Niazgah نیازگاه

كاهش انتظارات تورمی از كجا آب می خورد؟

كاهش انتظارات تورمی از كجا آب می خورد؟

این روزها که گزارش های بانک مرکزی نشان از کنترل و کاهش انتظارات تورمی دارد، کارشناسان اقتصادی مهم ترین دلیل آنرا انتخاب بایدن بعنوان رئیس جمهور آمریکا و رئیس کل بانک مرکزی این امر در مجموعه عواملی چون فروکش کردن انتظارات و هیجانات سیاسی، رشد صادرات نفت و فرآورده در ماه های اخیر و گشایش های شروع شده در مورد برخی منابع بانک مرکزی می دانند.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، بانک مرکزی اولویت اقدامات و برنامه های خویش را کنترل رشد تورم و نقدینگی اعلام نموده است و در این حوزه اقداماتی چون فراهم کردن بستر عرضه و فروش اوراق بدهی دولتی از راه کارگزاری خود، افزایش نرخ سود سپرده بانک ها نزد این بانک تا ۱۲ درصد، جایگزینی گواهی سپرده یورویی، پیشنهاد انتشار اوراق ودیعه دو ساله و افزایش نرخ سود سپرده های بانکی را به سرانجام رسانده است.
کنترل رشد ترازنامه بانک ها هم یکی دیگر از برنامه های این بانک است که با مصوبه شورای پول و اعتبار تایید شده است.
در این حوزه رئیس کل بانک مرکزی این اقدام را مهم ترین عامل کنترل نقدینگی و لازمه تحقق آنرا در همکاری بانک ها می داند و اعتقاد دارد که بانک ها باید رشد دارایی های خویش را تحت کنترل داشته باشند تا بتوان به هدف کنترل نقدینگی دست یافت.
همچنین، همتی در جدید ترین اظهارات خود اعلام نموده است که از آغاز دیماه مقرر شد، ترازنامه بانکهای تجاری و تخصصی به ترتیب ۲ و ۲.۵ درصد رشد کند.

ترازنامه بانک ها هر سه ماه یک مرتبه کنترل می شود
بدین منظور وی اعلام نمود که کنترل ترازنامه بانک ها از آغاز دی اجرا و هر سه ماه یک مرتبه توسط بانک مرکزی کنترل می شود. جزئیات اجرای این مصوبه شورای پول و اعتبار مبین این است که سیاست کنترل مقداری ترازنامه شامل اعمال محدودیت در وجه نقد، سپرده ها نزد بانک مرکزی، اوراق بدهی دولتی، تعهدات مشتریان بابت گواهی اعتبار مولد و اعتبارات پیشران زنجیره تولید نمی گردد.
همچنین، در این حوزه بانک مرکزی می تواند رشد ترازنامه بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی را بر حسب وضعیت مالی و نوع مأموریت آنها تعدیل کند؛ بگونه ای که برای بانکهای با وضعیت مالی نامناسب محدودیت بیشتری و برای بانکهای با وضعیت مالی مناسب تر، محدودیت کمتری اعمال نماید.

کنترل ترازنامه بانک ها راهی سخت برای کنترل تورم
از طرفی، کامران ندری - یک کارشناس اقتصادی - در واکنش به این اقدام بانک مرکزی در یک گفتگو با ایسنا اظهار کرده که این امر باعث می شود بانک ها هر دارایی را در ترازنامه خود وارد نکنند و اگر بخواهند دارایی پرریسکتری داشته باشند، باید بیشتر از سرمایه خودشان نه سپرده مردم استفاده کنند.
به اعتقاد وی، بانک مرکزی راه سختی را برای کنترل تورم و مهار نقدینگی در پیش گرفته است که شدنی اما دشوار می باشد.
این در شرایطی است که این روزها انتظارات تورمی کاهش پیدا کرده است و کارشناسان اقتصادی عمده ترین دلیل آنرا در انتخاب بایدن بعنوان رئیس جمهور آمریکا می دانند و معتقدند که تداوم روند کاهشی تورم به روابط آتی ایران و آمریکا و بازگشت آمریکا به برجام و واکنش کشورمان به این مورد بستگی دارد. بگونه ای صادق الحسینی _ یک کارشناس اقتصادی - می گوید که انتظارات تورمی به علت کاهش فشارهای غیرعادی ترامپ بر ایران کاهش پیدا کرده و اقتصاد کشورمان در انتظار تصمیم گیری برای برجام و آینده نرخ ارز است.

مهم ترین نشانه کنترل انتظارات تورمی چیست؟
همچنین، همتی هم به تازگی اعلام نموده است که با فروکش کردن انتظارات و هیجانات سیاسی و رشد صادرات نفت و فرآورده در ماه های اخیر از یک طرف و گشایش های شروع شده در مورد برخی منابع بانک مرکزی، امیدوارم به تدریج شاهد آرامش بیشتر در بازارها، ثبات قیمت ها و کاهش تورم باشیم.
علاوه بر این بانک مرکزی بانک در گزارشی تحولات اقتصاد کلان و اقدامات ضدتورمی بانک مرکزی را عنوان و اعلام نموده که رشد صفر درصدی پول نسبت به ماه گذشته (آبان ۱۳۹۹) و همینطور کاهش ۱۰.۳ واحد درصدی رشد ۱۲ ماهه این متغیر در آذر سالجاری (۶۹.۷ درصد) نسبت به رشد ۱۲ ماهه منتهی به آبان سالجاری (۸۰ درصد) از کاهش سیالیت سپرده ها و ماندگار شدن بیشتر آنها حکایت دارد و خود علامت دیگری از کاهش انتظارات تورمی است.
در این حوزه، رئیس کل بانک مرکزی اعتقاد دارد که توقف رشد حجم پول مهم ترین نشانه کنترل انتظارات تورمی است.
همینطور در اینباره وحید شقاقی شهری - یک کارشناس اقتصادی - به ایسنا اظهار داشت: یکی از مهم ترین عوامل تورم، رشد نقدینگی است که این عامل از دو کانال ایجاد می شود که یکی از طریق نظام بانکی و دیگری از طریق رشد پایه پولی است. بانک مرکزی در حال انجام اقداماتی است تا بتواند هم مانع رشد نقدینگی در نظام بانکی شود که مهم ترین هدف مورد نظرش در این حوزه کنترل ترازنامه بانک هاست تا به آنها اجازه ندهد که بدون ضابطه ترازنامه شان منبسط شود. همینطور در این حوزه، سقفی را برای رشد ترازنامه بانکهای تجاری و تخصصی تعیین کرده است.
وی ادامه داد: کنترل ترازنامه بانک ها اجازه خلق نقدینگی را به نظام بانکی نمی دهد. عامل دیگری که بر افزایش نقدینگی تأثیر می گذارد، رشد پایه پولی است که هم به واسطه کسری بودجه یا بی انضباطی های مالی دولت ایجاد می شود که دست درازی به منابع بانک مرکزی را به دنبال دارد و هم در جهت سیاست های بانک مرکزی هم امکان دارد رشد پایه پولی اتفاق بیفتد.
این کارشناس اقتصادی افزود: بانک مرکزی می خواهد هر دو بعد رشد نقدینگی را کنترل کند و اقدامات بانک مرکزی می تواند امید بخش باشد که در آینده شاهد کنترل تورم باشیم. در کنار این موارد، انتظارت تورمی هم در حال کاهش است. از طرفی، بانک مرکزی در حال مقاومت است تا تأمین کسری بودجه از طریق منابع این بانک صورت نگیرد.

کاهش انتظارات تورمی ربطی به اقدامات بانک مرکزی ندارد
به قول وی، توقف یا کاهش روند رشد پایه پولی باید تداوم پیدا کند. بانک مرکزی در حال مقاومت است تا مانع انتشار پول پر قدرت شود که منشا اصلی افزایش تورم است. این بانک در حال تلاش است تا ریشه های تورم و نقدینگی را با کنترل ترازنامه بانک ها و افزایش ذخیره قانونی بخصوص برای بانکهای بد، از بین ببرد.
شقاقی اضافه کرد: بانک مرکزی اگر بتواند رشد پایه پولی را برای مدت طولانی مهار کند و به زیر ۱۵ درصد برساند، می تواند یکی از موفقیت های بزرگ در کارنامه عملکرد آن باشد.
او در آخر سخنانش با اشاره به اینکه کاهش انتظارت تورمی ربطی به اقدامات بانک مرکزی ندارد، اظهار داشت: این کاهش بیشتر جنبه سیاسی دارد و به دنبال امیدواری جامعه به افزایش صادرات نفت، آزادسازی منابع بلوکه شده ارزی ایران و بهبود مناسبات بین المللی رخ داده است. علاوه براین، لازم است تا بانک مرکزی تلاش کند تا استقلال سیاست های مالی حفظ شود.
منبع:

1399/10/22
17:04:07
0.0 / 5
914
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , اوراق , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی