Niazgah نیازگاه
شورای هماهنگی بانكها اعلام كرد

كارت حساب مسدود به محض دریافت كد شهاب فعال می شود

كارت حساب مسدود به محض دریافت كد شهاب فعال می شود

به دنبال حوای به وجود آمده درباره حساب های مسدود شده و کد شهاب، شورای هماهنگی بانکها در بیانه ای اعلام نمود که قبلا از شهروندان خارجی خواسته شده بود شناسه هویتی بگیرند و شفاف سازی اطلاعات حساب به برادران و خواهران افغانستانی اختصاص ندارد.به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، شورای هماهنگی بانکها طی بیانه ای به ارائه توضیحلتی راجع صدور کد شهاب پرداخت که در ادامه آمده است:

"در روز های گذشته برخی رسانه های معاند با نادیده گرفتن مقررات شفافیت عملیات بانکی که مستلزم صحت اطلاعات هویتی صاحبان حساب است و هشدارهای مکرر قبلی به صاحبان حساب های مشمول نقص اطلاعات یا اطلاعات ناصحیح، به سیاه نمایی روی آورده و اینگونه القا کرده اند که برخی بانکهای کشور، حساب و کارت بانکی شهروندان خارجی را مسدود کرده اند. این سیاه نمایی در حالی صورت می گیرد که رعایت مقررات مذکور نه فقط در ایران بلکه در اغلب کشورهای جهان و نه فقط نسبت به شهروندان خارجی بلکه نسبت به کلیه صاحبان حساب های بانکی به دلیلهای مختلف همچون پیش گیری از پولشویی الزامی است. در این خصوص ذکر نکاتی چند برای روشن شدن زوایای موضوع ضرورت دارد:

۱. باتوجه به لزوم شفافیت عملیات مالی و تراکنش های بانکی و رعایت قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی، بانک مرکزی از مدت ها پیش، ستاندن اطلاعات هویتی کامل و صحیح برای مشتریان و صاحبان حساب ها و کارت های بانکی را الزامی کرده است.

۲. روش عملیاتی برای احراز اطمینان از کامل و صحیح بودن اطلاعات هویتی هر فرد، ستاندن کد شهاب است که همان شناسه هویت الکترونیکی بانکی است. برای هر مشتری بانکی یک شناسه هویتی منحصر به فرد توسط سامانه نهاب تعریف می شود. کد شهاب رابط اصلی سامانه های بانکی و نهاب بوده و سامانه نهاب بر روی شبکه ملی کشور (NiBN) برای تمامی بانک ها و موسسات مالی مجاز قابل استفاده می باشد.

۳. اتباع ایرانی برای ستاندن کد شهاب، به کد ملی و اتباع غیر ایرانی به کد فراگیر که متولی آن وزارت کشور است، نیاز دارند.

۴. از شروع امسال، اقدام و پی گیریهای مؤثر و مختلفی توسط بانک مرکزی و شورای هماهنگی بانک ها به عمل آمد تا عزیزان غیرایرانی فاقد کد شهاب بتوانند اطلاعات هویتی خودرا تکمیل و کد شهاب را دریافت نمایند. خوشبختانه بخش بزرگی از اتباع کشورهای همسایه خصوصاً برادران و خواهران افغانستانی توانستند کد شهاب بگیرند و البته برخی از این عزیزان هم ظاهراً به سبب قانونی و رسمی نبودن مهاجرتشان موفق به دریافت کد شهاب نشدند.

۵-در این باره چندین بار اطلاع رسانی و به اشکال مختلف، هشدار لازم به تک تک صاحبان این حساب ها داده شد تا این که تمامی بانک ها برمبنای بخشنامه بانک مرکزی، از تاریخ ششم بهمن، ارائه خدمات به حساب های فاقد کد شهاب متوقف گردیده است."

پیگیری برای حل مشکل مهاجران

در همین رابطه و به دنبال اعتراضات تعدادی از مهاجرین افغانستانی به قطع خدمات کارت های بانکی، مدیرعامل بانک صادرات ایران اظهار داشت: به دنبال یافتن چاره جایگزین هستیم تا مشکل این عزیزان حل شود.

صیدی، با اشاره به لزوم شفافیت عملیات مالی و تراکنش های بانکی و رعایت قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی اظهار داشت: بانک مرکزی از مدت ها پیش، مبادرت به الزامی کردن ستاندن اطلاعات هویتی کامل و صحیح برای مشتریان و صاحبان حساب ها و کارت های بانکی کرده است.

وی با اشاره به اینکه روش عملیاتی برای احراز اطمینان از کامل و صحیح بودن اطلاعات هویتی هر فرد، ستاندن کد شهاب است، اضافه کرد: کد شهاب، شناسه هویت الکترونیکی بانکی است بدین معنا که برای هر مشتری بانکی، یک شناسه هویتی منحصر به فرد توسط سامانه نهاب تعریف می شود و کد شهاب، رابط اصلی برقراری میان سامانه های بانکی و نهاب است.

صیدی افزود: سامانه نهاب بر روی شبکه ملی کشور (NiBN) برای تمامی بانک ها و مؤسسات مالی مجاز قابل استفاده می باشد.

وی با اشاره به اینکه این مساله در اغلب کشورها نیز به همین صورت است و خیلی جدی گرفته می شود، اظهار داشت: اتباع ایرانی برای ستاندن کد شهاب، به کد ملی نیاز دارند و اتباع غیر ایرانی به کد فراگیر که متولی آن وزارت کشور است.

مدیرعامل بانک صادرات ایران افزود: از شروع امسال، اقدام و پی گیریهای مؤثر و مختلفی توسط بانک مرکزی و شورای هماهنگی بانک ها به عمل آمد تا عزیزان غیرایرانی فاقد کد شهاب بتوانند اطلاعات هویتی خودرا تکمیل و کد شهاب را ستاندن کنند که خوشبختانه بخش عظیمی از اتباع کشورهای همسایه خصوصاً برادران و خواهران افغانستانی توانستند کد بگیرند و مشکل حل شد و البته برخی از عزیزان هم به سبب عدم ستاندن کد فراگیر که ظاهراً به سبب قانونی و رسمی نبودن مهاجرت شان هست نتوانستند کد شهاب بگیرند.

وی اضافه کرد: در این رابطه، نهادهای ناظر و ضابط ذیربط، بارها به عدم تمکین بانک ها به مسدودکردن حساب ها و کارت های این گروه از افراد، اعتراض رسمی و حتی حقوقی کردند که با مذاکره طرف های قضیه، موفق شدند چند بار مهلت ستاندن کد را تمدید کنند اما از آنجائیکه گاهی با برخی کارت های این گروه، تراکنش های مشکوک انجام می شد، در نهایت و بعد از چندین بار تمدید، تمامی بانک ها موظف شدند از تاریخ ششم بهمن ماه امسال، حساب ها و کارت های فاقد کد شهاب را مسدود کنند.

صیدی اشاره کرد: در این رابطه چند بار اطلاع رسانی و به صورت های مختلف، هشدار لازم به تک تک صاحبان این حساب ها داده شد تا اینکه تمامی بانک ها برمبنای بخشنامه بانک مرکزی، از تاریخ مورد اشاره، ارائه خدمات به حساب های بدون کد شهاب را متوقف کردند.

وی با اعلان اینکه تعداد این حساب ها بیشتر در بانکهای بزرگ متمرکز است که درصد قابل توجهی نیز به سبب پراکندگی و کثرت شعب، در بانک صادرات ایران است، تاکید کرد: هم اکنون به دنبال یافتن چاره جایگزین هستیم تا هم مشکل این عزیزان حل شود و هم قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی و همین طور تحقق شفافیت رعایت شود که البته به تشخیص و تصمیم وزارت کشور و بخش اتباع خارجی بستگی دارد.

مدیرعامل بانک صادرات اظهار داشت: چند بار اخطار داده شده بود که برخی دریافت کرده بودند اخطار را و برخی دیگر نه، چون صاحب حساب، شماره همراه و آدرس را تغییر داده، ولی به بانک اطلاع نداده و بانک هم به شماره قبلی پیامک داده و به آدرس قبلی اخطار فرستاده است.

وی این را هم اظهار داشت که داخل شعبه همچنان خدمات ارائه می شود و افراد مذکور، فعلا فقط نمی توانند با کارت کاری انجام دهند و سایر اقدامات میسر است.
1399/11/10
23:34:02
0.0 / 5
944
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی