Niazgah نیازگاه

برگزای سمپوزیوم علمی شبكه محصول سالم با هدف تأمین امنیت غذایی

برگزای سمپوزیوم علمی شبكه محصول سالم با هدف تأمین امنیت غذایی

به گزارش نیازگاه مدیرعامل موسسه دانش بنیان ترویج محصول سالم از برگزاری دومین سمپوزیوم علمی و نمایشگاه مجازی شبکه محصول سالم باهدف تأمین امنیت غذایی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبرداد.


«سیدمحمودرضا شایسته» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه کرد: دومین سمپوزیوم علمی و نمایشگاه مجازی شبکه محصول سالم(شمس) و چالش های پیش رو به منظور بررسی چالش های این حوزه با مبحث تولید، توزیع و مصرف غذای سالم و امنیت غذایی، محیط زیست و مدیریت سبز، فرهنگ سازی و اعتمادسازی با صدور گواهی، پایش محصول و ردیابی محصولات کشاورزی به مدت دو روز (۲۴ و ۲۵ دی ماه) در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار می گردد.
وی اظهارداشت: این سمپوزیوم در جهت تبیین و بررسی چالش های پیش روی مدیریت زنجیره تأمین محصولات گواهی شده سالم و ارگانیک و ترویج و فرهنگ سازی حوزه مصرف و حفظ محیط زیست و امنیت غذایی برگزار می گردد.
مجری شبکه محصول سالم از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: همینطور هوشمندسازی تولید، خدمات، لجستیک، بازار و فروش محصولات کشاورزی گواهی شده، کشاورزی پایدار و سالم و بهره وری در مدیریت مزرعه، توسعه گردشگری سلامت و طبیعت گردی سالم در شبکه محصول سالم، توسعه تولید محصول سالم گواهی شده با هدف صادرات از دیگر موضوعات مورد بررسی در این سمپوزیوم است.
وی تولید، توزیع و مصرف غذای سالم و امنیت غذایی، محیط زیست و مدیریت سبز، فرهنگسازی و اعتمادسازی با صدور گواهی، پایش محصول و ردیابی محصولات کشاورزی، هوشمند سازی تولید، خدمات، لجستیک، بازار و فروش محصولات کشاورزی گواهی شده، کشاورزی پایدار و سالم و بهره وری در مدیریت مزرعه، توسعه گردشگری سلامت، و طبیعت گردی سالم در شبکه محصول سالم، توسعه تولید محصول سالم گواهی شده باهدف صادرات را از دستاوردهای مدیریت زنجیره تأمین محصولات گواهی شده سالم دانست.
شایسته اظهار داشت: ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که چند سالی است بر روی مبحث سالم سازی محصولات کشاورزی و ارتقای کیفیت تغذیه تمرکز کرده است با راه اندازی شبکه محصول سالم، فعالیتهای این حوزه را سامان دهی کرد.
وی اظهارداشت: سمپوزیوم ملی شبکه محصول سالم هم در همین راستا و با حضور نمایندگانی از ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شرکتهای فعال حوزه تولید محصولات سالم غذایی ۱۶ و ۱۷ بهمن ماه سال جاری برگزار می گردد.
این رویداد فناورانه توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می شود. در این سمپوزیوم، آخرین دستاوردهای اعضای شبکه محصول سالم در نمایشگاهی عرضه می شود.
مجری طرح شمس اضافه کرد: شبکه محصول سالم(طرح شمس) توسط ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با هدف توانمندسازی، حمایت، ترویج و رتبه بندی محصولات سالم کشاورزی، بازارسازی، بازاریابی و فروش این محصولات برای ارتقای سلامت و حفظ ایمنی غذایی به راه افتاده است.
به گفته وی، این شبکه به افزایش اعتماد مردم به سلامت محصولات و ترویج سبک زندگی سالم منجر خواهد شد. شبکه محصول سالم با مشارکت شرکت ها و گروه های کنشگر و اثرگذار بر زنجیره تأمین محصولات سالم به صورت داوطلبانه تشکیل شد.
وی افزود: با عنایت به رویارویی با ویروس کرونا، نمایشگاه جانبی برای حضور و معرفی توانمندی های اعضا به صورت فیزیکی و مجازی به صورت محدود برگزار می گردد. همینطور مراسم برای ۴۰۰ نفر به صورت همزمان از راه فضای مجازی و سایت های مرتبط پخش می شود.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، طرح شمس یا شبکه محصول سالم ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای اجرای این مدل ردیابی، به هر شخص یا شرکت، یک پیش ‬ شماره شرکتی از GS۱ کشور عرضه می کند. این شماره در بانک اطلاعات مرکزی ثبت می شود. بدین ترتیب، همه مکان ها دارای شناسه شده و تمایز بین آنها کاملاً شفاف و بدون ابهام برای مصرف کننده و برای همه کنشگران خواهد شد.
شبکه محصول سالم (طرح شمس) توسط ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف توانمندسازی، حمایت، ترویج و رتبه بندی محصولات سالم کشاورزی و بازارسازی، بازاریابی و فروش این محصولات برای ارتقای سلامت و حفظ ایمنی غذایی به راه افتاده است.
یکی از برنامه های شبکه محصول سالم ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایجاد سامانه شناسایی و ردیابی زنجیره تأمین محصولات کشاورزی با تکیه بر محصولات سالم می باشد که مدل این سامانه ردیابی بر مبنای استانداردهای جهانی GS۱ طراحی شده است.
پیش از این ستاد شمس توانسته است بیشتر از ۲۰۰ عضو حقیقی و حقوقی در زنجیره تولید تا مصرف را گرد هم آورد و بیشتر از ۱۰ هزار مخاطب در حوزه مصرف محصولات سالم گواهی شده را شناسایی و سازماندهی کند.منبع:

1399/10/24
23:57:57
0.0 / 5
956
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی