Niazgah نیازگاه

مانع صدور مجوز راه اندازی گلخانه در اراضی ۱۰هكتاری مازندران برداشته شد

مانع صدور مجوز راه اندازی گلخانه در اراضی ۱۰هكتاری مازندران برداشته شد

به گزارش نیازگاه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران منطقه (نوشهر) از رفع محدودیت های صدور مجوز برای متقاضیان راه اندازی گلخانه و پرورش گل و گیاه در قطعات معروف به ۱۰ هکتاری غرب مازندران اطلاع داد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، تعداد ۹۵۳ قطعه زمین ۱۰ هکتاری در سال ۱۳۴۶ با هدف، تعیین مرز دائم جنگل ها، کم کردن مشکلات حفاظت از اراضی جنگلی جلگه ای، بهره برداری بهینه از اراضی موجود، ایجاد درآمد برای وزارت منابع طبیعی از راه اجاره و فروش، ازدیاد تولیدات کشاورزی، ایجاد کار برای دامداران سنتی و جنگل نشینان و بهره برداری از درختان در اراضی جنگلی جلگه ای به نزدیکان دربار حکومت پهلوی واگذار شد، ولی در عمل، آنچه در این قطعات انجام شد با اهداف اعلام شده فاصله گرفت.
با پیروزی انقلاب اسلامی هم این اراضی بعد از ثبت سند به نام اشخاص به منظور راه اندازی باغ مرکبات و هم زراعت چوب به کشاورزان واگذار شد و متاسفانه به دلیل بی تدبیری اداوار گذشته گستره ای از این اراضی جنگلی و جلگه ای خارج از بافت روستاها و حریم شهرها، بدون مجوز تغییر کاربری به قطعات کوچک از یکهزار متر گرفته تا بیشتر از پنج هزار متر تفکیک شد و مورد استفاده در ساخت و سازهای غیر مجاز قرار گرفت.
عبدالرضا سنگاری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: یکی از اشکالات اساسی متقاضیان مجوز راه اندازی گلخانه در اراضی معروف به ۱۰ هکتاری این بود که برابر ضوابط نمی توانستند در قطعات تفکیک شده مجوز راه اندازی گلخانه دریافت نمایند و منابع طبیعی فقط با راه اندازی گلخانه در همان اندازه اصلی ۱۰ هکتاری تفکیک نشده با راه اندازی گلخانه موافقت می کرد.
این مسئول افزود: تا اینکه این مورد با پیشنهاد مسؤلان جهادکشاورزی و درخواست تولیدکنندگان گل و گیاه شهرستان های نوشهر، چالوس و عباس آباد و پیگیری و نامه نگاری نماینده مردم این شهرستان ها در مجلس شورای اسلامی اخیراً طی نشستی با حضور وزیر جهاد کشاورزی عنوان شد و در نهایت صدور مجوز برای راه اندازی گلخانه در اراضی تفکیک شده ۱۰ هکتاری بعد از دستور وزیر جهاد کشاورزی، مورد موافقت رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری قرار گرفت.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران منطقه نوشهر اظهار داشت: بر مبنای دستورالعملی که اخیرا از جانب رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ابلاغ گردیده آن دسته از متقاضیانی که در این اراضی معروف به قطعات ۱۰ هکتاری زمین های تفکیک شده در ابعاد مختلف دارند می توانند بعد از انجام فرایند اداری و موافقت مسؤلان این اداره کل مجوز های لازم برای راه اندازی گلخانه دریافت نمایند.
سنگاری اضافه کرد: برابر این دستورالعمل متقاضیان با دریافت مجوز فقط می توانند با راه اندازی گلخانه از امتیاز آب، برق و گاز بهره مند شوند، اما حق راه اندازی هیچگونه بنای دیگری را ندارند و درصورت عرضه گزارش و یا مشاهده کارشناسان این نهاد می توانند برابر قانون مجوز صادره به این متقاضی را باطل و از ادامه فعالیت او جلوگیری نمایند.
وی اظهار داشت: از مجموع ۹۵۳ قطعه ۱۰ هکتاری در منطقه غربی استان مازندران بیشتر از ۵۰۰ قطعه آن در شهرستان عباس آباد وجود دارد و از سال ها پیش تعداد زیادی از متقاضیان گل و گیاه برای دریافت مجوز به منظور فعالیت در این بخش در انتظار چنین مصوبه ای بودند.
مدیر جهاد کشاورزی عباس آباد هم در این باره اظهار داشت: عده ای از تولید کنندگان گل و گیاه در این اراضی باآنکه به صورت جسته گریخته فعالیت می کردند منتهی یکی از اشکالات آنان نداشتن گاز و ایجاد سامانه گرمایشی، برق و آب بوده و منابع طبیعی هم با صدور مجوز قطعات کوچک برای ساخت گلخانه موافقت نمی کرد.
خیرالله ابوالحسنی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: اغلب این دسته از تولیدکنندگان هم سیستم گرمایشی گلخانه های خویش را با تأمین نفت گاز راه اندازی می کردند و این وضعیت هم مشکلات خاص خویش را داشت.
وی همینطور عنوان کرد: هم اینک حدود ۵۰ فقره پرونده متقاضی مجوز راه اندازی مجموعه تولید گل و گیاه با در اختیار داشتن اراضی هرکدام از ۵۰۰ متر تا ۲ هکتار از سال ها پیش در انتظار صدور مجوز بودند و امیدواریم با دستورالعمل جدید وزارت جهاد کشاورزی این دسته از متقاضیان بتوانند برای راه اندازی گلخانه به راحتی مجوز دریافت نمایند.
برابر آمار در شهرستان عباس آباد دست کم هزار و ۲۵۰ بهره بردار به تولید گل و گیاه در سطحی حدود ۸۸ هکتار فضای روباز و ۷۱ هکتار فضای بسته فعالیت می نمایند و هرسال حدود ۱۵ میلیون اصله درختچه های زینتی و گلدان های آپارتمانی در این شهرستان تولید و مقادیر از آن هم به دیگر کشورها همچون عراق، افغانستان و ارمنستان صادر می شود.
منبع:

1399/12/04
13:27:56
0.0 / 5
1003
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی