Niazgah نیازگاه

۱۶ درصد پهنه های خراسان شمالی قابل كشت است

۱۶ درصد پهنه های خراسان شمالی قابل كشت است

ایرنا- رئیس سازمان جهاد كشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: تنها 16 درصد از پهنه های این استان قابلیت كشت دارد و حال آنكه این شاخص در كشور 22 درصد است.


عبدالله یوسفی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این استان ۲ هزار و ۸۴۳ هکتار وسعت دارد که ۱۶ درصد از این گستره، معادل ۴۵۲ هزار هکتار قابل کشت است.
وی اضافه کرد: بعضی از شهرستان های استان همچون بجنورد، به سبب توپوگرافی و کوهستانی بودن، اراضی شیبدار زیادی دارند که ۷۴ درصد از ۳۴۴ هزار هکتار عرصه های کنونی کشاورزی این استان در اراضی شیب دار و ارتفاعات و ۲۶ درصد در دشت ها واقع است.
وی گفت: ۲۷۵ هزار هکتار از اراضی استان در چرخه کشت است که ۱۴۸ هزار هکتار آن کشتزار آبی است.
یوسفی اظهار داشت: سهم استان ۶ دهم درصد از تولید ناخالص داخلی در کلیه بخش های اقتصادی کشور است، سهم بخش کشاورزی استان ۱.۱ درصد از تولید ناخالص بخش کشاورزی کشور است.
رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی، مهم ترین بخش تولیدی این استان را بخش کشاورزی دانست و اظهار داشت: ۳۶.۴ درصد شاغلان استان در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند که این شاخص در کشور ۱۸.۹۹ درصد است.
یوسفی اضافه کرد: ۲۵.۴ درصد شاغلان استان در بخش صنعت و ۳۸.۲ درصد نیز در بخش خدمات فعالیت دارند.
وی اظهار داشت: ۲۲۹ هزار و ۹۸۵ هکتار از اراضی استان زراعی است که سالانه ۸۸۰ هزار و ۳۳۶ تن نیز انواع محصول از آن برداشت می شود، رتبه استان در حوزه زراعت در کشور ۲۶ است و سهم آن از زراعت کشور ۱.۰۸ درصد است.
وی مهم ترین تولیدات زراعی استان را گندم، جو، یونجه، پیاز، گوجه فرنگی و چغندر قند عنوان نمود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با اعلان اینکه این استان ۴۵ هزار و ۷۹۶ هکتار نیز باغ دارد، اضافه کرد: سالانه از این سطح ۲۹۷ هزار و ۵۸۲ تن انواع محصول باغی تولید می شود که از لحاظ سطح و تولید در کشور جایگاه ۲۳ را دارد که سهم آن در این شاخص از نظر سطح باغی ۱.۵۷ درصد کشور و در تولیدات ۱.۴۵ درصد است.
یوسفی اظهار داشت: کشاورزی متولی تامین امنیت غذایی است، برای تامین این امنیت نیاز به توسعه پایدار کشاورزی است و برای تحقق توسعه پایدار باید به راندمان، کشاورزی هوشمند، فنی و مهندسی کردن بخش کشاورزی، تامین سرمایه لازم و در نهایت نگاه راهبردی و تعالی محور و مدیریت علمی توجه گردد.
خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که بیش از ۸۰ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی آن فعالیت می نمایند.


1399/06/21
17:53:58
5.0 / 5
1813
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی