Niazgah نیازگاه
طغیانی:

امواج جنگ اقتصادی دشمن كشتی اقتصاد كشور را در بر گرفته است

امواج جنگ اقتصادی دشمن كشتی اقتصاد كشور را در بر گرفته است

سخنگوی كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بعضی از نارسایی ها و زیرساخت های غلط در تصمیمات كلان اقتصادی كشور بیان نمود: امواج جنگ اقتصادی دشمن كشتی اقتصاد كشور را در بر گرفته است.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، مهدی طغیانی نماینده مردم اصفهان در نطق میان دستور جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مجلس یازدهم در شرایطی کار خویش را شروع کرده است که امواج جنگ اقتصادی دشمن کشتی اقتصاد کشور را بر گرفته است. همان کشتی که حتی در شرایط عادی هم بری از عیب و نقص نبود و انواع نارسایی ها و زیرساخت های غلط در آن وجود داشت.
وی افزود: بلیه وابستگی به نفت سبب شده که همواره تعمیر و نوسازی اساسی این کشتی به تاخیر بیفتد. امروز مردم از ما نمایندگان می پرسند علت گرانی های اخیر، اتفاقات بازارهای مسکن، ارز و خودرو و همینطور علت ریزش های اخیر در بازار بورس چیست؟ چه طور قیمت هایی که دو تا سه سال قبل بیشتر به شوخی شبیه بود امروز باورپذیر شده است.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: بعنوان متخصص حوزه اقتصاد می گویم این مورد ثمره تلخ بی توجهی به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، عدم تمرکز به اصلاح ساختارهای اقتصادی کشور و هفت سال جست وجوی حل مسائل و مشکلات اقتصادی کشور در خارج از مرزها است. این ثمره تلخ عدم توجه به تأمین داخلی نیازهای کشاورزی و کاهش ارزبری واردات نهادهای کشاورزی به دامی است که حاصل آن افزایش قیمت محصولات دامی و کشاورزی است. حل آن یک شبه امکان پذیر نمی باشد. وزارت جهاد کشاورزی و دولت به مردم گزارش دهند در این هفت سال در بحث کاهش ارزبری این محصولات چه کرده اند.
وی افزود: این ثمره تلخ عدم مهار سیل نقدینگی سرگردان در اقتصاد کشور است. بانک مرکزی و دولت به مردم گزارش بدهند که برای حل مسئله ی نقدینگی و رفتارهای بانکهای دولتی، خصوصی و خصولتی در اقتصاد کشور چه کرده است؟ این ثمره عدم توجه به تسهیل تولید و ایجاد زیرساخت های صادراتی و ارزآوری است که یک شبه حل نمی گردد ولی هفت ساله می توانست حل شود. این ثمره عدم توجه به خام فروشی و ایجاد ظرفیت پالایش نفت و تولید فرآورده در داخل است که امروز می توانست تحریم پذیری کمتری داشته باشد ولی در هفت سال قبل غیر از پالایشگاه ستاره خلیج فارس که میراث دولت قبل است کاری در این حوزه انجام نشده است.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: حالا در مقطعی قرار داریم که فقط افسوس خوردن از بی عملی گذشته دردی از مردم علاج نمی نماید. با این وجود بطور قطع گشایش با ایجاد بدهی بزرگ 200 هزار میلیارد تومانی برای آیندگان هم چاره مسئله نیست یعنی بیماری کشور تنها با تغییر طبیب و نسخه بهبود پیدا نمی کند بلکه با حل مسائل و با صرف داروهای تجویز شده بهبود می یابد که آن هم انجام سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و اصلاح جدی نظام های مالیاتی، بانکی، بودجه ای، ارزی کشور و تسهیل مبحث تولید به منظور جهش تولید است.
طغیانی اظهار نمود: مردم بدانند فرزندان متخصص و انقلابی آنها در مجلس یازدهم حتی لحظه ای از مشکلات آنها غافل نیستند و چشم بیدار آنها ناظر عملکرد اقتصادی کشور است. کار و فعالیت در مجلس یازدهم برای پیگیری و حل مسائل اقتصادی کشور شبانه روزی است اما حجم مسائل اقتصادی هم با سرمنشأ داخلی و خارجی کم نیست. طرح هایی در مجلس یازدهم در چارچوب اقتصاد مردمی مطرح شده که در حال پیگیری است. ما به این طرح ها امید تحول آفرینی داریم. با چشم گریان از مشاهده وضعیت معیشتی مردم طبقات محروم و سینه ای مالامال از خشم نسبت به بی تدبیری ها و سو استفاده ها و رانت خواری ها ولی با دلی روشن به آینده تابناک اقتصاد ایران به پیش می رویم و امیدواریم این گام ها با نصرت الهی همراه شود.
وی افزود: مجلس یازدهم از جهت سخت افزاری ارتقاء پیدا کرده است. نمایندگانی جوان، مدیرانی اجرایی و افرادی با سابقه تقنینی در این مجلس حضور دارند، ولی باید توجه کرد که ارتقاء نرم افزاری مجلس شورای اسلامی در تحول آئین نامه داخلی آن است.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در انتها با اشاره به مسائل حوزه اقتصادی خود عنوان کرد: حق اصفهان با این سابقه درخشان در انقلاب اسلامی ادا نشده است. مسائل اصفهان در حوزه آب، اشتغال، محیط زیست و مهاجرت بطور قطع ریشه مدیریتی دارد آنرا به مسائل اجتماعی و اختلافاتی میان مردم با مردم نسبت ندهیم.1399/06/19
23:17:35
5.0 / 5
1417
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی