Niazgah نیازگاه
كارشناس بازار سرمایه مطرح كرد؛

سهامداران بورس در كدام سهم ها بمانند؟

سهامداران بورس در كدام سهم ها بمانند؟

به گزارش نیازگاه یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: به نظر می آید که بورس از هفته دوم یا سوم فروردین ماه وارد فاز صعودی شود و دیگر نتوان به سادگی به سهام ارزشمند و بنیادی بازار دست یافت، ازاین رو بهتر است سهامداران در سهام ارزشمند و بنیادی که در مجامع می توانند سود خوبی را تقسیم کنند حضور داشته باشند.


«پیمان حدادی» امروز (دوشنبه) در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به روند کنونی معاملات بورس اشاره نمود و اضافه کرد: در ایام گذشته در بازار سهام شاهد کاهش ارزش معاملات بودیم که این مورد نشات گرفته از چند عامل بود.
وی عنوان کرد: ابتدا باید پذیرفت که با عنایت به نزدیک شدن روزهای پایانی سال، میزان ریسک پذیری در بازار کاهش پیدا کرده و دیگر شاهد وجود خریدار چندانی در بازار نیستیم.
حدادی بیان داشت: افرادی که به دنبال خروج از بازار بودند در نهایت با هر قیمتی از بازار خارج شدند، بنابراین در قسمت فروش شاهد فروش های سنگینی در بازار نیستیم و صف های فروش بوجود آمده در چند روز گذشته به علت نبود خریدار بوده است.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: همینطور کارگزاران اعلام نمودند که الزامی برای تسویه اعتبارات وجود ندارد؛ ازاین رو افرادی که مبادرت به دریافت اعتبار کرده بودند این ریسک را پذیرفتند که با اعتبار، سال را به پایان برسانند، در نتیجه عدم اجبار فروش سهام از این گروه معامله گران سبب شد تا ارزش معاملات با کاهش همراه شود.
وی تصریح کرد: از سوی دیگر رونق بازار اوراق بدهی در دو هفته گذشته بیشتر بر بازار سهام سایه انداخت تا معاملات این بازار چندان رونق نگیرد و بیشتر نگاه ها معطوف به سمت بازار اوراق بدهی شود.
حدادی اظهار داشت: با عنایت به وجود ثبات در عوامل بنیادی بازار مانند قیمت ارز و قیمت های جهانی، همینطور تصویب بعضی از مصوبه های شورایعالی بورس مانند خرید سهام توسط صندوق با درآمد ثابت و هم پشتیبانی از ۴.۵ میلیون سهامدار که دارای کمتر از ۱۰ میلیون تومان سرمایه در بازار بودند تا حدودی سبب شد که معاملات بازار از روز شنبه سمت و سوی رشد را به خود بگیرد که به نظر می آید این روند در بازار ادامه دار باشد و همچنان امروز و فردا شاهد افزایش تقاضا در بازار باشیم.
این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: سهامداران نباید چنین تصوری را داشته باشند که با بازگشت رشد به معاملات بورس شاهد ایجاد صف های خرید در بازار باشیم، اما بطور حتم بازار از صف های فروش پر عرضه فاصله خواهد گرفت.
روند متعادل بازار در روزهای باقی مانده تا آخر سال
وی، روند معاملات بورس در چند روز پایانی سال را پیش بینی نمود و اظهار داشت: در هفته جاری و هفته آینده که روزهای پایانی سال هستند بازار روند متعادلی را در پیش می گیرد و حجم معاملات با افزایش و کاهش چندان قابل ملاحظه ای همراه نخواهد بود، بازار با نوسان مثبت کار خویش را آخر می دهد و پرونده معاملات بورس در سال ۹۹ بسته خواهد شد.
حدادی، به روند معاملات بورس در فروردین ماه اشاره نمود و اضافه کرد: بازار سرمایه که ۲۷ اسفند ماه به کار خود آخر می دهد تا ۱۰ روز متوالی تعطیل می شود، امکان دارد در این زمان اخباری وارد این بازار شود و قیمت ها در بازارهای جهانی با تغییر و تحول زیادی همراه شود؛ ازاین رو سهامدارانی که دارای سرمایه کمی در بازار هستند تمایل دارند تا بدون سهم سال را به پایان برسانند.
تاثیرات ارزهای دیجیتالی بر بازار سرمایه
این کارشناس بازار سرمایه به تأثیر معاملات بیت کوین بر بازار سرمایه تصریح کرد و عنوان کرد: در چند هفته اخیر مبحث بیت کوین یا ارزهای دیجیتالی معاملات بورس را تحت تأثیر قرار داد و سبب شد تا سهامداران از بازار سرمایه فاصله بگیرند و به سمت بازار ارزهای دیجیتالی پیش بروند.
وی تصریح کرد: به نظر می آید در ایام آینده به علت محدودیت هایی که از سمت بانک مرکزی برای این بازار گذاشته شده، انتقال نقدینگی از سمت بازار سرمایه به سمت ارزهای دیجیتالی کاهش یابد؛ ازاین رو دیگر عامل خاصی در بازار وجود ندارد که به دنبال آن سهامداران حقیقی بخواهند به سمت فروش سهام خود در بازار بروند.
حدادی اظهار داشت: سهامداران حقیقی که حالا در بازار به دنبال فروش سهام هستند تجربه چندانی از این بازار ندارند و جزو افرادی هستند که در سقف های قیمتی خرید کردند و الان در حال فروش سهام خود در کف های قیمتی هستند.
وی افزود: سهامداران می دانند سهام شان حالا در بازار ارزشمند است اما مبادرت به فروش سهام خود در بازار می کنند با این امید که باردیگر با قیمت کمتر خرید کنند، در حالیکه در وضعیت فعلی چنین اقدامی اشتباه است و هر لحظه امکان دارد بازار به مدار صعودی بازگردد و شاهد افزایش قیمت سهام در بازار باشیم.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: برپایه پیشبینی های انجام شده به نظر می آید که بورس از هفته دوم یا سوم فروردین ماه وارد فاز صعودی شود و دیگر نتوان به سادگی به سهام ارزشمند و بنیادی بازار دست یافت، ازاین رو بهتر است سهامداران در سهام ارزشمند و بنیادی که در مجامع می توانند سود خوبی را تقسیم کنند حضور داشته باشند.
وی در پاسخ به اینکه اقبال بازار بیشتر به سمت کدام یک از صنایع در بازار است، اظهار داشت: حالا تمایل و رونق معاملات بورس بیشتر به سمت سهامی مانند پالایشی ها، معدنی ها، فولادی ها و پتروشیمی ها است که مرتبط به قیمت های جهانی هستنند، اما اگر تا آخر سال جاری اخبار مثبتی در زمینه FATF در بازار منتشر شود سهامی مانند بانکی و خودرویی با رونق همراه خواهند شد.
حدادی اضافه کرد: با عنایت به وضعیت حاکم شده در بازار احتمال افزایش قیمت سهام در بازار خیلی بیشتر از ریزش قیمت ها است و بهتر است سهامدارانی که در زیان هستند از تصمیمات هیجانی در بازار برای جبران ضررهای خود بپرهیزند.
این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: بهار بورس نزدیک است و پیشبینی ما این است که شاخص بورس تا خرداد ماه به کانال یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد خواهد رسید.منبع:

1399/12/18
12:00:34
0.0 / 5
822
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , اوراق , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی