Niazgah نیازگاه
كارشناس بازار سرمایه مطرح كرد:

بهبود معاملات بورس با تعطیلی دو هفته ای كسب و كارها

بهبود معاملات بورس با تعطیلی دو هفته ای كسب و كارها

یك كارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: تعطیلی دو هفته ای سبب غیرفعال یا نیمه فعال شدن كسب و كارها می شود، با چنین اقدامی، بخشی از پول های سرگردان در حوزه كسب و كار برای كسب سود كوتاه مدت وارد بازار سرمایه می شوند كه این مورد می تواند زمینه ساز ایجاد هیجان مثبت در بازار باشد.


«مجتبی معتمدنیا» امروز (جمعه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: در چند هفته گذشته شاهد ورود شاخص بورس به کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد بودیم که افت شاخص به این کانال به علت همزمانی آن با وقوع ریسک های مختلف سبب تهدید معاملات بورس شده بود.
وی افزود: اولین ریسک تهدیدکننده معاملات بازار، انتخابات آمریکا بود که به تبع آن با قطعیت انتخاب بایدن، نرخ دلار به کانال ۲۵ هزار تومان رسید در حالیکه انتظار بازار سرمایه با انتخاب وی رقم ۲۰ هزار تومان بود، به صورت طبیعی ارتباطی که بین دلار مورد انتظار و قیمت دلار واقعی است سبب جذابیت خرید سهام در بازار شد.
معتمدنیا عامل دیگری که سبب تهدید معاملات بازار شد را بحث اوراق با درآمد ثابت و نرخ بهره بانکی عنوان نمود و اظهار داشت: تکذیب ریاست بانک مرکزی درباره تغییر سود بانکی و تثبیت نرخ سود ۲۰ درصد برای مراودات بین بانکی تا حدود زیادی سبب کمرنگ شدن این ریسک در بازار شد.
کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: در شرایطی که کلیه بازارها در انتظار افت قیمت دلار هستند و انتظار فعالین اقتصادی روبرو شدن تولید کشور با رکود است، منطقی ترین اقدام کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی است تا از این طریق جذابیت فعالیتهای اقتصادی برای اصناف و فعالان اقتصادی افزایش یابد.
وی عنوان کرد: ریسک دیگری که در چند وقت اخیر بازار را متلاطم و در بعضی اوقات سبب ایجاد تهدید در سازو کار معاملات بازار شد، بحث عرضه سهام عدالت در بازار سرمایه بود.
معتمدنیا اظهار داشت: با وجود اینکه اعلام شده بود قرار نیست سهام عدالت به صورت خرد ارائه شود و پس از به پایان رسیدن زمان معاملات بازار، سهام عدالت به صورت عمده برای بعضی از حقوقی ها عرضه می شود اما بعضی از حقوقی ها با حرکت غیرحرفه ای و فقط به قصد کسب منافع کوتاه مدت و با دور زدن قوانین، سهامی که روز قبل خریداری شده بود را روز بعد به صورت خرد در بازار عرضه می کردند.
این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: پیامد این اقدام افزایش حجم عرضه و نگرانی سهامداران حقیقی از افزایش عرضه در بازار از جانب حقوقی ها بود که تصمیم بموقع سازمان بورس جهت متوقف کردن معاملات سهام عدالت چنین ریسکی را در بازار از بین برد.
وی اضافه کرد: با عنایت به انجام چنین اقداماتی از جانب مسئولان، همه ریسک های اصلی تهدیدکننده بازار از بین رفته و معاملات بورس به روند صعودی خود بازگشت، همینطور ریزشی که گاهیحاصل هیجان فروش بود با روند مثبت خنثی گردید.
اقداماتی که بورس را مثبت کرد
معتمدنیا تصریح کرد: در کنار عوامل اعلام شده تصمیمی که سازمان بورس در پیش گرفت و شاهد انعکاس مثبت آن در بازار بودیم، تصویب شورایعالی بورس برای افزایش سقف صندوق های سرمایه گذاری با در آمد ثابت از ۳۰ به ۵۰ هزار میلیارد تومان بود که به صورت طبیعی این اتفاق می تواند سرمایه گذاری در حوزه بازار سرمایه را توسط این صندوق ها افزایش دهد.
این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: اتفاق مثبت دیگری که در بازار در دستور کار قرار گرفت، بازگشایی کلیه نمادهای متوقف توسط سازمان بورس بود که ریسک حاصل از بازگشایی این نمادها به صورت کامل در بازار مرتفع شد و بازار به ثبات نسبی قابل توجهی رسید.
وی عنوان کرد: در کنار همه این عوامل، به صورت طبیعی تعطیلی دو هفته ای سبب غیرفعال یا نیمه فعال شدن کسب و کارها خواهد شد که به نظر می آید با چنین اقدامی کلیه پول های سرگردان در حوزه کسب و کار برای کسب سود کوتاه مدت وارد بازار سرمایه می شوند که این مورد می تواند زمینه ساز ایجاد هیجان مثبت و افزایش سطح تقاضا در بازار شود.
معتمدنیا با اشاره به اینکه دولت در نظر دارد بازار همچنان وضعیت باثبات و روبه رشدی را داشته باشد، اظهار داشت: در صورت موافقت شورای نگهبان با فروش سهام دولتی به میزان ۳۰ هزار میلیارد تومان جهت تأمین مالی طرح معیشت می توان شاهد انگیزه بیشتر دولت جهت بهبود وضعیت معاملات در بورس بود.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: بازار سرمایه نسبت به کلیه بازارهای سرمایه گذاری از جذابیت زیادی برای سرمایه گذاری برخوردار است، خرید سهام در وضعیت فعلی با ریسک کمتری در بین مدت همراه خواهد بود و سود منطقی نسبت به باقی بازارها را برای سهامدار به ارمغان خواهد آورد.
وی اضافه کرد: به نظر می آید جذابیتی که حالا در بازار بوجود آمده است می تواند مستمر باشد به شرط آنکه حقوقی ها عملکرد بهتری را نسبت به گذشته در پیش گیرند، در عرضه ها منطقی تر برخورد شود و به قصد خروج فوری و ایجاد هیجان وارد بازار نشوند تا معاملات بورس با شرایط فعلی خویش را وفق دهد.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، کاهش سرعت در خروج نقدینگی از بازار و جذابیت قیمت سهام پس از حدود سه ماه اصلاح، موقعیت مناسبی را برای سرمایه گذاری باردیگر در این بازار و ورود نقدینگی هایی که حالا در اختیار سهامداران قرار گرفته بوجود آورده است، این مورد نیازمند بازگشت اعتماد به سهامداران است که از نظر کارشناسان بازار بهتر است این اعتمادسازی از راه مسئولان صورت گیرد.
در چند وقت اخیر اغلب کارشناسان و سهامداران حاضر در بازار پیشنهادهایی را برای بهبود وضعیت بازار داشتند که در نهایت در ادامه معاملات هفته گذشته، معاون شرکت بورس تهران از از ابلاغ دو تصمیم جدید در بازار در خصوص فراهم شدن امکان انجام معاملات و خرید و فروش سهام به صورت روزانه و هم کاهش زمان پیش گشایش بازار به ۱۵ دقیقه اطلاع داد که این مورد توانست تا حدودی امید باردیگر را به این بازار بازگرداند.


1399/08/30
16:34:28
5.0 / 5
1131
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , اوراق , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی