Niazgah نیازگاه
رئیس كمیسیون تلفیق:

برای تصویب كلیات لایحه بودجه عجله نداریم

برای تصویب كلیات لایحه بودجه عجله نداریم

رئیس کمیسیون تلفیق با اعلان اینکه برای تصویب کلیات لایحه بودجه تعجیلی نداریم، اظهار داشت: با مجموعه اصلاحات در طرف مصارف و در طرف منابع می توانیم یک بودجه قابل دفاعی را به صحن علنی ارائه دهیم و با همکاری نمایندگان در صحن به کلیات رای دهیم و بعد وارد جزئیات اساسی شویم.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، الیاس نادران در حاشیه جلسه روز شنبه کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰ با اشاره به بررسی کلیات لایحه بودجه در کمیسیون اظهار نمود: نمایندگان دولت و مدیران ارشد در نشستهای کمیسیون حضور می یابند و درباره ابعاد مختلف بودجه، الزامات بودجه، آثار بودجه در حوزه پولی، تورم، رشد اقتصادی، سرمایه گذاری و توزیع بین بخش های خصوصی برای نمایندگان توضیح می دهند تا نمایندگان بتوانند تصمیم گیری درستی داشته باشند.
رییس کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجلس یازدهم اضافه کرد: در جلسات بعد تلفیق به جز وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان برنامه و بودجه از سایر وزرا، رئیس بانک مرکزی و سایر نمایندگان دعوت خواهیم کرد، همین طور مرکز پژوهش ها، دیوان محاسبات و سایر نهادهای نظارتی و پژوهشی که درباب بودجه نظری داشته باشند نیز دعوت خواهند شد.
نادران با تاکید بر اینکه تعجیلی برای رای گیری کلیات لایحه بودجه نداریم، اشاره کرد: ما در ابتدا بررسی ها را در حد اقناع برای اعضای کمیسیون انجام خواهیم داد و از نظرات نماینده دولت، کمیسیون و بخش های مختلف طبق بخشنامه داخلی استفاده خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: در مجلس دو سه بحث اساسی دراین زمینه وجود دارد، نخست اینکه نماینده ای نیست که به صورت تام از لایحه بودجه دولت دفاع کند یا لایحه را عملیاتی بداند یا بگوید که این لایحه آثار منفی اقتصادی ندارد. دومین بحث در رابطه با نظر تعدادی از نمایندگان در خصوص رد لایحه بودجه ۱۴۰۰ و تصویب بودجه چند دوازدهم است.
این نماینده مجلس یازدهم اشاره کرد: گروهی دیگر از نمایندگان همچون خود من معتقدیم که حداکثر کوشش برای تعامل با دولت برای تصویب بودجه با اصلاحات اساسی لازم است به صورتی که رویکردهای مجلس در اصلاح بودجه را اعمال نماییم مثلا بودجه را دو سقفی ببندیم، دو زمانی نماییم و نامه رهبر معظم انقلاب در پاسخ به ریاست جمهوری برای برداشت از صندوق توسعه ملی را اعمال نماییم.
نادران اشاره کرد: در حوزه مالیات، اوراق و در حوزه های برداشت از نفت نظرات اساسی عمیقی وجود دارد که قابل اعمال است. انضباط مالی دولت، توزیع عادلانه منابع برای مصارف مختلف حقوق، دستمرد، بازنشسته ها، سایر هزینه های بین دستگاهها و رعایت عدالت در پرداخت ها هم مد نظر قرار خواهد گرفت.
وی افزود: ما با مجموعه اصلاحات در طرف مصارف و در طرف منابع می توانیم یک بودجه قابل دفاعی را به صحن علنی ارائه دهیم و با همکاری نمایندگان در صحن به کلیات رای دهیم و بعد وارد جزئیات اساسی شویم.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلام شهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در حقیقت ما به دنبال این هستیم که دولت با اصلاحات کارشناسی مجلس همراهی کند اما اگر دولت بر روی مواضع خود ایستادگی کند، اصلاحات لازم را انجام و لایحه را برای شورای نگهبان می فرستیم و اگر تصویب نشد به ناچار اصلاحات را کنار می گذاریم و بودجه چند دوازدهم به دولت می دهیم تا امور دولت برای چند ماه اول سال اداره شود و با رایزنی با دولت درباره بودجه تصمیم گیری نماییم.
نادران در پاسخ به اینکه آیا نظرات مجلس درباره اصلاح ساختار در لایحه بودجه ۱۴۰۰ اعمال خواهد شد، اظهار داشت: برخی از اصلاحات فوق العاده مهم مانند بحث نفت، خوراک پتروشیمی، انضباط مالی در پرداخت حقوق ها، رعایت عدالت در توزیع عادلانه بودجه های عمرانی بین استان های مختلف را حتما در بودجه ۱۴۰۰ اعمال می نماییم.


1399/10/06
19:33:52
5.0 / 5
1042
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی