Niazgah نیازگاه

ادامه روند صعودی دلار در بازارهای جهانی

ادامه روند صعودی دلار در بازارهای جهانی

نیازگاه: شاخص دلار برای دومین روز متوالی بالا رفت.


به گزارش نیازگاه به نقل از رویترز، وضعیت بازار کار بزرگترین اقتصاد جهان کماکان در شرایط بحرانی قرار دارد و شمار کسانی که برای اولین بار در یک هفته اخیر درخواست دریافت مزایای بیکاری کرده اند باردیگر از یک میلیون نفر عبور کرده است. کمیته بازار باز در بانک مرکزی آمریکا در واکنش به تحولات اخیر گفته است به برنامه خود برای تزریق نقدینگی به بازار ارز خصوصاً در کوتاه مدت شدت خواهد بخشید. با این وجود هنوز هیچ کدام از مقامات فدرال رزرو اشتیاقی از خود نسبت به کاهش بیشتر نرخ بهره نشان نداده اند و به نظر نمی رسد که دست کم در کوتاه مدت شاهد رسیدن نرخ بهره به سطح منفی در آمریکا مانند کشورهای حوزه منطقه یورو، سوئیس یا ژاپن باشیم.
هنوز معین نیست که سیاستمداران آمریکایی به مانند سران اروپایی بر سر اجرایی شدن حمایت های بیشتر به توافق برسند چونکه اختلاف نظر بین سران جمهوری خواه و دموکرات بر سر بسته حمایتی ادامه دارد و این دفعه استیون منوچین گفته است دموکرات ها با خیره سری از هر گونه مذاکره برای رسیدن به یک توافق معقول که به نفع شهروندان و مصرف کنندگان آمریکایی باشد، طفره می روند.
باتوجه به فرا رسیدن بسته حمایتی سه تریلیون دلاری قبلی، دولت ترامپ بسته حمایتی جدیدی را طراحی نموده است که یکی از اجزای آن شامل یارانه نقدی ۴۰۰ دلاری به شهروندان آمریکایی می شود. بااینکه این بسته نظر موافق مجلس سنا که اکثریت آن در اختیار جمهوری خواهان است را به دست آورده اما به سبب مخالفت کنگره که در آن دموکرات ها غالب هستند، از اجرایی شدن باز مانده است.
وزیر خزانه داری آمریکا با انتقاد از نانسی پلوسی- رئیس کنگره و چاک شومر- رهبر دموکرات ها در سنا نیز اظهار داشت: خبر خوب این است که رئیس جمهور ترامپ خود دست به کار شد و یک فرمان اجرایی صادر کرد تا به افراد بیکار شده کمک گردد. پلوسی و شومر نمی خواهند بر سر یک میز بنشینند تا توافق نماییم.
بن بست مالی به وجود آمده در آمریکا روز به روز معامله گران را بیشتر ناامید می کند. بانک مرکزی امریکا در آخرین نشست هفتگی خود بار دیگر بدون انجام هیچ اقدام جدیدی بر تعهد خود به پشتیبانی از بازارهای مالی و تداوم تداوم اجرای برنامه های فعلی اصرار کرد و بنظر می رسد که دست بانک مرکزی برای اجرای اقدامات حمایتی بیشتر خالی تر از قبل شده است. از طرف دیگر کماکان دولت و کنگره نتوانسته اند به توافقی با یکدیگر برای اجرای یک بسته حمایتی برسند و اصرار دموکراتها روی موضع قبلی خود، نگرانی ها از باقی ماندن رشد اقتصادی در سطوح پایین و لطمه بیشتر به اقشار کم درآمد را تشدید کرده است.
از جانب دیگر منازعات چین و آمریکا بر سر مسائل مختلف کماکان ادامه دارد و همین مساله نیز در کاهش تقاضا برای خرید دلار بی تاثیر نبوده است. قبل از این سفر وزیر بهداشت آمریکا به تایوان با اعتراض شدید چین روبه رو شده بود. وی عالی رتبه ترین مقام آمریکایی شمرده می شود که طی چهار دهه اخیر از تایوان که چین ادعای حاکمیت بر آنرا دارد، دیدن می کند. این نگرانی در میان معامله گران وجود دارد که افزایش تنش ها بین دو اقتصاد نخست جهان نه فقط امکان دستیابی به فاز دوم توافق تجاری را از بین ببرد بلکه موجب شود تا اجرای فاز نخست توافق نیز متوقف شود. چین در چارچوب فاز نخست متعهد شده است تا با افزایش واردات خود از آمریکا، کسری تراز تجاری را به نفع آمریکا کم کند که بخش بزرگی از این کار مقرر است بوسیله افزایش واردات محصولات کشاورزی آمریکایی محقق شود.
جو مانیمبو- تحلیل گر بازار ارز در موسسه "وسترن یونیون پیمنت" اظهار داشت: دلار کار سختی را در مقابل سایر رقبا دارد چونکه محیط کلان اقتصاد آمریکا اصلا شبیه شرایط پیش از زمان کرونا نیست و وجود فشار سنگین روی اقتصاد این کشور کاملا حس می شود. اولویت سیاستگذاران مالی باید حالا روی این مساله باشد که جلوی عرضه سنگین دلار توسط معامله گران را بگیرند.
با وجود انتشار اخبار مربوط به پیشرفت دارویی مقابله با کرونا، این ویروس کماکان در حال گرفتن جان شمار زیادی از مردم جهان است و بیم آن می رود که وضعیت با فرا رسیدن فصل پاییز از این هم بدتر شود. سازمان بهداشت جهانی هشدار داده که ممکنست هیچگاه ایمنی دائمی در مقابل ویروس کرونا ایجاد نشود و افراد مبتلا به کرونا نباید گمان کنند که دیگر به این بیماری مبتلا نخواهند شد.
تابحال بیش از ۲۲ میلیون و ۷۱۳ هزار و ۶۰۵ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۷۹۳ هزار و ۶۱۶ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۷۶ هزار و ۶۶۷ نفر، برزیل با ۱۱۱ هزار و ۴۴۳ نفر، مکزیک با ۵۸ هزار و ۴۸۱ نفر، هند با ۵۴ هزار و ۹۴۸ نفر و انگلیس با ۴۱ هزار و ۴۰۳ نفر بوده است.
رونالد سیمپسون، استراتژیست مسائل ارزی در موسسه اکشن اکونومیکسگفت: به صورت کلی می توان گفت اگر خبری از یک بسته حمایتی دیگر نباشد برای دلار خوب می شود چون چاپ نشدن ۳.۵ تریلیون دلار دیگر پول به بانک مرکزی در مدیریت بازارها بیشتر کمک می نماید. در کوتاه مدت اما بازارها از بسته حمایتی استقبال می کنند و از به سرانجام نرسیدن آن نگران هستند.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۴ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۸۱۵ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۹۹ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۲۵ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۱۹ دلار مبادله شد. یورو ۰.۲ درصد پایین رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۵ دلار رسید.
رانکو بریچ- استراتژیست ارشد ارزی در موسسه مونکس یوروپ اظهار داشت: کشورهای اروپایی در ابتدای بحران کرونا خیلی بیشتر از آمریکا با این ویروس درگیر شدند اما رفته رفته توانستند سرعت شیوع آنرا حدودا کنترل کنند. در آن طرف اقتصاد آمریکا هنوز به میزان قابل توجهی با نتایج اقتصادی این ویروس درگیر است و مقامات دولت این کشور نتوانسته اند به معامله گران نسبت به چشم انداز اقتصاد این کشور اطمینان خاطر دهند.
ارزهای آسیایی
عملکرد اقتصادهای آسیایی تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا و بی نظمی در زنجیره تامین کماکان در سطح نگران کننده ای قرار دارد. رشد اقتصاد ژاپن در سه ماهه دوم امسال به منفی ۷.۶ درصد رسید که از زمان ثبت آمارهای رشد این کشور بی سابقه بوده است. هم چنین با در نظر گرفتن رشد اقتصادی منفی ۰.۶ درصدی فصل قبل، اقتصاد ژاپن بدترین عملکرد شش ماهه خود در طول ۲۲ سال اخیر را ثبت کرده است. روند شیوع بیماری کووید-۱۹ در منطقه اقیانوسیه بار دیگر شدت گرفته و استرالیا و نیوزلند شاهد افزایش شمار مبتلایان بوده اند. تایلند نیز بدترین عملکرد اقتصادی قرن بیست و یکم خودرا تجربه نمود. میزان تجارت خارجی در بیشتر کشورهای آسیایی کماکان فاصله بسیار زیادی با سطوح پیش از بحران دارد.
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۰۸ درصد افزایش به ۱۰۵.۸۳۱ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۹۳ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۹۱۶ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/05/31
22:22:12
5.0 / 5
1673
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی