Niazgah نیازگاه

چربی تورم بالاست ۱۰۰ درصد گرانی روغن

چربی تورم بالاست ۱۰۰ درصد گرانی روغن

به گزارش نیازگاه هزینه خانوارهای ایرانی در شرایطی بیشتر از ۴۸ درصد افزایش داشته که ردپای اقلام پرحاشیه در مدت اخیر مانند روغن، میوه و گوشت ها در آن پررنگ است، جایی که افزایش قیمت تا بیشتر از ۱۰۰ درصد هم می رسد که به روغن و چربی ها بعنوان صدر نشین گرانی اختصاص دارد.به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، گزارشی که اخیرا مرکز آمار ایران از وضعیت شاخص قیمت کالا و خدمات در اسفند سال قبل منتشر نمود مبین ادامه افزایش تورم بود؛ به نحوی که تورم سالانه به ۳۶.۴ و تورم نقطه به نقطه به ۴۸.۷ درصد رسیده بود، بر این اساس هزینه خرید کالا و خدمات برای خانوارها به صورت متوسط بیشتر از ۴۸ درصد نسبت به اسفند ۱۳۹۸ افزایش یافته بود.

بررسی جزئیات این تورم نشان داده است که گرچه در تورم ماهانه برخی اقلام با کاهش قیمت رو به رو شده اند اما تمامی اقلام نسبت به سال پیش از آن با افزایش قیمت مواجه بوده و حداقل این رشد ۲۰ درصد است.

در اسفند ماه خوراکی و آشامیدنی ها تا ۶۷ درصد نسبت به سال ۱۳۹۸ گران شده و در صدر این گرانی روغن و چربی ها قرار دارد و ۱۰۵ درصد افزایش قیمت داشته است. این در شرایطی است که در ماه های اخیر بازار روغن دستخوش نوسان بوده و عدم تأمین نیاز بازار گاها باعث تشکیل صف های طولانی و افزایش قیمت آن شده است.

از سویی در میان اقلام صدر نشین گرانی، میتوان به میوه و خشکبار اشاره نمود که رشد بیشتر از ۸۴ درصدی قیمت داشته است.

اما در تورم سالانه بالاترین نرخ به حمل و نقل اختصاص دارد که بیشترین اثرگذاری در آن در ارتباط با قمیت خودرو های سواری است، به هر حال پارسال افزایش قیمت خودرو قابل توجه بود و باعث شد که همواره تورم گروه حمل و نقل در رده های بالا قرار گیرد.

در تورم ماهانه که ۱.۸ درصد گزارش شده بود بالاترین میزان در ارتباط با گوشت قرمز و ماکیان با هشت درصد است؛ در این گروه هم در مدت اخیر بازار با نوسان همراه بوده و بویژه گوشت مرغ افزایش قیمت قابل توجهی داشته است و هنوز مسؤلان مربوطه نتوانسته اند این بازار را کنترل کنند.

در مجموع در میان تمامی اقلام سبزیجات با منفی ۶.۸ درصد، میوه با منفی ۰.۸ و ارتباطات با منفی ۰.۱ تورم ماهانه همراه بوده اند که نشان دهنده کاهش قیمت آنها نسبت به بهمن ماه است ولی مابقی اقلام و حتی همین کالاها نسبت به سال قبل افزایش قیمت دارند.


منبع:

1400/01/02
18:21:01
5.0 / 5
796
تگهای خبر: افزایش , بازار , خدمات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی