Niazgah نیازگاه
توسط وزارت تعاون در سال ۹۹ انجام شد؛

برگزاری آنلاین مجامع تعاونی ها با هدف مبارزه با فساد

برگزاری آنلاین مجامع تعاونی ها با هدف مبارزه با فساد

به گزارش نیازگاه معاون تعاون، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت:  برگزاری مجامع آنلاین تعاونی ها یکی از دستاورد مهم تعاونی ها در دولت تدبیر و امید برای مبارزه با فساد و کسانی است که می خواهند از ظرفیت قانونی به جای حسن استفاده، سو استفاده کنند.


«محمد کبیری» روز دوشنبه درمورد دستاوردهای معاونت تعاون، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ایرنا اظهار داشت: در سال ۹۹ که بعنوان «جهش تولید» نامگذاری شد سه رویکرد اصلی بخش تعاون در دوره جدید را با برنامه های متنوعی در حوزه نوآوری، توسعه شفافیت و دولت الکترونیک و پشتیبانی از تعاونی های اشتغالزا به صورت هدفمند دنبال کردیم.
وی بیان داشت: در حوزه توسعه نوآوری پارسال در مجموع ۱۱ مرکز نوآوری و توسعه تعاون در سرتاسر کشور راه اندازی شد. همینطور مرکز ملی نوآوری و توسعه تعاون ایران (منتا) با حضور معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری، روسای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی راه اندازی شد.
معاون وزیر تعاون اظهار داشت: تفاهمنامه ای هم با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ایجاد خط اعتباری ۳۰۰ میلیارد تومانی برای توسعه بازار و فعالیت شرکتهای دانش بنیان و نوبنیان که در چارچوب تعاونی امضا کردیم.
وی اضافه کرد: با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی، خط اعتباری ۱۲ درصدی برای تعاونی های دانش بنیان ایجاد کردیم تا تعاونی ها به صورت آنلاین از راه بانک توسعه تعاون درخواست وام خویش را عرضه کنند و تسهیلات دریافت نمایند.
کبیری راه اندازی پنجره خدمات فیزیکی بخش تعاون را اقدام دیگر معاونت متبوع دانست و اظهار داشت: در مرکز ملی نوآوری و توسعه تعاونی برای نخستین بار پنجره خدمات فیزیکی بخش تعاون افتتاح شد که ۱۰ خدمت را عرضه می کند و نمایندگان سازمان امور مالیاتی، تأمین اجتماعی، شعبه ویژه بانک توسعه تعاون، نمایندگانی از صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون و پیشخوان دولت مشاوره هایی در حوزه حقوقی و کسب و کار در این پنجره واحد عرضه می شود و بنا داریم در سال ۱۴۰۰ این پنجره های واحد را در کنار مرکز نوآوری در سطح کشور ایجاد نماییم.
وی افزود: در مرکز نوآوری، برنامه هایی هم برای ارتباط گیری نخبگان دانشگاهی از راه تشکیل اندیشکده تعاون با جامعه تعاونگران برای رفع چالش های آنها و عرضه راهکارهای مدرن و به روز داشتیم و الان شتابدهنده در مرکز نوآوری در حوزه کشاورزی، صادرات و آموزش مستقر شده است و یک شبکه نخبگانی در سرتاسر کشور با دانشگاه های مختلف ایجاد کردیم و پژوهش های عملیاتی متناسب با چالش های پیش روی تعاون انجام می دهند و تا کنون ۴۲ پژوهش عملیاتی ساخته شده است.
معاون وزیر درباره اقدامات انجام شده در زمینه توسعه شفافیت و دولت الکترونیک، اظهار داشت: فاز دوم سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون را راه اندازی کردیم و الان در صدد هستیم سامانه جامع تا آخر سال با همکاری قوه قضائیه به سامانه ثبت شرکت ها متصل شود تا از این پس نیاز نباشد هموطنان برای تشکیل تعاونی به وزارت تعاون و سامانه ثبت شرکت رجوع کنند و این زمان لازم برای تشکیل تعاونی را کاهش خواهد داد.
وی اظهار داشت: در سال ۹۹ برای نخستین بار مجمع آنلاین تعاونی ها را در شهریور ماه برگزار کردیم که به علت اینکه اتاق تعاون نظراتی داشت دست نگه داشتیم و از آغاز اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، تمام تعاونی ها از بستر فراهم شده برای برگزاری مجامع استفاده کنند. برگزاری مجامع آنلاین تعاونی ها یکی از بزرگ ترین دستاورد مهم تعاونی دولت تدبیر و امید برای مبارزه با فساد و کسانی است که می خواهند از ظرفیت قانونی به جای حسن استفاده، سو استفاده کنند.
کبیری بیان داشت: مقرر شد سامانه جامع و هوشمند را به سامانه ۱۱ دستگاه متصل نماییم و الان به سه چهار دستگاه متصل شدیم، این منجر به این خواهد شد که سامانه جامع یک بانک اطلاعاتی با دیتای غیرمخدوش باشد چون که تا کنون اطلاعات شفافی نداشتیم. این اطلاعات برای سیاستگذاری جدید کمک خواهد نمود و بانک اطلااتی جدید برای بانک توسعه تعاون ایجاد نماییم و نتیجه این اقدام این است که سهم بخش تعاون از اقتصاد کشور احصا شود.
وی درباره اقدام دیگر معاونت تعاون وزارت تعاون اظهار داشت: حوزه دیگر فعالیت معاونت تعاون وزارت تعاون پشتیبانی از تعاونی های اشتغالزا در سال ۹۹ بود که خطوط اعتباری مختلفی را در جهت پشتیبانی از تعاونی ها داریم و سال ۹۹ عملیاتی شد.
معاون وزیر اضافه کرد: خطوط اعتباری برای تعاونی های کشاورزی، صنعتی و گردشگری از محل تبصره ۱۸ و ماده ۵۲ تقدیم تعاونی ها کردیم. همچنین خطوط اعتباری جداگانه ای برای تعاونی مسکن به میزان هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان توسط بانک توسعه تعاون بوجود آمد برای تکمیل و توسعه تعاون مسکن بخصوص با اولویت تعاون مسکن کارگری راه اندازی شد.
وی افزود: خط اعتباری ویژه ای هم برای تعاونی های توسعه و عمران شهرستان در سرتاسر کشور توسط بانک توسعه تعاون به وجود آمد، خط اعتباری با کمک صندوق کارآفرینی امید و معاونت توسعه اشتغال برای توسعه بازار تعاونی ها با نرخ ۸ تا ۱۲ درصد در اختیار تعاونی ها قرار گرفت.
کبیری اظهار داشت: خط اعتباری با نرخ ۱۲ درصد سرمایه در گردش دو ساله برای پشتیبانی از تعاونی هایی که در جهت پشتیبانی از تعاونی ها محصولاتی را تولید می کنند در اختیار تعاونگران قرار گرفت.
وی افزود: بانک توسعه تعاون در سال ۹۹ نزدیک به ۲۱ هزار میلیارد تومان به تعاونی ها در حوزه های مختلف پرداخت کرده است و این عدد در سال ۹۶ برابر ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود و در دو سال قبل بیشتر از سه برابر در حوزه تسهیلات دهی توسط این بانک رشد داشته است.
معاون وزیر اظهار داشت: صندوق ضمانت سرمایه گذاری هم توانست سقف صدور ضمانتنامه را برای تعاونی ها ۷۵ درصد در سال ۹۹ افزایش یافت و تعاونگران می توانند از آن استفاده کنند.
برنامه های سال ۱۴۰۰
وی درباره برنامه های معاونت تعاون وزارت تعاون در سال آینده هم اظهار داشت: با تقویت بانک توسعه تعاون که در بودجه سال آینده که مصوب شد هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه داشته باشد در نظر داریم به تشکیل و توسعه زنجیره های تعاونی با کمک بنگاه های پیشران کسب و کارهای کوچک مقیاس و متوسط را توسعه دهیم و محصولات را به بازار نهایی سوق دهیم.
کبیری اظهار داشت: در سال ۹۹ طرح نوین مسکنی هم داشتیم که در سال ۱۴۰۰ عملیاتی می شود و یک خط اعتباری در اختیار تعاونی مسکن قرار می گیرد که اگر انواع تعاونی ها نتوانستند سهم خویش را بموقع پرداخت کنند بانک کمک می نماید و اجازه نمی دهد که پروژه به علت عدم پرداخت اعتبار متوقف شود و خطوط اعتباری که از صندوق توسعه ملی تفاهم کردیم برای پشتیبانی از اشتغال تعاونی ها که بیشتر از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مشغول کار هستند حمایت نماییم.
وی افزود: آخرین اقدامی که در سال ۱۴۰۰ دنبال می نماییم توسعه سامانه جامع هوشمند بخش تعاون با همکاری قوه قضائیه است.
به گفته معاون وزیر تعاون الان ۹۵ هزار تعاونی فعال در کشور داریم که ۱.۷ میلیون نفر در چارچوب های مختلف فعالیت می نمایند و ۵۲ درصد تعاونی ها در حوزه تولیدی فعالیت می نمایند.منبع:

1400/01/02
13:43:08
5.0 / 5
908
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی