Niazgah نیازگاه

با ریزش بورس نقدینگی از آن خارج می شود؟

با ریزش بورس نقدینگی از آن خارج می شود؟

یك تحلیلگر اقتصادی ضمن بیان اینكه تزریق منابع صندوق توسعه ملی به بورس فساد و رانت ایجاد می كند، اظهار داشت: با ریزش های بورس، نقدینگی جذب شده به آن خارج نمی گردد چونكه خرید سهام به معنای فروش سهام از سمت فرد دیگری است و كسی كه بخواهد سهام خویش را از بازار خارج كند باید به فرد دیگری بفروشد بنابراین، به همان میزانی كه با فروش سهام نقدینگی از بازار خارجی می شود با خرید آن به همان میزان هم نقدینگی وارد بازار می شود.


میثم هاشم خانی در گفتگو با ایسنا درباره حمایت دولت از بازار سهام، اظهار نمود: منطقی نیست که دولت اقدامی انجام دهد تا قیمت سهام ها مستمر روند صعودی بپیماید چونکه با این اقدام افرادی که سرمایه بیشتری در این بازار دارند، سود بیشتری و افراد دارای سرمایه خردتر منافع کمتری می برند. همچنین، برداشت از صندوق توسعه ملی یا اختصاص هر پولی از بیت المال برای پشتیبانی از بورس نه تنها نمی تواند به رشد مستمر بورس منجر شود بلکه، منصفانه هم نیست.
وی تزریق منابع صندوق توسعه ملی به بورس بر رشد بازار دارای تأثیر کوتاه مدت دانست و اظهار داشت: بعد از تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به بورس، افرادی تعیین می شوند تا سهام یکسری از شرکت ها را خریداری کنند و اینکه چه زمانی این سهام ها را بخرند یا بفروشند، منجر می شود تا رانت اطلاعاتی شکل بگیرد که از این بعد هم اقدام مثبتی نیست و فساد و رانت بوجود می آورد.

دخالت های پولی و قیمتی حال بورس را خوب نمی کند
این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: با دخالت های پولی و قیمتی دولت اتفاق مثبتی در بازار سهام رخ نمی دهد زیرا، همانگونه که تعیین ارز ۴۲۰۰ تومانی تأثیر مثبتی در ثبات و کنترل قیمت ها در بازار ارز نداشت، این اقدام هم نتیجه بخش نیست.
به قول هاشم خانی، در شرایطی که کشورها از نظر منابع مالی با محدودیت روبرو هستند، تزریق منابع صندوق توسعه ملی به بورس فسادزاست و بانک ها حق ورود به سرمایه گذاری های پرریسک ندارند زیرا، نمی توانند پول سپرده گذاران خویش را بازگردانند بنابراین، ورود بانک ها به بورس برای تقویت بازار اثرگذار و درست نیست.
ایشان در ادامه با اشاره به بازارگردانی، فروش اوراق تبعی و سهام خزانه، خاطرنشان کرد: در دنیا این سیاست ها جزو حمایت های اثربخش و مفید از بازار سهام هستند. اوراق تبعی به کاهش ریسک ها در بازار سرمایه کمک می نماید به نحوی که دارنده سهام یک شرکتی می تواند با پرداخت مبلغ ناچیزی، اختیار خرید و فروش سهام خویش را بخرد که اوراق تبعی هم از این جهت قیمت سهام را بیمه می کند و هم از آنجائیکه رانتی در روند آن توزیع نمی گردد، اقدام مثبتی است اما باید شرایطی فراهم گردد تا حداکثر ۵۰ شرکت یا شرکت های مهم بورسی اوراق تبعی را منتشر کنند.

صف خرید و فروش در بورس رانت می آورد

این تحلیلگر اقتصادی اعتقاد دارد که پیشگیری از ایجاد صف خرید و فروش، یک اقدام موثر در تقویت بلندمدت بورس است زیرا، هم سهامداران عمده و هم سهامداران خرد می توانند از آن بهره ببرند. در بورس های دنیا، اجازه داده نمی گردد تا در بازار سهام صف شکل بگیرد زیرا، سهامداران خرد به آسانی تحت تأثیر صف ها، هیجانی می شوند و رانت ایجاد می شود که برای حل آن در شرایط ایده آل باید قوانین مرتبط به دامنه نوسان و حجم مبنا حذف شود.
هاشم خانی درباره چشم انداز بازار سرمایه در ماه های آینده، اظهار داشت: برآورد من این است که تا آخر سال جاری رشد شاخص بورس حدودا به اندازه تورم خواهد بود به عبارت دیگر، در آن زمان میانگین قیمت سهام با میانگین قیمت خدمات و کالاها برابری می کند.

ارتباط ریزش های بورس با افزایش قیمت دلار و خودرو
به قول این تحلیلگر اقتصادی رشد قیمت ها در سایر بازارهای اقتصادی ربطی به ریزش بورس و خروج نقدینگی از آن ندارد چونکه در زمان هایی که بورس رشد داشت هم سایر بازار افزایش قیمت داشتند. وقتی که در فروردین ماه شاخص بورس مثبت بود، قیمت دلار از ۱۶ هزار تومان به ۲۵ هزار تومان رسید.
هاشم خانی افزود: با ریزش های بورس، نقدینگی جذب شده به آن خارج نمی گردد چونکه خرید سهام به معنای فروش سهام از سمت فرد دیگری است و کسی که بخواهد سهام خود از بازار خارج کند باید به فرد دیگری بفروشد بنابراین، به همان میزانی که با فروش سهام نقدینگی از بازار خارجی می شود با خرید آن به همان میزان هم نقدینگی وارد بازار سهام می شود.
او در آخر سخنانش تصریح کرد که افزایش قیمت ها در بازار خودرو را هم نمی توان با ریزش های بورس مرتبط دانست زیرا، خودرو در ماه های گذشته هم افزایش های قابل ملاحظه ای داشته است.1399/06/27
22:51:30
5.0 / 5
1499
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , اوراق , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی