Niazgah نیازگاه

بی اعتنایی دلار به كرونا گرفتن ترامپ!

بی اعتنایی دلار به كرونا گرفتن ترامپ!

به گزارش نیازگاه برخلاف بازار بورس، دلار با بی اعتنایی به خبر مثبت شدن نتیجه آزمایش كرونای ترامپ به مسیر صعودی خود ادامه داد.


به گزارش نیازگاه به نقل از رویترز، تست کرونای دونالد ترامپ و ملانیا ترامپ- همسر وی مثبت اعلام شده است و آنها برای پیمودن مراحل درمان خود در کاخ سفید قرنطینه شده اند. ستاد انتخاباتی ترامپ با انتشار اطلاعیه ای اعلام نموده است رویدادها و گردهمایی های انتخاباتی وی به صورت فیزیکی تا زمان بهبودی وی لغو و به صورت مجازی انجام خواهد شد. تا زمانی که وی به بهبودی کامل نائل شود، انجام بعضی از امور اجرایی به عهده مایک پنس- معاون اول وی خواهد بود. هنوز معلوم نیست که تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تغییر خواهد نمود یا خیر اما احیانا مناظره ها لغو خواهد شد.
در ادامه سیگنال دهی متناقض به بازارهای مالی، این دفعه یکی از مدیران ارشد بانک مرکزی آمریکا از احتمال طولانی شدن روند احیای اقتصادی این کشور اطلاع داده است. پاتریک هارکر- مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در فیلادلفیا گفته است فرض غالب این است که تا اواخر سال آینده، واکسن کرونا به شکل گسترده در اختیار عموم مردم قرار گیرد.
هارکر با اعلان اینکه کووید-۱۹ یک درس بسیار دردناک برای اقتصاد جهان بود اظهار داشت: به ما یاد داد که هنوز برای مواجهه با یک بحران تمام عیار آن طور که باید، آماده نیستیم. حتی اگر احیای اقتصاد سریع صورت گیرد و جلوی مرگ و میرهای بیشتر گرفته شود، تا ۲۰۲۳ طول خواهد کشید تا بازار کار به وضعیتی برسد که بتوانیم آنرا اشتغال کامل بنامیم. هنوز کرونا تمام نشده اما مسئله مهم این است که ریشه ها و عوامل صدمه وحشتناک یک ویروس به اقتصادمان را شناسایی نماییم و کارهای لازم را برای تکرار نشدن این اتفاق انجام دهیم.
شماری از کشورهای مختلف برآورد خود از رشد اقتصادی سال جاری را افزایش داده اند باآنکه رشد اقتصادی خیلی از کشورها حتی در سناریو خوش بینانه هم منفی باقی خواهد ماند. جان ویلیامز- مدیر دفتر منطقه ای بانک مرکزی آمریکا در نیویورک گفته است روند احیای رشد اقتصادی آمریکا قویتر از چیزی بوده است که پیش تر تصور می شد.
وی با اعلان اینکه بانک مرکزی خواستار دیدن بازار کار در وضعیت اشتغال کامل در سریع ترین زمان امکان دارد، اضافه کرد: انتظار ما این است که تا ۲۰۲۲ به ثبات بسیار خوبی در بازار کار برسیم با این وجود هنوز ابهامات زیادی وجود دارد که در سال های آینده باید خویش را آماده مواجهه با چه چیزی نماییم.
وضعیت برای دومین اقتصاد بزرگ جهان یعنی چین هم احیانا مطلوب تر از آن خواهد بود که پیش تر تصور می شد: بانک جهانی در گزارش جدیدی به بررسی وضعیت اقتصاد چین در ماه های پایانی سالجاری پرداخته و اعلام نموده است چین تنها اقتصاد بزرگ منطقه شرق آسیا خواهد بود که با وجود تبعات سنگین کرونا رشد اقتصادی مثبت را تجربه خواهد نمود و رشد دو درصدی برای آن امسال پیشبینی شده است. انتظار می رود روند رشد اقتصاد چین در سال آینده شتاب بسیار بیشتری بگیرد و به ۷.۹ درصد برسد.
همینطور انتظار می رود رشد اقتصادی برخی دیگر از اقتصادهای بزرگ جهانی نظیر آلمان، فرانسه و انگلیس هم تا آخر سال جاری بهتر از چیزی باشد که پیش تر تصور می شد.
نیل جونز- کارشناس مسایل ارزی در بانک میزوهو - اظهار داشت: دارایی های پرریسک در شرایط فعلی کمتر مورد استقبال معامله گران قرار می گیرند چون که احتمال بدتر شدن شرایط اقتصادی جهان وجود دارد. تا زمانی که معامله گران نسبت به آینده خوش بین نباشند، ترجیح خواهند داد سرمایه های در اختیار خویش را در دارایی های امن نگهداری کنند و این تقاضا برای دارایی های امن احیانا در کوتاه مدت در سطح نیرومندی باقی خواهد ماند.
عامل موثر دیگر بر بازار ارز، اخبار مربوط به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است. باآنکه جوبایدن هنوز با اختلاف اندکی در نظرسنجی ها از ترامپ پیش است اما نمی توان با قطعیت در مورد برنده احتمالی سخن گفت. در شرایطی که دونالد ترامپ تردیدهایی در مورد پذیرش نتیجه انتخابات در صورت شکست خوردنش را ایجاد کرده، رئیس جمهوری خواه سنا آمریکا گفته است پیروز انتخابات از هر کدام از دو حزب در ماه ژانویه رئیس جمهور خواهد شد و کسی نمی تواند مانع این کار شود.
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز سوم نوامبر ( ۱۳ آبان) برگزار می شود اما به سبب کرونا احیانا تغییراتی در روند رای گیری ایجاد خواهد شد.
بعد از فروکش کردن موج اولیه، روند انتشار کرونا در خیلی از کشورها سرعت گرفته که این روند بخصوص در اروپا محسوس بوده است. با این وجود دونالد ترامپ- رئیس جمهور آمریکا- از قرار داشتن توسعه واکسن کرونا در مراحل پایانی و آغاز توزیع آن از اواخر ماه آینده صحبت کرده است.
تابحال بیشتر از ۳۴ میلیون و ۷۳۴ هزار و ۸۴ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۳۱ هزار و ۱۶۰ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۱۳ هزار و ۲۴۰ نفر، برزیل با ۱۴۴ هزار و ۹۶۶ نفر، هند با ۱۰۰ هزار و ۸۷۳ نفر، مکزیک با ۷۸ هزار و ۷۷ نفر و انگلیس با ۴۲ هزار و ۲۶۸ نفر بوده است.
بنظر می رسد کرونا روی توان بودجه ای بزرگ ترین اقتصاد اروپایی تأثیر منفی محسوسی گذاشته است تا جایی که مرکز مطالعات اقتصادی آلمان اعلام نموده مازاد بودجه ۵۲.۵ میلیار دلاری دولت در سال قبل جای خویش را به کسری بودجه ۱۷۰ میلیارد دلاری امسال خواهد داد. به قول این مرکز، سال جاری اقتصاد این کشور ۵.۳ درصد کوچک خواهد شد که این رقم در صورت تحقق، ۱.۴ درصد بیشتر از رقمی خواهد بود که پیش تر تصور می شد. این موسسه با پیشبینی از سرگیری رشد اقتصادی در سال آینده، نرخ رشد سال ۲۰۲۱ را ۵.۱ درصد پیشبینی کرده است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۵ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۳.۸۷ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۸۶ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۳۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۹۳ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۷ درصد پایین رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۷ به ۱.۱۷۱ دلار رسید.
کیوسوکه سوزوکی- استراتژیست مسائل ارزی در موسسه " سوسیه جنرال" اظهار داشت: فکر می کنم در بلندمدت بین یورو و دلار توازن برقرار شود و نرخ برابری هر یورو در بلندمدت احیانا ۱.۱۶ دلار خواهد بود. ما شاهد یک روند احیای طولانی خواهیم بود و فارغ از اینکه چه کسی پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شود، کار سختی را برای رساندن اقتصاد به سطح قبل از آغاز بحران کرونا خواهد داشت.
ارزهای آسیایی
ارزش یوان طی این مدت حدود چهار درصد در مقابل دلار تقویت شده است. تزریق گسترده نقدینگی به بازارهای مالی توسط بانک مرکزی این کشور و کاهش نرخ های بهره بانکی همچون علل اصلی فاصله گرفتن نرخ برابری دلار از محدوده هفت یوانی عنوان می شود. یوان در سه ماهه سوم سال جاری بهترین عملکرد را در مقابل دلار در میان تمامی ۱۰ ارز مهم جهانی داشته است.
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۲ درصد کاهش به ۱۰۵.۳۷ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۹۶ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۷۹ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/07/12
13:41:08
5.0 / 5
1246
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی