Niazgah نیازگاه
كارشناس بازار سرمایه:

صف های خرید و فروش نباید ملاك ورود یا خروج از بورس باشد

صف های خرید و فروش نباید ملاك ورود یا خروج از بورس باشد

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه باید به سهامداران جدیدالورود آموزش داده شود، اظهار داشت:  سهامداران نباید صف های خرید و فروش به وجود آمده در بازار را ملاک تصمیم گیری برای ورود یا خروج به بورس قرار دهند.


«پشوتن مشهوری نژاد» امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه سهامداران نباید نگران وجود چنین شرایطی در بازار شوند، اضافه کرد: شاخص بورس باتوجه به صعود پرشتابی که داشت، طبیعی بود چنین نوسانی را تجربه کند اما به طور قطع بازار می تواند به روزهای رشد و پررونق خود ادامه دهد.
وی با اشاره به اینکه بورس به سمت واقعی شدن ارزش خود پیش رفت، اظهار داشت: گاهی اوقات بازار تحت تاثیر تعدادی از عوامل خاص در راه نزولی قرار می گیرد که در آن زمان می توان پیشنهادهایی را برای بهبود روند صعودی بازار بیان کرد.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه در صورت بهبود وضعیت اقتصادی کشور می توان روزهای بسیار بهتری را در روند معاملات بورس تجربه کرد، اشاره کرد: بورس آینه تمام نمای اقتصاد کشور است و به طور قطع همسو با رشد واقعی اقتصادی بورس نیز صعودی خواهد شد.
وی گفت: سازمان بورس حالا می تواند باتوجه به فرصت فعلی و رکود به وجود آمده در بازار، نرم افزارها را ارتقا دهد و در کنار آن هسته معاملات وساختار مالی کارگزاری ها را بهبود ببخشد تا شاید از این طریق سهامداران بتوانند اعتبار بهتری را برای معاملات بورس از کارگزاری ها دریافت نمایند.
مشهوری نژاد گفت: سازمان بورس باید زمینه افزایش آموزش در بازار را برای سهامداران جدیدالورود فراهم آورد تا سهامداران به محض ایجاد کوچکترین صف خریدی تحت تاثیر هیجان وارد روند معاملات بازار نشوند.
توصیه به سهامداران
این کارشناس بازار سرمایه به سهامداران سفارش کرد و اظهار داشت: سهامداران نباید صف های خرید و فروش به وجود آمده در بازار را ملاک تصمیم گیری برای ورود یا خروج به این بازار قرار دهند.
وی با تاکید بر اینکه حالا به هیچ عنوان فرصتی مناسب برای فروش سهام و خروج سهامداران ار بازار نیست، گفت: اگر سهامداران به هر علتی همچنان در این بازار حضور دارند و در زمان اصلاح شاخص بورس مبادرت به خروج از بازار نکردند؛ بدین سبب به صلاح نیست حالا تصمیم به خروج از بازار بگیرند برای اینکه بازار افت اصلی خودرا کرده است و به نظر می آید دیگر بیش از این ها افت نخواهد کرد.
مشهوری نژاد اشاره کرد: به احتمال زیاد سهامداران حدود چهار ماه آتی قسمتی از ضرر خودرا جبران کنند و در آن زمان می توان پیشنهادهای لازم را به سهامداران ارائه کرد.
این کارشناس بازار سرمایه به دلیل روند نزولی شاخص بورس در چند وقت اخیر اشاره نمود و اضافه کرد: روند نزولی بازار در ادامه رشدهای پرشتابی بود که حدودا در سه سال اخیر رخ داد.
وی اظهار داشت: در همه زمانی که بورس در راه صعودی قرار داشت هیچ رونق و شکوفایی واقعی در اقتصاد رخ نداد و روند صعودی بورس فقط ناشی از تورم و افزایش نقدینگی در جامعه بود که منجر به افزایش ارزش ذاتی شرکتها شد.
مشهوری نژاد تصریح کرد: در یکسال اخیر، عمده صعود بورس در اثر تزریق گسترده نقدینگی به بازار سرمایه و سنگین شدن کفه تقاضا بود که این دو عامل موجب صعود شاخص در دو تا سه سال اخیر شدند.
این کارشناس بازار سرمایه گفت: رشد شاخص بورس به علت تورم به وجود آمده در کشور طبیعی بود و به صورت هماهنگ با فرمول های اقتصادی در کشور پیش رفت.
وی با اشاره به اینکه عبور شاخص بورس از کانال یک میلیون واحدی موجب شد تا افزایش قیمت ها دیگر همخوانی چندانی با ارزش ذاتی شرکتها نداشته باشند، گفت: حدودا از کانال یک میلیون واحد به بعد، رشد بازار به علت اقبالی بود که سهامداران نسبت به سرمایه گذاری در این بازار پیدا کرده بودند.
مشهوری نژاد تصریح کرد: رشد شاخص بورس از کانال ۹۰۰ هزار واحد تا دو میلیون واحد فقط به علت تزریق نقدینگی بود که وارد این بازار شد، در صورتیکه اتفاق اقتصادی مثبتی در کشور رخ نداد که بتواند امکان وقوع این مسیر مثبت را فراهم آورد.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: پس از رسیدن شاخص بورس به سقف دو میلیون و ۱۰۰هزار واحد شاهد افت پرسرعت و شدید قیمت ها در بازار بودیم و قسمتی از نقدینگی که به علت نوسان گیری وارد این بازار شده بود به سرعت آغاز به خروج از بازار کردند.
وی افزود: در حقیقت شاخص بورس الان در حال بازگشت به ارزش واقعی است و قیمت سهام شرکتها در حال نزدیک شدن به ارزش ذاتی خود هستند.


1399/11/05
00:55:03
0.0 / 5
943
تگهای خبر: آموزش , افزایش , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی