Niazgah نیازگاه
مدیرعامل منطقه آزاد قشم مطرح كرد:

سرمایه گذاری 62 هزار میلیارد تومانی در مناطق آزاد كشور

سرمایه گذاری 62 هزار میلیارد تومانی در مناطق آزاد كشور

به گزارش نیازگاه مدیرعامل منطقه آزاد قشم با اشاره به اینکه اجرای ۳۱۰ پروژه با سرمایه گذاری ۶۲ هزار میلیارد تومان در مناطق آزاد کشور در دستور کار قرار دارد، اظهار داشت: سهم قشم ۱۰۰ پروژه در بخش های مختلف با سرمایه گذاری ۲۱ هزار میلیارد تومان و یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار است.


به گزارش روز شنبه ایرنا، منطقه آزاد تجاری، محدوده حراست شده بندری و غیربندری است که از برخی مقررات جاری کشور خارج است و با بهره ­گیری از مزایایی مانند معافیت های مالیاتی، بخشودگی سود و عوارض گمرکی، نبود تشریفات دست وپاگیر ارزی و اداری، تسریع در فرآیندهای صادرات و واردات با جذب سرمایه گذاری خارجی و انتقال فناوری به توسعه کشور کمک می کنند بنابراین این محدوده ها در کشورهای جهان یکی از مسیرهای مهم در تجارت به شمار می آیند تا تجار با کمترین هزینه ها به بهترین راه ها برای دستیابی به بازارهای هدف فعالیت کنند.
در ایران هم کیش، قشم، چابهار، انزلی، ارس، اروند و ماکو از مناطق آزاد تجاری هستند که بر مبنای آمارها ۴۰ درصد صادرات کشور را مجموع مناطق ویژه اقتصادی برعهده دارند و در طول مدت هفت سال دولت یازدهم و دوازدهم کل واردات به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ۴۵ میلیارد دلار بوده و در بخش صادرات این رقم به ۱۳۲ میلیارد دلار رسیده است که با عنایت به رقم ۳۷ میلیارد دلار صادرات به سرزمین اصلی، این میزان به ۱۶۹ میلیارد دلار در این زمان می رسد.
بر همین اساس، مدیرعامل منطقه آزاد قشمروز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به اینکه یکی از مأموریت های اصلی مناطق آزاد کشور صادرات و سپس افزایش تولید و اشتغال است، خاطرنشان کرد: تحریم ها و نوسانات نرخ ارز مانع عملکرد قابل توجه این محدوده ها است اما با این حال، فعالیت قابل قبولی را به سرانجام رسانده ایم.
«حمیدرضا مومنی» تصریح کرد: از ۳۰۰ هزار تن تولید سیمان امسال ۲۴۰ هزار تن صادرات داشتیم، در حالیکه کل صادرات سیمان پارسال حدود ۱۹۸ هزار تن بود و پیشبینی می شود که تا آخر سال جاری بتوانیم بیشتر از ۲۸۰ هزار تن صادرات داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه بعضی از محصولات ساخته شده در مناطق آزاد مناسب صادرات نیست، خاطرنشان کرد: محصولات شیلات به سرزمین اصلی صادر می شود تا از پس از فرآوری به جهان صادر شود چونکه در جزیره قشم فناوری لازم برای بسته بندی این محصولات وجود ندارد.
مومنی ضمن اشاره به واگذاری یک هزار و ۷۰۰ هکتار زمین به محصولات شیلاتی، تصریح کرد: یک هزار و ۹۰۰ هکتار دیگر در دست واگذاری داریم که تا آخر سال به بهره برداری خواهد رسید.
صادرات ۹۰ درصدی محصولات میگو تا سال آینده
مدیرعامل منطقه آزاد قشم اظهار داشت: اگر بتوانیم چهار هزار هکتار را مورد استفاده قرار دهیم پیشبینی شده تا ۳۵ هزار تن محصول میگو برداشت نماییم که بیشتر از ۹۰ درصد از آن باید صادر شود و بطور قطع در سال آینده وضعیت بهتری خواهیم داشت.
وی عنوان کرد: از محصولات دیگر صادراتی می توان از پوشاک برای عراق و صنایع دریایی به امارات نام برد؛ ۱۲ فروند شناور ۱۶۸ نفره بر مبنای سفارش امسال در حال تولید است.
مومنی با اشاره به اینکه در زمستان سالجاری پالایشگاه با ظرفیت پالایش ۳۵ هزار بشکه نفت سنگین در روز شروع به کار کرد، تصریح کرد: همزمان با آغاز به کار آن، کلنگ طرح توسعه با تولید مشابه زده می شود که حداکثر ظرفیت تولید این پالایشگاه به ظرفیت ۷۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید و طرح تولید بنزین را هم در دستور کار قرار داریم.
وی ادامه داد: دو پالایشگاه دیگر، ال ان جی و سایت پتروشیمی آماده راه اندازی هستند؛ همینطور برای اجرای زیرساخت ها متقاضیانی با سرمایه گذاری ۱۳ هزار میلیارد تومان را هم در دو هزار هکتار زمین داریم.سرمایه گذاری های خارجی مراحل راه اندازی را طی می کند
مدیرعامل منطقه آزاد قشم تصریح کرد: قراردادی با شرکت دراگون چین برای ساخت سایت های پتروشیمی به امضا رسیده است که ۶ میلیون تن محصول تولید و صادر خواهد نمود.
مومنی اضافه کرد: سه قرارداد با شرکتهای داخلی که مراحل اولین را طی کرده اند و به مرحله آغاز راه اندازی رسیده اند.
وی با اشاره به اینکه صادرات نیمه نخست سالجاری ۴۷ میلیون دلار بوده است، عنوان کرد: کرونا بر تجارت مناطق آزاد هم تأثیر گذاشته است اما در قشم عمده صدمه به محصولات غذایی بوده و صنایعی مانند سیمان در این زمان با مشکل ویژه ای مواجه نشدند.۳۱۰ پروژه در مناطق آزاد به بهره برداری می رسد
مدیرعامل منطقه آزاد قشم در مورد پروژه هایی که تا آخر دولت دوازدهم قطعا بهره برداری می شوند، تصریح کرد: ۳۱۰ پروژه با سرمایه گذاری ۶۲ هزار میلیارد تومان در مناطق آزاد کشور در دستور کار قرار دارد که سهم قشم ۱۰۰ پروژه در بخش های مختلف با سرمایه گذاری ۲۱ هزار میلیارد تومان و یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار است.
به قول وی، بخشی از این سرمایه گذاری ها به ارزش یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و ۳۸۰ میلیون یورو در پروژه های افتتاح آنلاین ریاست جمهوری به بهره برداری رسیده است.
سه درصد از کل سرمایه گذاری ها در ارتباط با منطقه آزاد قشم است
مومنی با اشاره به اینکه منطقه آزاد قشم سه درصد از کل سرمایه گذاری ها را برعهده داشته که در ارتباط با زیرساخت ها می شود، عنوان کرد: ۳۴ پروژه با حجم ۱۰ هزار میلیارد تومان بر مبنای نیاز جزیره تعریف شده است، بعنوان مثال ورودی ها همچون فرودگاه، بنادر و جاده ها بعنوان مهم ترین مراکز ارزیابی عمومی احتیاج به بازسازی دارند.
مدیرعامل منطقه آزاد قشم با اشاره به اینکه بعضی از پروژه های تا ۲۵ سال آینده نیازی به سرمایه گذاری مجدد ندارد و فقط نیازمند حفظ و نگهداری هستند، عنوان کرد: از فرودگاه تا انتهای جزیره که حدود ۷۵ کیلومتر است، ۸۰۰ میلیارد تومان هزینه کردیم چونکه عمده پرورش میگو در غرب جزیره است که تردد را زیاد می کند و جاده موجود پاسخگوی آن نیست.
وی با اشاره به اینکه در فاز دوم ۲۵ پروژه مورد بهره برداری قرار می گیرد، تصریح کرد: حجم سرمایه گذاری این بخش ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است که با آغاز به کار نیروگاه به ۵۱۰ میلیون یورو می رسد.
مدیرعامل منطقه آزاد قشم با اشاره به اینکه برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری متقاضی بسیاری دارد، تصریح کرد: هم اکنون ۹ مجوز هتل ۵ ستاره صادر کرده ایم که زمین آنها تحویل داده شده است که البته مبحث نوسانات ارزی سرمایه گذاران را با مشکلاتی مواجه کرده است.
منطقه آزاد قشم آمادگی خدمت رسانی به گردشگران را دارد
مومنی در مورد اقدامات مناسب سازی منطقه آزاد قشم خاطرنشان کرد: پیش از این ۲ هزار ۹۴۷ تخت برای اقامت مسافر داشتیم که یک هزار ۴۰۰ عدد از آنها را به علت عدم کیفیت از خدمات رسانی خارج کردیم و الان ۱۰ هزار ظرفیت پذیرش میهمان داریم که تا آخر دولت به ۱۳ هزار خواهد رسید و ۷۰ کاشانه میهمان فعال وجود دارد.
به قول وی، تا رسیدن ایام نوروز، اتوبان شهر قشم تا فرودگاه تکمیل شده و زمان سپری شدن آن به کمتر از ۳۰ دقیقه کاسته می شود.
مدیرعامل منطقه آزاد قشم درباره تفاوت مسافر و توریست اظهار داشت: کسانی که به قشم سفر می کردند توریست نبودند و فقط به این جزیره سفر می کردند به این معنا که مسافر با خود وسایل غیرضروری همراه می آورد و به شهر صدمه می زد و ما برای پاکسازی منطقه حضور مسافر هزینه می نماییم.
وی با اشاره به اینکه در سالهای ۹۷ و ۹۸ به ازای هر مسافر ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان هزینه کرده ایم، عنوان کرد: بر خلاف مسافر، توریست برای شهری که به آن سفر می کند تولید ثروت و درآمد می کند چونکه برای زمان سفر خود برنامه دارد و از امکانات فراهم شده استفاده می نماید.


مومنی با اشاره به اینکه امسال برنامه ریزی هایی برای بهبود شرایط کرده ایم، تصریح کرد: فضاهایی را برای کمپ مسافران ایجاد کردیم و عرضه غذای ارزان را در دستور کار قرار دادیم؛ در سال ۹۵ حدود ۱۳۲ هزار خودرو از ۲۰ اسفند تا ۲۰ فروردین به قشم سفر کردند که ۷۴ درصد از آنها پراید بود و ۸۲ درصد پخت غذا را در کنار چادرهای پراکنده در سطح جزیره برعهده داشتند.
وی با اشاره به اینکه تولید سفر ارزان را هم برنامه ریزی کرده ایم، خاطرنشان کرد: حمل و نقل یک راهکار مناسب برای سفر به قشم است که مسافران از مراکز استان ها به بندر عباس سفر کنند و سپس با شناورهای موجود خویش را به جزیره برسانند که این طرح با آغاز انتشار کرونا نیمه کاره ماند.
مدیرعامل منطقه آزاد قشم با اشاره به اینکه نرخ بیکاری فعلی ۴.۸ درصد است، تصریح کرد: در تلاش هستیم تا این رقم را تا آخر دولت دوازدهم به چهار برسانیم چونکه بزودی برای فعالیت ۳۴ پروژه جدید به کارگاه نیاز خواهیم داشت که هر کدام تعداد زیادی از افراد را به کار خواهند گرفت.
مومنی با اشاره به اینکه قشم در راه توسعه است، تصریح کرد: پرورش ماهی در قفس یکی از پروژه های نوپایی است که در جزیره به راه افتاده است به این گونه که قفس هایی در میانه دریا تعبیه شده و ماهی ها با آب دریا در این قفس ها برای عرضه به بازار غذایی تولید می شوند که البته به علت نوسانات نرخ ارز هزینه سرمایه گذاری افزایش پیدا کرد و هنوز به رونق زیادی دست پیدا نکرده ایم.
وی با اشاره به اینکه یک هزار و ۷۰۰ هکتار زمین برای پرورش میگو واگذار شده است، خاطرنشان کرد: کشاورزی، گردشگری، نفت، گاز و پتروشیمی تغییرات قابل توجه ای به وجود آمده است.
مدیرعامل منطقه آزاد قشم در مورد برق هم اظهار داشت: قبل از سال ۹۵ فقط ۵۰ مگاوات برق تولید می شد که تا کنون آنرا به ۳۴۰ مگاوات رسانده ایم و این روند تا آخر سال به یک هزار و ۱۰۰ مگاوات به شبکه تحویل داده می شود.


منبع:

1399/10/27
12:55:19
0.0 / 5
1068
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی