Niazgah نیازگاه

چهارمین صعود متوالی دلار

چهارمین صعود متوالی دلار

برخلاف انتظار خیلی از مفسرین، شاخص دلار به مسیر صعودی خود ادامه داد.


به گزارش نیازگاه به نقل از رویترز، توزیع اولین محموله های واکسن کرونا در شماری از کشورها شروع شده است اما در انگلیس که اولین کشور آغازکننده واکسیناسیون عمومی بود، بعضی از افراد از واکنش آلرژیک بدن خود به واکسن آگاهی داده اند که همین مساله نیز موجب شد تا وزارت بهداشت انگلیس از افراد حساس بخواهد تا مشخص شدن راستی آزمایی این ادعا از واکسن زدن پرهیز کنند.
بن بست در مذاکرات برگزیت کماکان ادامه دارد و نشریه سان از احتمال اختتام دادن به مذاکرات توسط دولت بوریس جانسون آگاهی داده است. در صورتیکه طرفین به توافق مشخصی بر سر چارچوب روابط خود در اینده نرسند باید به قوانین سازمان تجارت جهانی مراجعه کنند. با توجه به این مساله، رشد اقتصادی در اروپا به میزان قابل توجهی تقویت شده است و نظرسنجی صورت گرفته توسط اتاق بازرگانی آلمان نشان میدهد خوش بینی فعالان اقتصادی این کشور در ماه دسامبر تحت تاثیر اخبار مثبت واکسن کرونا به اوج خود در طول هفت ماه اخیر رسیده است.
مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش نهایی خود از رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در سومین فصل سال ۲۰۲۰ را منتشر نمود که بر این اساس متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب مثبت ۱۲.۵ درصد و مثبت ۱۱.۵ درصد بوده است که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه ماهه قبل در منطقه یورو ۳۴.۳ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۲۲.۸ درصد بالا رفته است. این بهترین عملکرد اقتصادی کشورهای اروپایی از زمان تاسیس اتحادیه اروپا شمرده می شود.
آمارهای منتشرشده توسط وزارت بازرگانی چین نشان میدهد که صادرات این کشور در ماه نوامبر به بالاترین سطح خود از فوریه ۲۰۱۸ رسیده است که این مساله می تواند رشد اقتصادی این کشور را بیش از پیش تشدید کند. این اتفاق در حالی رخ می دهد که تراز حسب تجاری این کشور با آمریکا نیز در این ماه باردیگر به نفع چین افزایش یافته است. باتوجه به این رشد محسوس انتظار می رود اقتصاد چین در سه ماهه پایانی سال رشدی فراتر از سایر رقبای خود همچون آمریکا داشته باشد. یوان یکی از بهترین عملکردها را در میان ارزهای خارجی در مقابل دلار طی ماه های اخیر داشته و ارزش آن از ماه می تا حالا حدود ۱۰ درصد تقویت شده است.
ذخایر ارزی چین نیز به لطف افزایش صادرات ماه نوامبر به بالاترین سطح خود در چهار سال اخیر رسیده و آن طور که دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین اعلام نموده، میزان ذخایر ارزی این کشور با ۵۰ میلیارد دلار افزایش نسبت به ماه قبل به سه تریلیون و ۱۷۸ میلیارد دلار رسیده است. با این وجود تا اختتام ماه نوامبر چین دارای ۱۱۰.۴۱ میلیارد دلار ذخایر طلا نیز بوده است که در مقایسه با ماه قبل ۴۸ میلیارد دلار کمتر شده است.
امیدواری ها برای بهبود روابط بین آمریکا و اروپا بعد از روی کار آمدن دولت بایدن در ابتدای سال آینده میلادی بیش از پیش تقویت شده است و مقامات اروپایی از بایدن خواسته اند در اجرای پروژه های مورد اختلاف نظیر نورد استریم-۲ انعطاف بیشتری از خود نشان دهد. با این وجود تحرکات جدید جمهوری خواهان خصوصاً در مجلس سنا برای اعمال فشار بیشتر بر روی اروپایی ها و به تعلیق درآمدن این پروژه می تواند روابط آمریکا با اروپا خصوصاً اقتصاد اول این قاره یعنی آلمان را بار دیگر با تنش مواجه سازد.
با وجود رویکرد دولت ترامپ در کاستن از شدت کسری تراز حساب تجاری آمریکا که با اعمال تعرفه های وارداتی گسترده و جنگ تجاری با چین نیز همراه بود، این کسری در ماه اکتبر بار دیگر افزایش یافت و به ۶۲.۱ میلیارد دلار رسید که دومین کسری تراز حساب تجاری بالا در طول دو سال اخیر شمرده می شود. طی این مدت واردات با رشد ۲.۱ درصدی به ۲۴۵.۱ میلیارد دلار رسیده است که این رقم برای صادرات ۱۸۲ میلیارد دلار اندازه گیری شده است یعنی ۲.۲ درصد بیشتر از ماه قبل. کمترین کسری تجاری امسال آمریکا مربوط به ماه فوریه با ۳۷ میلیارد دلار بود.
قانون گذاران آمریکایی هنوز نتوانسته اند بسته حمایتی دوم از اقتصاد این کشور در مقابل کرونا را عملیاتی کنند. هر چند که از نظر مالی شرایط برای مقابله با کرونا خیلی رضایت بخش نیست اما در حوزه دارویی پیشرفت های جدیدی به دست آمده است و انگلیس نیز مجوز لازم جهت استفاده از واکسن ساخت شرکت فایزر در این کشور را صادر کرده است. انتظار می رود تا اختتام فصل بهار کار واکسیناسیون مقدماتی در آمریکا و اروپا به اتمام برسد که در اولین مرحله سالمندان و گروه های حساس لطمه پذیر در مقابل بیماری را در بر خواهد گرفت.
گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا از هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات، طرحی را آماده کرده اند که در صورت تصویب، ۹۰۸ میلیارد دلار اعتبار دیگر را برای پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصاد این کشور در مقابل کرونا اختصاص می دهد. طبق طرح اولیه مقرر است ۲۸۸ میلیارد دلار به پشتیبانی از کسب و کارهای کوچک و ۱۶ میلیارد دلار برای توزیع واکسن کرونا در آمریکا تخصیص یابد. همین طور ۳۰۰ دلار یارانه به صورت هفتگی به کسانی که بر اثر کرونا بیکار شده اند تعلق خواهد گرفت.
تا حالا بیش از ۶۸ میلیون و ۹۶۶ هزار و ۱۰۸ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۵۷۰ هزار و ۶۹۲ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۹۴ هزار و ۶۸۸ نفر، برزیل با ۱۷۸ هزار و ۲۹۵ نفر، هند با ۱۴۱ هزار و ۷۳۵ نفر، مکزیک با ۱۱۰ هزار و ۸۷۴ نفر و انگلیس با ۶۲ هزار و ۵۶۶ نفر بوده است.
شدت گرفتن سرعت شیوع ویروس کرونا سبب شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز دوم دسامبر با ثبت از ۱۲ هزار و ۴۳۱ فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که مربوط به روز یادهم نوامبر با ۱۱ هزار و ۱۰ قربانی بود، شکست.
کیت جوکیس- استراتژیست ارزی بانک سوسیت ژنرال اظهار داشت: به زبان ساده از نظر معامله گران ارزش فعلی دلار بیش از حدی است که باید باشد و برای همین فکر می کنم روزهای بد دلار ادامه دارد. بازارها به آن چه در حوزه سیاست گذاری پولی رخ می دهد واکنش نشان می دهند و با وضعیت فعلی فشار زیادی روی دلار است. در مقایسه با ماه های ابتدایی سال جذابیت دلار برای خیلی از معامله گران کاهش پیدا کرده است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۹ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۱.۱۳۸ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۱۲۲ دلار اعلام گردید (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۰۷ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۳۷ دلار مبادله شد. یورو ۰.۳۲ درصد پایین رفت و با عقب گرد به کانال ۱.۲۰ به ۱.۲۰۶ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۲ درصد افزایش به ۱۰۴.۲۸۳ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۴۵ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۴۳ یوان چین اعلام گردید.1399/09/20
16:10:09
5.0 / 5
1206
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی