Niazgah نیازگاه
همتی:

توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی به درستی اجرا نشد

توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی به درستی اجرا نشد

به گزارش نیازگاه رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: تابحال ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی کمک زیادی کرده است، اما در عمل به درستی اجرا نشد و طبیعی است به دلیل انحرافات موجود، کالاهایی که به دست مردم می رسد با قیمت واقعی نباشد.


«عبدالناصر همتی» امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره نامه رهبر معظم انقلاب در مورد بودجه ۱۴۰۰ اظهار داشت: در بودجه درخواست شده بود که سهم صندوق توسعه ملی از فروش نفت، دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه باشد، ایشان فرمودند تا یک میلیون بشکه نفت معادل بیست درصد سهم صندوق توسعه ملی و مازاد آن ۳۸ درصد باشد.
همتی تصریح کرد: منابع قابل توجهی را که سال جاری دولت از صندوق توسعه ملی برداشته کرده، مانند برداشت یک میلیارد یورو برای بحث کرونا باید در بودجه ۱۴۰۰ به صندوق توسعه ملی بازگردد؛ ازاین رو بطور حتم برپایه این مسایل باید تغییراتی در بودجه ایجاد شود.
وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه برخی معتقدند ارز ۴۲۰۰ تومان زیربنای خیلی از مشکلات اقتصادی کشور است، در این حوزه چه تصمیم هایی امکان دارد اتخاذ شود؟ اظهار داشت: اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی به درستی توزیع می شد و در زنجیره واردات به صورت مرحله ای به دست مردم می رسید می توانست تأثیر مثبتی را با خود به همراه داشته باشد.
رییس کل بانک مرکزی اضافه کرد: تابحال ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی کمک زیادی کرده است اما در عمل به درستی اجرا نشد و طبیعی است به علت انحرافات موجود، کالاهایی که به دست مردم می رسد با قیمت واقعی نباشد.
وی با اشاره به اینکه با ارز ۴۲۰۰ تومان نباید مرغ ۳۰ هزار تومانی در اختیار مردم قرار گیرد، تصریح کرد: در این حوزه برخی مشکل ها وجود دارد که باید اصلاح شوند، این اصلاح ها باید باتدبیر باشند تا برای مردم شوک قیمتی ایجاد نکند.
همتی اضافه کرد: مهمترین دغدغه دولت همین مسایل است، حالا در حال بررسی و رفع مشکلات هستیم اما در موقعیت فعلی نمی توان نظر قطعی را برای تصمیم گیری ها اعلام نمود.
بازار نرخ ارز را تعیین می کند
رییس کل بانک مرکزی درباره نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان برای نرخ تسعیر ارز در بودجه ۱۴۰۰ اظهار داشت: نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان برپایه نرخ تسعیری است که سال جاری به بانک ها اعلام کردیم، حالا بانک ها دارایی های خویش را برپایه ارز ۱۱ هزار تومان تسعیر می کنند.
وی با اشاره به اینکه نرخ ارز را بازار تعیین می کند و در کنار آن تجارت و بنیادهای اقتصادی در تعیین نرخ ارز اثرگذار هستند، عنوان کرد: امیدواریم سال آینده روند تجارت، صادرات و شرایط ارزی کشور بهبود یابد، این مسایل بطور حتم بر روی بازار اثرگذار خواهند بود و باید بپذیریم که نرخ ارز بر اساس سیاست گذاری شکل می گیرد.
همتی درباره اینکه که آیا نظر بانک مرکزی برای نرخ تسعیر ارز، نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است یا خیر، اظهار داشت: مسئله بودجه، مسئله ای در ارتباط با حسابداری است، چیزی که ما نگاه می نماییم مسایل بازار و سیاست گذاری اقتصادی می باشد، معتقد هستیم نرخ ارز در بازار و برپایه مسایل ساختاری شکل می گیرد.
رییس کل بانک مرکزی عنوان کرد: امیدواریم شرایط بازار ارز در ماههای آینده و حتی هفته های آینده بهتر از وضعیت فعلی شود.
آخرین وضعیت بدهکاران بانکی
وی به بدهکاران بانکی اشاره نمود و اظهار داشت: ظرف چند ماه گذشته وضعیت ۱۱ نفر که هر یک نفر آنها چندین شرکت را زیر مجموعه خود دارند در کمیته فرادستگاهی ما مورد بررسی قرار گرفتند، مانده بدهی آنها نزدیک به ۹۰ هزار میلیارد تومان است که با همکاری قوه قضاییه و ضابطین قوه قضاییه نزدیک به ۳۰ درصد از آنرا وصول شد.
همتی اضافه کرد: امیدواریم در آینده به نتایج خوبی در این حوزه دست پیدا نماییم، چونکه قوه قضاییه به شکل جدی پیگیر این قضیه است، امیداوریم کمیته فرادستگاهی که شامل همه سازمان های نظارتی می شود، بتواند مسئله ۱۱ گروه را که مهترین بدهکاران سیستم بانکی هستند و چندین سال است بدهی آنها مانده است را به تدریج برطرف کند.
رییس بانکی مرکزی درباره ممنوع الخروجی این افراد اظهار داشت: این اقدام باید طبق روال پیش رود، اگر قرار باشد این اتفاق رخ دهد اجازه آنرا از قوه قضاییه خواهیم گرفت.
وی درباره تغییر نرخ سود بانکی اظهار داشت: در وضعیت فعلی برنامه ای برای تغییر نرخ سود بانکی نداریم.
منبع:

1399/09/26
13:12:58
5.0 / 5
1022
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی