Niazgah نیازگاه

واكنش سازمان برنامه به منتقدان بودجه ۱۴۰۰

واكنش سازمان برنامه به منتقدان بودجه ۱۴۰۰

به گزارش نیازگاه سازمان برنامه و بودجه کشور در واکنش به منتقدان لایحه بودجه ۱۴۰۰ که این لایحه را در خدمت معیشت مردم نمی دانند، اعلام نمود: آیا ساخت ۹۱ هزار واحد مسکن محرومین، افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان و بیمه مجانی ۳۰ میلیون نفر، به مفهوم حمایت معیشتی دولت از مردم نیست؟ البته این همه خدمات معیشتی دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیست و بطور قطع دولت می خواهد بیشتر از اینها برای این منظور هزینه کند اما افزایش سقف این موارد به منزله افزایش سقف بودجه سال بعد خواهد بود که البته همین رقم ۸۴۱ هزار میلیارد تومان موجود را هم برخی نمایندگان غیر واقعی و تورم زا می دانند، یک بام و دو هوا که نمی گردد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، سازمان برنامه و بودجه در گزارشی اعلام نمود که دولت امسال از محل ۳۱ هزار میلیارد تومان صرفه جویی در مصارف بودجه توانست طرح رتبه بندی فرهنگیان، همسان سازی حقوق بازنشستگان، معوقات ایثارگران و فوق العاده ویژه کادر درمان را بپردازد. برای تمامی این موارد، مبالغی در لایحه بودجه سال بعد در نظر گرفته شده تا دغدغه ای در اذهان این بخش عظیم از بدنه اجتماعی کشور ایجاد نشود.
طبق این گزارش، از ۸۴۱ هزار میلیارد تومان منابع لایجه بودجه ۱۴۰۰، ۵۴۸ هزار تومانش صرف پرداخت حقوق و مستمری بازنشستگان و همسان سازی حقوق آنها می شود؛ آیا می توان حقوق کارکنان و بازنشستگان را پرداخت نکرد یا افزایش نداد؟ کسانی که به دنبال تأمین معیشت مردم در بودجه سال بعد هستند؛ چطور می خواهند از این رقم بکاهند؟ چطور از یک طرف خویش را مدافع معیشت مردم معرفی می کنند و از طرفی افزایش حقوق و دستمزد را منجر به افزایش تورم می دانند و دولت را متهم به سیاست گذاری تورمی می کنند؟
همچنین ۱۰۴ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ برای امور عمرانی کشور در نظر گرفته شده و ۱۵۰ هزار میلیارد تومان هم برای بازپرداخت اصل و سود اوراق و وام ها در نظر گرفته شده است؛ دولت این مبلغ را در لایحه بودجه دیده و برخی مدام می گویند این دولت می خواهد زمین سوخته تحویل دولت بعد بدهد، اگر این رقم را نمی گنجاند، چه می گفتند؟
سازمان برنامه و بودجه ضمن امیدواری نسبت به اینکه انتقادها از لایحه بودجه ۱۴۰۰ در جریان بررسی های کمیسیون تلفیق از کلی گویی به سمت جزئیات مشخص پیش برود، عنوان کرده که انتظار افکار عمومی این است که نمایندگان مشخصا بگویند دولت از کدام بخش از مصارف خود کم کند؟ از حققوق کارکنان و بازنشستگان؟ از بودجه عمرانی یا از باز پرداخت اوراق؟ هر کدام از اینها بخشی از معیشت و آبادانی کشور را هدف قرار داده است. باید مشخص شود کسانی که در مخالفت با این لایحه سخن می گویند؛ دقیقا مخالف کدام بخش هستند و قصد دارند در لوای اصلاح ساختار بودجه از کدام یک کم کنند. مگر می شود از یک طرف داعیه دغدغه معیشت مردم را داشته باشند و از سوی دیگر از میزان حقوق کارکنان و بازنشستگان کم کنند؟ اگر چنین قصدی دارند، پای سود و زیانش هم بایستند و جواب مردم را هم بدهند.
در این گزارش تاکید شده، لایحه ۱۴۰۰ کاملا در خدمت معیشت مردم است؛ افزایش ۲۵ درصدی حقوق و دستمزد شاغلین و بازنشستگان، افزایش حداقل دریافتی کارکنان دولت از ۲.۸ میلیون به ۳.۵ میلیون تومان؛ در نظر گرفتن ۶۰ هزار میلیارد تومان برای همسان سازی بازنشستگان، ۵۰۰۰ میلیارد تومان برای رتبه بندی فرهنگیان؛ ۳۱ هزار میلیارد تومان برای حمایت معیشتی از ۶۰ میلیون نفر و مبلغ ۴۳ هزار میلیارد تومان برای هدفمندی یارانه ها برای حدود ۷۸ میلیون نفر را نشان دهنده رویکرد معیشتی این لایحه است.
از سوی دیگر دولت برای کاهش فقر مطلق هم در لایحه بودجه ۱۴۰۰ هم ۱۶ هزار میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق در نظر گرفته و هم برای ۷.۵ میلیون نفر افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، استمرار پرداخت سه تا شش برابر مستمری را در دستور کار خود دارد.
اگر این مبلغ آنچنانکه برخی نمایندگان مجلس می گویند «کم» است؛ باید توضیح دهند از کدام محل کسر نماییم تا به این مبلغ بیافزاییم یا درآمد دولت از کدام محل را افزایش دهیم که برای این منظور در نظر بگیریم؟
سازمان برنامه و بودجه در تشریح برنامه های فراگیر دولت برای مبارزه با شیوع کرونا و پشتیبانی از بخش سلامت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ هم از رشد ۲.۳ برابری اعتبارات هزینه ای بخش بهداشت و درمان، استخدام ۵۳۰۰۰ نفر نیروی جدید در کادر درمان و راه اندازی ۴۴۶۲ تخت بیمارستانی اعلام و عنوان کردهد ولت همچنان حامی طرح تحول سلامت است و ضمن بیمه مجانی ۳۰ میلیون نفر در سال ۱۴۰۰ معادل ۵۲۰۰ میلیارد تومان هم برای کاهش سهم مردم از هزینه های درمانی در نظر گرفته است. ۴۰۰۰ میلیارد تومان برای بیمه درمان تکمیلی یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر زیر مجموعه بنیاد شهید و امور ایثارگران، ۱۷۰۰ میلیارد تومان بابت اجرای قانون پشتیبانی از معلولان و ۱۴۲۰ میلیارد تومان برای مستمری به ۱۰۰ هزار رزمنده معسر هم در لایحه بودجه ۱۴۰۰ دیده شده است.
منبع:

1399/10/11
18:39:36
0.0 / 5
1027
تگهای خبر: افزایش , اوراق , بودجه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی