Niazgah نیازگاه

چرا خبری از واریز پول فروش سهام عدالت نیست؟

چرا خبری از واریز پول فروش سهام عدالت نیست؟

به گزارش نیازگاه درحالی حدود پنج ماه از آزادسازی سهام عدالت، سه ماه از فراهم شدن امكان فروش ۳۰ درصدی این سهام و یك ماه از امكان فروش ۶۰ درصدی آن برای مشمولانی كه روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود برگزیده بودند گذشته است كه هنوز صدای اعتراض خیلی از سهامداران كه مبادرت به فروش سهام عدالت خود كرده اند و هنوز پولی دریافت نكرده اند به گوش می رسد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، بعد از ابلاغیه مقام معظم رهبری در ۹ اردیبهشت ماه در خصوص آزادسازی سهام عدالت، به مشمولان این سهام این فرصت داده شد تا مدیریت مستقیم یا غیرمستقیم را برای سهام خود انتخاب کنند. بعد از آن و در ۶ خردادماه امکان فروش ۳۰ درصد از این سهام و همین طور در ۱۹ مردادماه امکان فروش ۳۰ درصد دیگر، یعنی در مجموع ۶۰ درصد از سهام عدالت برای آن دسته از مشمولانی که روش مستقیم را انتخاب نموده بودند برقرار شد.
البته افراد مستقیما اجازه فروش سهام خویش را ندارند و برای فروش باید سفارش خویش را نزد کارگزاری یا بانک ثبت کنند. در نهایت کارگزاری ها بنا به تشخیص خودشان (درمورد زمان و قیمت) مبادرت به فروش سهام کرده و وجه حاصل از فروش را به حساب سهامدار واریز می کنند.
این پروسه درحالی باید طی شود که همچنان صدای اعتراض خیلی از سهامداران درمورد عدم واریز وجه حاصل از فروش سهام عدالتشان به گوش می رسد. صدای اعتراض این افراد تا حدی بالا رفت که فرهاد دژپسند-وزیر امور اقتصاد و دارایی- از فروشندگان سهام عدالت خواست چنانچه با تأخیر غیرمعمول در واریز مبلغ حاصل از فروش سهام عدالتشان مواجه گشتند، مشکل خویش را در بخش ارتباط مستقیم با وزیر امور اقتصادی و دارایی که در پورتال این وزارتخانه به آدرس mefa.gov.ir تعبیه شده است، برای پیگیری واحد ارتباطات مردمی این مرکز با درج مشخصات فردی، شماره تماس و کد هویت ملی مطرح کنند.
علاوه بر این، فروشندگان سهام عدالت بعد از طرح مشکل خود در پورتال این وزارتخانه، برای آگاهی از نتیجه درخواست مطروحه در پورتال این وزارتخانه، می توانند با شماره تلفن ۳۳۹۶۷۳۰۰- ۰۲۱ تماس بگیرند.
این مباحث درحالی مطرح گردیده است که همچنان خیلی از مخاطبان ایسنا در تماس با این خبرگزاری اعتراض خویش را ابراز کرده و بر این مساله تاکید کرده اند که بین یک تا سه ماه است که سفارش فروش خویش را نزد بانکها یا کارگزاری ها ثبت کرده اند اما پولی به حسابشان واریز نشده است.
البته این فقط یک روی ماجرا است و روی دیگر این سکه از گله دیگر سهامداران درمورد نحوه فروش سهام عدالت حکایت دارد. خیلی از مفسرین اعتقاد دارند که یکی از علل نزول اخیر شاخص کل بورس نحوه فروش سهام عدالت و رقابت کارگزاری ها در فروش سهام عدالت بوده است که در نهایت سبب کاهش ارزش سهام عدالت هم شد.
در این راستا پیگیری های ایسنا برای جویا شدن چرایی تاخیر در واریز وجه حاصل از فروش سهام عدالت بی نتیجه ماند و حسین فهیمی-سخنگوی طرح آزادسازی سهام عدالت- پاسخگو نبود. هرچند ممکنست خیلی از فروشندگان پول خویش را دریافت کرده باشند اما انتظار می رود سخنگوی طرح آزادسازی سهام عدالت و شرکت سپرده گذاری مرکزی پاسخگوی مطالبه مردم باشند.
تنها پاسخ شرکت سپرده گذاری مرکزی درمورد این ماجرا مربوط به ۱۹ تیرماه است که اعلام کرد با توجه به اینکه مشمولان سهام عدالت به صورت حضوری و الکترونیکی در بازار سرمایه احراز هویت نشده اند و تنها بوسیله عرضه شماره شبای بانکی و تلفن همراه به نام خود احراز هویت آنها انجام شده است، بنابراین هموطنان و مشمولانی که اطلاعات هویتی آنها با کوچکترین مشکلی روبرو بوده از مرحله سفارش گیری حذف شده اند؛ بدین سبب سفارش فروش برخی از مشمولان سهام عدالت به سبب نقایص فوق کنسل شده و سهام آنها اصلا به فروش نرفته تا پول آنرا دریافت نمایند، چونکه برای بانک، کارگزاری و شرکت سپرده گذاری مرکزی باید مسجل شود که درخواست فروش سهام عدالت حتما از طرف سهامداران وارد سامانه ها شده است نه شخص دیگر.
منبع:

1399/06/14
17:20:09
5.0 / 5
1903
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , سپرده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی