Niazgah نیازگاه
رئیس سازمان بورس توصیه كرد

به جای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتالی در بورس سرمایه گذاری كنید

به جای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتالی در بورس سرمایه گذاری كنید

به گزارش نیازگاه رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با انتقاد از رواج خرید و فروش رمزارز در کشور اظهار نمود: مردم به جای این که دارایی خویش را در جایی سرمایه گذاری کنند که نتیجه آن مشخص نیست و نفع آن به کشورهای دیگر می رسد در بازار سرمایه، سرمایه گذاری کنند تا این سرمایه گذاری منجر به رشد اقتصادی در کشور شود.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، محمدعلی دهقان دهنوی در مراسم افتتاح معاملات قرارداد آتی نقره و حراج باز سنگ آهن در بورس کالای ایران که ظهر امروز با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگانی از وزارت صنعت، معدن و معدن برگزار شد با تکیه بر این که طراحی ابزارهای جدید در بورس کالا شتاب خوب و قابل توجهی دارد، اظهار نمود: همه امکانات در سازمان بورس در جهت پشتیبانی از این طرح ها در بورس کالا است.
وی با بیان اینکه بازار سرمایه بازاری پرارزش بوده و رشد خواهد کرد، اظهار داشت: باید از ادبیات سیاسی در مورد بازار سرمایه دوری نماییم و علمی و تخصصی صحبت نماییم. حدود 62 میلیون سهامدار در بازار سرمایه وجود دارد و چشم مردم به این بازار است.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: البته مقامات سیاسی نمی توانند به این بازار توجه داشته باشند و هر فردی که کاندیدای ریاست جمهوری می شود باید برنامه ای برای این بازار داشته باشد، اما بازار سرمایه جایگاه تخصصی خویش را دارد و برخی صحبت ها که امکان دارد از روی دلسوزی هم زده شود به بازار صدمه می زند.
دهقانی دهنوی با تکیه بر این که باید اعتماد به بازار سرمایه برگردانده شود، خاطرنشان کرد: سهامداران باید بتوانند از روی تحلیل در بازار سرمایه تصمیم گیری کنند.

لزوم عرضه فرمول بلندمدت برای بازار سرمایه
ایشان در ادامه با بیان اینکه بورس کالا بیشتر متعلق به وزارت صنعت، معدن و معدن است تا وزارت اقتصاد اظهار داشت: هفته گذشته جلسه ای با وزیر صنعت، معدن و معدن داشتم و قرار شد توسعه خوبی بین بورس کالا و این وزارت خانه برقرار شود. عملیاتی که در بازار سرمایه انجام می شود هر چند که معامله و انتقال دارایی است اما در نهایت تأثیر خویش را روی رشد اقتصاد، تولید و اشتغال می گذارد.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه به علت محدودیت ها، وضعیت سرمایه گذاری در کشور طی 10 تا 12 سال قبل مطلوب نبوده است، اظهار نمود: بازار سرمایه باید به سمت توسعه سرمایه گذاری از راه شفافیت حرکت نماید. دولت و مجلس شورای اسلامی باید به سرمایه گذاران افق بلندمدت عرضه کنند.
وی افزود: نمی توان به سرمایه گذار گفت امروز قیمت گاز اینقدر است اما فردا چون مشکلاتی از قبیل بودجه وجود دارد قیمت را افزایش داد. سرمایه گذار باید آگاه باشد که تا 10 سال آینده چه مکانیزمی بر قیمت ها حاکم است. باید به سرمایه گذار فرمول قیمت گذاری در آینده در صنایع مختلف داده شود.
دهقانی دهنوی با تکیه بر این که بورس کالا احتیاج به توسعه دارد به افتتاح معاملات قرارداد آتی نقره اشاره نمود و اظهار داشت: صدها کالا و محصول دیگر در کشور وجود دارد که می تواند در بورس کالا عرضه شوند و به بازار جهانی راه پیدا کنند.

تاکید بر نظارت در سازمان بورس روی تخلف ها
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تکیه بر این که بازار اوراق بهادار هم مانند بورس کالا احتیاج به توسعه دارد، اظهار داشت: نهادهای مالی پیش از این به دو تا سه میلیون نفر خدمات عرضه می کردند اما هم اکنون باید به چند ده میلیون نفر خدمات دهد ازاین رو احتیاج به ارتقاء دارند. در کشوری به این عظمت ما فقط 10 شرکت تأمین سرمایه داریم باید تعداد این شرکت ها بیشتر شود و متناسب با نیاز واقعی شرکت ها خدمات دهند.
وی ضمن اشاره به اینکه در سازمان بورس بحث نظارت اصل کار است توضیح داد: هیچ نهاد نظارتی در دنیا نمی تواند ادعا کند که 100 درصد تخلفات را پیدا می کند. در دنیا بخشی از کشف تخلف ها از راه گزارش های مردمی صورت می گیرد ازاین رو ما دیده بان بازار را طراحی کردیم و باید توسعه دهیم.
دهقانی دهنوی از عرضه دو برنامه برای افزایش نظارت بر بازار سرمایه اطلاع داد و اظهار داشت: برنامه نخست بزرگ تر شدن گروه نیروی انسانی در سازمان است و برنامه دوم راه اندازی یک سیستم نظارتی است که بتواند به صورت خودکار معاملات را بررسی نموده و تخلفات را پیدا کند. زمانی که از تخلف صحبت می نماییم معامله گر باید بداند منظور چیست و نمی گردد تخلف سلیقه ای باشد.

برنامه سازمان برای پشتیبانی از سهامداران خرد
ایشان در ادامه از انجام اقداماتی برای تشکیل کانون سهامداران اطلاع داد و اظهار داشت: اقدامات در ارتباط با تشکیل کانون سهامداران حقیقی شروع شده و مطالعات اولیه آن صورت گرفته است. مقرر است یک هیات موسس بی طرف از افراد صاحب نام انتخابات را برگزار کرده و اعضای هیات مدیره این کانون را انتخاب کنند.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همینطور ضمن اشاره به مصوبه اخیر شورایعالی بورس در مورد پشتیبانی از سهامداران خرد اظهار نمود: این که سهامداران پرتفوی خویش را نفروشند و سود آنها تضمین شود همان اوراق اختیار فروش تبعی است اما ما تلاش کردیم آنرا طوری توضیح دهیم که سهامداران متوجه شوند.
دهقانی دهنوی افزود: تعداد سهامداران خرد در بازار زیاد است هرچند که حجم پرتفوی آنها زیاد نیست. ازاین رو ما دنبال طراحی ابزاری هستیم که مردم به سمت سرمایه گذاری غیرمستقیم تشویق شوند.

بازدهی بازار سرمایه از همه بازارهای موازی بیشتر است
ایشان در ادامه با بیان اینکه بازدهی بازار سرمایه از همه بازارهای موازی بیشتر است، خاطرنشان کرد: بررسی های 10 ساله ای که صورت گرفته نشان داده است به غیر از یک دوره ای که قیمت جهانی طلا چند برابر شد بازدهی بورس از سایر بازارها بیشتر بوده است. سرمایه با ارزهای دیجیتالی از کشور خارج می شود.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه با انتقاد از تبلیغ سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتالی در کشور اظهار نمود: از مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم به ماجرای تبلیغ ارزهای دیجیتالی وارد شود. رمزارز در کشور غیرقانونی می باشد اما عده ای به سادگی از درگاه بانکی خرید و فروش می کنند برخی براین باورند ارزهای دیجیتالی بزرگترین حباب تاریخ مالی جهان است و الان تبدیل به کانالی برای خروج سرمایه از کشور شده است.
وی افزود: به جای این که مردم دارایی خویش را در جایی سرمایه گذاری کنند که نتیجه آن مشخص نیست و نفع آن به کشورهای دیگر می رسد به بازار سرمایه بیایند که سرمایه گذاری در این بازار منجر به توسعه اقتصادی کشور می شود.
دهقانی دهنوی با بیان اینکه در چند ماه گذشته سایر بازارهای مالی کشور هم با نوسان مواجه گشتند، اظهار نمود: اما در این میان بازار سرمایه هنوز به حالت تعادل برنگشته و برای بازگشت تعادل به این بازار باید این اعتماد را به بازار برگردانیم. بازار سرمایه بازاری هوشمند است و به همه موضوعات زودتر و بیشتر واکنش نشان داده است.
وی افزود: مردم باید بدانند که بازار سرمایه بازدهی بیشتری دارد اما باید الفبای آنرا رعایت نمایند. بدترین روش انتخاب سهم گوش دادن به حرف دیگران در فضای مجازی است و ما حتما با افرادی که سیگنال غلط به مردم می دهند برخورد خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه کار اجرا باید به سازمان بورس واگذار شود، اظهار داشت: سایر نهادها باید فقط کمک کنند مجلس شورای اسلامی هر پیشنهادی دارد ما گوش شنوا هستیم و دولت هم باید هم نقش توسعه ای و هم مسئولیت پذیری ناشربودن خویش را بپذیرد. ما انتظار داریم قیمت عرضه اولیه ها به مدت یکسال به زیر قیمت عرضه نرسد. همینطور تبصره های موجود در بودجه نباید به بازار سرمایه صدمه وارد کند.

منبع:

1399/12/19
15:02:31
0.0 / 5
833
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان نیازگاه
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی