Niazgah نیازگاه

ركود اقتصادی چیست؟

ركود اقتصادی چیست؟

به گزارش نیازگاه تعریف كلاسیك ركود اقتصادی دارای معایب زیادی است.


به گزارش نیازگاه به نقل از صندوق بین المللی پول، به صورت کلی رکود اقتصادی به رشد منفی در دو فصل متوالی اطلاق می شود. با این وجود این تعریف عمومی برای تمامی شرایط قابل استفاده نیست؛ چون که اولا همه کشورها آمارهای رشد اقتصادی را به صورت فصلی اعلام نمی کنند و دوم این که تعریف رشد اقتصادی در تمامی کشورها یکسان نیست. از سوی دیگر رشد اقتصادی شاخص گسترده ای است و چه در سطح داخلی و چه در سطح جهانی مبین جزئیات کامل نیست. برای مثال در تاریخ، متوسط رشد سالانه جهان به ندرت منفی بوده اما در این بازه زمانی رشد اقتصادی خیلی از کشورها منفی بوده است یا در سطح کشوری امکان دارد رشد چند بخش حتی برای دو فصل متوالی منفی باشد اما مجموع رشد اقتصادی مثبت باشد.
در سال ۱۹۷۵ میلادی متوسط رشد اقتصادی جهان به ۱.۹ درصد رسید اما اندازه گیری ها نشان می داد که سطح رفاه جهانی به نسبت سال پیش از آن حدودا تغییری نکرده است. چرا؟ به این علت ساده که رشد جمعیت هم در همان سال حدودا در سطح رشد اقتصادی بود و در نتیجه سرانه تولید ناخالص داخلی بدون تغییر باقی ماند. این وضعیت در سال ۱۹۸۲ حتی بدتر هم شد و با وجد متوسط رشد مثبت اقتصادی جهان، سطح سرانه تولید ناخالص داخلی به نسبت سال قبل کمتر هم شد.
چندی پیش مرکز ملی مطالعات اقتصادی آمریکا تعریف کاراتری از رکود اقتصادی ارائه داد و آنرا کاهش قابل توجه فعالیت های اقتصادی در سطح کشور به مدت چندین ماه تعمیم داده است. این تعریف با در نظر گرفتن پارامترهای بیشتری نظیر رشد بخش تولید، اشتغال در بخش غیرکشاورزی، درآمد شخصی واقعی افراد و میزان تراکنش ها، می تواند تعریف دقیق تری از رشد اقتصادی یا رکود و تأثیر آن بر سرانه تولید ناخالص داخلی را ارائه دهد.
منبع:

1399/09/10
15:59:55
5.0 / 5
984
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی