Niazgah نیازگاه
با حمایت فائو؛

نظام های ملی پایش و اخطار خشكسالی ایران تقویت می شود

نظام های ملی پایش و اخطار خشكسالی ایران تقویت می شود

به گزارش نیازگاه سازمان خواربار و كشاورزی ملل متحد ضمن پشتیبانی از ایجاد یك نظام كشوری پایش خشكسالی در ایران، به تقویت توان نهادها در زمینه تشخیص دقیق تر دوره های تنش آبی و پیشبینی عملكرد محصولات در حوضه آبریز دریاچه ارومیه كمك می نماید.


به گزارش روز چهارشنبه سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، این سازمان با برگزاری یک کارگاه سه روز برای کارشناسان ایرانی، دانش عملیاتی و مهارت های مورد نیاز برای ایجاد سامانه کشوری شاخص تنش کشاورزی را در اختیار متخصصان ایرانی قرار داد.
سامانه شاخص تنش کشاورزی، نظامی طراحی شده توسط فائو و به منظور کمک به کشورها در زمینه پایش خشکسالی کشاورزی و مدیریت ریسک های آن و بخشی از نظام اطلاعات و اخطار زودهنگام جهانی در زمینه غذا و کشاورزی است.
این سامانه از داده های ماهواره ای برای تشخیص نواحی کشاورزی که در آنها محصولات زراعی می توانند تحت تاثیر خشکسالی قرار بگیرند، استفاده می نماید و در نتیجه به کشورها برای تقویت نظام های پایش و اخطار زودهنگام خشکسالی کشاورزی کمک می نماید.
به گفته «اسکار روخاس» کارشناس منابع طبیعی و هواشناسی کشاورزی فائو که هدایت این کارگاه سه روزه برای کارشناسان ایرانی را برعهده داشت، سامانه شاخص تنش کشاورزی، می تواند نواحی اختصاص یافته به محصولات زارعی مختلف را در دوره های رشد محصولات پایش کرده و ضمن تشخیص تنش آبی، وقوع خشکسالی که خود باعث کاهش میزان تولید می شود، دو ماه زودتر پیش بینی نماید.
سامانه شاخص تنش کشاورزی، در ابتدا توسط فائو و برای پوشش سراسر کره زمین طراحی شده است، اما در نسخه های کشوری، این سامانه بعد از واسنجی با استفاده از داده های میدانی شامل نقشه های کاربرد اراضی، تاریخ کاشت محصولات، دوره رشد محصولات و ضریب بازده محصولات، دوره های تنش آبی در محصولات را تشخیص داده و به شکل دقیق تری عملکرد محصولات کشاورزی را پیش بینی نماید.
روخاس اضافه کرد: این ابزار نتایج را به صورت نقشه هایی که به سادگی تفسیرپذیر هستند،، ساده سازی کردهو تصمیم گیران را در سطوح ملی و محلی قادر می سازد تا اقدامات در رابطه با کاهش اثرات خشکسالی بر کشاورزی را عملیاتی و اجرایی کنند، اقداماتی همچون پرداخت به هنگام بیمه خسارت محصولات کشاورزی و تأمین بموقع برنامه های حمایت اجتماعی. این نتایج همینطور ابزاری مفید برای جهت دهی به سرمایه گذاری های عمومی در زمینه های مختلفی همچون برداشت آب، شبکه های آبیاری، و ذخایر آبی هستند.
در راستای این تلاش ها و بعنوان بخشی از پروژه «برنامه یکپارچه مدیریت منابع آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه» که به صورت مشترک توسط فائو و ستاد احیای دریاچه و با حمایت مالی سفارت ژاپن برگزار می شود، فائو از مقامات و نهادهای ایرانی در زمینه ایجاد سامانه کشوری شاخص تنش کشاورزی حمایت می کند.
به گفته « بهداد چهره نگار» مسئول بخش پژوهش های ستاد احیای دریاچه ارومیه، «سامانه شاخص تنش کشاورزی می تواند به پایش دقیق تنش کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه کمک نماید، و از این طریق به مدیریت اثرات حاصل از این تنش ها بر مدیریت منابع آبی کمک نماید. علاوه بر آن، با افزودن پیشبینی های احتمالی به سامانه شاخص تنش کشاورزی، که بخشی از فعالیتهای ترویجی پروژه مشترک ستاد احیای دریاچه ارومیه و فائو خواهد بود، این سامانه به ابزاری مفید برای تصمیم گیران تبدیل خواهد شد.
مسوول بخش پژوهش های ستاد احیای دریاچه ارومیه اضافه کرد: مرکز ملی اخطار و پایش خشکسالیکه از نهادهای وابسته به سازمان هواشناسی کشور است بعنوان همتای ملی برای دسترسی به بروزرسانی های ده روزه معرف های سامانه شاخص تنش کشاورزی پیشنهاد و تعیین شده است. این مرکز در فاز نخست، معرف های این سامانه را در حوضه آبریز دریاچه ارومیه واسنجی کرده و سپس خروجی آنرا در سرتاسر کشور توسعه می دهد.
به گفته چهره نگار، هرچند مرکز ملی پایش و اخطار خشکسالی از ظرفیت فنی لازم برای ایجاد فرایند خودکار محاسبه معرف های سامانه شاخص تنش کشاورزی برخوردار است، اما این مرکز همچنان نیازمند کمک های خاصی از جانب کارشناسان فائو در زمینه واسنجی معرف های سامانه شاخص تنش کشاورزی است.
سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) بعنوان نهاد پیشروی سازمان ملل متحد در زمینه افزایش تاب آوری معیشت های کشاوری و نظام های تولید غذا، از تلاشهای کشورهای عضو خود در زمینه توسعه و ایجاد نظام های اخطار و اقدام زوهنگام کشاورزی حمایت می کند.منبع:

1399/05/30
11:11:26
5.0 / 5
1985
تگهای خبر: ابزار , افزایش , تولید , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی