی که در مراحل پایانی هستند را تکمیل نماییم و وارد چرخه تولید شوند، ناگهان مقدار زیادی از تولیدات وارد چرخه اقتصادمان می شود.
راه دور ردن تحریم ها را می دانیم
نوبخت اضافه کرد: بنابراین مقام معظم رهبری به درستی بر این کار شروع شده تاکید نمودند، کاری که نه از سال قبل شروع شده بلکه از سالهای پیش سند چشم انداز ۲۰ ساله و اساس سیاست های اقتصاد مقاومتی ما توجه به افزایش تولید بوده است؛ ازاین رو آنچه از جانب مقام معظم رهبری بیان شد، یک نیاز کشور است و تردید نداشته باشید اتفاقی که این رویکرد رقم می زند در خصوص اینکه ما از یک سو پشتیبانی نماییم و از طرفی موانع موجود تولید را رفع نماییم پول چندانی نیاز ندارد بلکه مدیریت نیاز دارد.
وی خاطرنشان کرد: حالا سومین سالی است که نه در تحریم بلکه در محاصره اقتصادی به سر می بریم، گرچه ما راه های دور زدن تحریم را میدانیم و بخشی از آنرا هم انجام داده ایم. اما از نظر تحریم کنندگان، نه اجازه دادند، نفت بفروشیم و فراتر از آن، در سیستم بانکداری دنیا اجازه جابجایی ارز را نداشتیم با این که کشوری هستیم که نیاز داریم در سال چند ده میلیارد دلار واردات و صادرات داشته باشیم و اگر سیستم بانکی را بر روی این کار بسته شود، در واقع بخش غیرنفتی ما را هم بسته اند که از این کار هم مضایقه نکردند.
با کمترین وابستگی به نفت، کشور را اداره کردیم
رئیس سازمان برنامه اظهار داشت: با وجود همه این شرایط، با کمترین وابستگی به نفت، توانستیم کشور را پارسال اداره نماییم. امکان دارد عده ای بپرسند که چطور اداره شد که باید گفت، همین که در آخرین روز سال کارمندی نیست که ادعا کند به او گفته ایم به علت مشکلات اقتصادی ۵۰ درصد حقوقش به او پرداخته شده است، یعنی اداره شده است.
وی افزود: البته آنچه تقدیم کارمندان دولت کرده ایم، ناکافی بوده شرمنده ایم، اما همان مقدار ناکافی هم نسبت به سال قبل ۵۰ درصد افزایش داشت حتی برخی بازنشستگان عزیز بیشتر از ۵۰ درصد افزایش را دریافت کرده اند و بدهی مان به جانبازان و ایثارگران هم پرداخت گردید. بدهی مان بابت گندم، به کشاورزان هم پرداخت گردید و در همین شرایط تحریمی، بیشتر از ۸۰ هزار میلیارد تومان طرح های عمرانی را مورد بهره برداری قرار دادیم.
نوبخت تصریح کرد: با این وجود بابت مسائلی نظیر تورم، افزایش قیمت ها و کمیاب شدن برخی اقلام شرمنده مردم هستیم اما بهرحال دشمنی که فکر می کرد ما چهلمین سال انقلاب را نمی توانیم جشن بگیریم، شکست خورد و حتی رژیم جدید آمریکا هم قبول کرده که این فشار حداکثری شکست خورده است.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، در دهه های گذشته رهبر انقلاب در نامگذاری سال ها به بحث های فرهنگی توجه داشتند، اما در چند سال گذشته و به ویژه در دهه ۹۰، رهبری تاکید ویژه ای به بحث های اقتصادی و مساله تولید دارد. اما در ادامه شعار سال ۹۹ که جهش تولید نام داشت، سال جاری را سال «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» نام گذاری و در پیام نوروزی خود بیان نمودند که شعار جهش تولید تحقق نیافت. موانعی مانند تحریم ها، بیکاری، خروج سرمایه های کشور، عدم تحقق چشم انداز و همچین موانعی چون مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حقوقی بر سر راه وجود دارد که همه دست به دست هم داد تا جهش و رونق تولید تحقق پیدا نکند.


1400/01/05
00:49:58
5.0 / 5
725
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی