Niazgah نیازگاه
از سوی بانك مركزی

ضوابط صدور كیف الكترونیك پول ابلاغ گردید

ضوابط صدور كیف الكترونیك پول ابلاغ گردید

به گزارش نیازگاه بانك مركزی ضوابط صدور كیف الكترونیك پول را تحت عنوان «ضوابط فعالیت مؤسسات اعتباری و راهبران كیف الكترونیك پول در نظام پرداخت كشور» را به شبكه بانكی كشور ابلاغ نمود.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، باتوجه به توسعه فضای کسب وکار و شناسایی نیازهای جدید در حوزه پرداخت، نهادهای جدید که در الزامات فعالیت مؤسسات اعتباری و راهبران کیف الکترونیک پول در نظام پرداخت کشور، راهبران کیف الکترونیک پول نامیده می شوند، به منظور تسهیل پرداخت های بسیار خرد (پرداخت ریز) و برون خط ظهور کرده اند.

بر این اساس طبق اعلام بانک مرکزی، مؤسسات اعتباری می توانند «کیف الکترونیک پول» مبتنی بر حساب را صادر کنند و بعضی از خدمات پرداخت را از راه انعقاد قرارداد با راهبران «کیف الکترونیک پول» و انجام تراکنش های برون خط در شبکه پرداخت کشور، میسر سازند.

به استناد بند «الف» ماده «یک» تصویب نامه شماره ۱۰۷۸۳۷. ت ۵۴۲۵۱ مورخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۷ هیأت وزیران و بند «ب» ماده ۱۰ قانون پولی و بانکی کشور و به منظور توسعه شبکه پرداخت و ساماندهی و پشتیبانی از خریدهای با مبالغ بسیار خرد (پرداخت ریز)، خدمات مربوط به کیف پول با تعاریف و شرایط مندرج در الزامات حاضر به رسمیت شناخته شده و صلاحیت متقاضی راهبری کیف الکترونیکی پول بر اساس آن مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

همینطور دامنه کاربرد این سند شامل مواردی است که از راه کیف های الکترونیک پول فراگیر برخط، تراکنش های درون و برون شبکه را مطابق با تعاریف مندرج در آن، پذیرش و پردازش می کند.

قابل تاکید است که «کیف الکترونیک پول» مبتنی بر حلقه بسته، در دامنه این ضوابط قرار ندارد. مبحث فعالیت راهبر «کیف الکترونیک پول» صرفا عرضه خدمات پرداخت از راه «کیف الکترونیک پول» و سایر موارد در رابطه با آن است.

در انتها یادآور می شود که، «ضوابط فعالیت مؤسسات اعتباری و راهبران کیف الکترونیک پول در نظام پرداخت کشور»، پیرو بخشنامه شماره ۴۳۵۴۵۷.۹۸ مورخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸ معاونت تکنولوژی های جدید بانک مرکزی، درمورد «تدوین چارچوب و ضوابط پرداخت های ریزمقدار (خُرد)»، به استناد «بند الف تصویب نامه شماره ۱۰۷۸۳۷. ت۵۴۲۵۱هـ مورخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۷ هیأت وزیران» و بند «۳» از یکهزار و دویست و نود و نهمین صورتجلسه مورخ ۴ شهریور ماه ۱۳۹۹ شورای پول و اعتبار، به شبکه بانکی کشور ابلاغ گردیده است.
منبع:

1399/06/12
21:08:45
5.0 / 5
1757
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , خدمات , عرضه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی