Niazgah نیازگاه

پیشروی كسادی در بازار برنج جدید مازندران

پیشروی كسادی در بازار برنج جدید مازندران

بازار برنج مازندران با گذشت حدود 40 روز از ورود محصول جدید و در صورتیكه تقاضا به اندازه كافی وجود دارد و برنج انباشته شده در انبارها هم پاسخگوی آن است، اما به سبب عدم توافق بر روی قیمت پیشنهادی به خاطر آنچه كه ˮ صرفه نداشتن ˮ برای كشاورزان نامیده می شود، در كسادی به سر می برد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، کم رونقی و کسادی بازار عمده فروشی برنج در شالیکوبی های مازندران در حالی است که طبق اعلام رسمی جهاد کشاورزی استان محصول نیمی از اراضی شالیزاری استان تابحال برداشت شده است و برمبنای برآورد کارشناسی الان حدود ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار تن برنج سفید در انبارهای استان ذخیره شده و آماده فروش است.
امسال ۲۱۴ هزار و ۳۴۰ هکتار از زمین های مازندران زیر کشت برنج رفت و برمبنای اعلام جهاد کشاورزی تا اختتام هفته گذشته محصول دستکم نیمی از این سطح یعنی ۱۰۷ هزار هکتار برداشت شده و حتی ۷۷ هزار هکتار هم برای کشت دوم آماده سازی شده یا زیر کشت رفت.
پیش بینی شده است امسال حدود یک میلیون و ۵۲۰ هزار تن شلتوک برداشت از شالیزارهای مازندران در کشت اول برداشت شود. بر این اساس اگر نیمی از این محصول که تابحال برداشت شده روانه شالیکوبی ها شده باشد و این کار به خاطر برداشت مکانیزه و لزوم انتقال به شالیکوبی ها قطعی است، حالا حدود نیم میلیون تن برنج سفید در انبارهای استان موجود است.
گزارش میدانی خبرنگار ایرنا از شالیکوبی های استان نشان می دهد، عمده برنج طارم محلی و طارم هاشمی بعنوان ۲ رقم از بهترین ارقام برنج استان به علت این که شالیکاران از قیمت های پیشنهادی راضی نیستند و آنرا با عنایت به افزایش هزینه های کشت و کار امسال پائین می دانند، انبار می شود.
در انتظار کشف قیمت تعادلی
نتیجه بازدید خبرنگار ما از چندین واحد شالیکوبی در شهرستان های بابل، آمل، فریدونکنار و بابلسر حاکیست که بیشتر کشاورزان حاضر به عرضه محصولشان در بازار کنونی نیستند و دست اندرکاران بازار برنج مازندران که عموما صاحبان شالیکوبی ها هستند نیز می گویند که همچنان عمده کشاورزان به دلیل نارضایتی از قیمت های پیشنهادی حاضر نیستند محصولشان را وارد بازار کنند.
در حال حاضر برنج طارم محلی و طارم هاشمی بطور متوسط در هر کیلو گرم ۲۱ هزار و ۵۰۰ تا ۲۳ هزار تومان در بازار قیمت می خورد، ولی بگفته شالیکوبی داران تنها کشاورزانی حاضر به فروش قسمتی از محصولشان به این قیمت هستند که به نقدینگی فوری نیاز دارند و بقیه محصولشان را به امید رسیدن قیمت مناسب نگهداری می کنند.
شالیکاران مازندران بر این اعتقادند که قیمت کنونی به علت چند برابر شدن هزینه کشت و کار امسال برایشان به صرفه نیست و منتظرند تا برنج متناسب با هزینه تولید کشف قیمت شود.
تعدادی از کشاورزان برنجکار که خبرنگار ایرنا با آنان در شالیکوبی ها و هنگام تبدیل شالی به برنج گفت و گو کرد، گفتند که امسال شیوع ویروس کرونا و بی ثباتی بازار قیمت نهاده های کشاورزی همچون سموم را تا سه برابر افزایش داده بود، ضمن این که تاخیر در کشت اول هم سبب شد تا قسمتی از شالیزارها به کشت دوم نرسد و بنابراین فروش برنج به قیمت کنونی که چندان فرقی با زمستان پارینه ندارد، برایشان بصرفه نیست.
اگر چه این دسته کشاورزان بندرت قیمت خاصی را بعنوان نقطه تعادلی میان هزینه تولید و فروش در بازار مطرح می کنند، ولی از مجموعه صحبت های میان خودشان و شالیکوبی داران که هزینه های را جمع بندی و با عنایت به میزان تولید، میانگین می گیرند، قیمتی بین ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان را مد نظر دارند.
آنان بر این نکته تاکید دارند که امسال با عنایت به افزایش شدید هزینه های کشت و کار در کنار افزایش هزینه زندگی به خاطر بی ثباتی قیمت اقلام در بازار، دستکم افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی باید بر قمیت برنج جدید نسبت به سال قبل اعمال شود.
انتظار برای قیمت توافقی
نکته جالب هم این است که به رغم تعیین کنندگی میزان عرضه و تقاضای موجود در بازار برای قیمت برنج، خیلی از کشاورزان چشم به دست دولت دارند تا با تصمیم گیری مناسب وضعیت صبر و انتظار موجود در بازار این محصول راهبردی را بشکند، انتظاری که در بازار برنج به صورت تعیین قیمت مشخص سابقه ندارد ولی دولت در بعضی سال ها با تعیین قیمت توافقی موفق شده بود به نفع کشاورزان در بازار برنج تعادل برقرار کرده و اجازه ندهد دلالان از نیاز کشاورزان به نقدینگی سودجویی کنند.
یکی از کشاورزان منطقه بابل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با ابراز نارضایتی از وضعیت صبر و انتظار موجود در بازار، اظهار داشت: واقعیت این است که همه کشاورزان نمی توانند این وضعیت را برای مدت طولانی تحمل کنند چون نیازمند نقدینگی برای کشت دوم و یا ادای دینشان بابت کشت اول هستند و این نگرانی وجود دارد که باردیگر دلالان به بازار برنج مازندران برگردند.
وحید قربانی با تمجید از سیاست های دولت تدبیر و امید طی چند سال قبل به خاطر قطع دلال بازی در بازار برنج، اضافه کرد: واقعا قیمتی که هم اکنون در بازار پیشنهاد می شود که عموما ۲۱ تا ۲۳ هزار تومان بسته به کیفیت برنج است، بصرفه نیست.
وی توضیح داد: امسال بابت شخم و شیار و آب تخت کردن هر هکتار در هر مرحله ۴۰۰ هزار تومان و بابت یک روز نشا کاری ۲۳۰ هزار تومان پرداخت کردم و قیمت سم گرانول ۱۰ درصدی ۱۰ کیلوگرمی برای مبارزه با کرم ساقه خوار از ۶۸ هزار تومان به ۱۸۰ هزار تومان رسید.
قربانی با بیان این که هم اکنون عموما دلالان در بازار برنج جولان می دهند، بااینکه کشاورزان به خواسته هایشان تن نمی دهند، پیشنهاد کرد که با عنایت به گذشت بیش از یک ماه از ورد برنج جدید به بازار و مقاومت شالیکاران در فروش با قیمت های پیشنهادی که هزینه ها را پوشش نمی دهد، اعلام اعلام قیمت توافقی از طرف دولت می تواند دست دلالان را قطع کند.
وی اظهار داشت: کشاورزان نیاز به نقدینگی دارند و تا چند روز دیگر مجبور به فروش محصولشان می شوند. اگر کشاورز موفق به فروش محصول به قیمت منطقی و البته طبق هزینه تولید نشود، اساسا در حفظ زمین گرفتار تردید می شوند به ویژه این که در ماههای اخیر پیشنهادهای میلیاردی در تمامی مناطق روستایی مازندران برای زمین ها از طرف غیربومیان مطرح می شود.
چند تن از صاحبان شالیکوبی در منطقه مرکزی مازندران واقع در شهرستان بابل و آمل که بیشترین زمین شالیزاری استان هم در این مناطق واقع است در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن تایید کسادی بازار برنج گفتند: روزانه بطور متوسط در هر شالیکوبی حدود پنج تا هفت تن برنج سفید به دست می آید که برای حدود ۹۰ درصد آن مشتری وجود دارد، اما به خاطر نارضایتی کشاورزان از قیمت های پیشنهادی، به انبار می رود.
آنان انبار و ذخیره شدن برنج سفید در شالیکوبی ها را معضل جدی توصیف کردند و گفتند: این که بعد از گذشت ۴۰ روز از ورود برنج نو به بازار، همچنان شاهد بی رونقی و کسادی بازار برنج در استان باشیم، کم سابقه است.
مدیر یک شالیکوبی مدرن در بخش لاله آباد بابل و از آگاهان بازار برنج مازندران به خبرنگار ما اظهار داشت: کسادی و بی رونقی بازار برنج و در نتیجه انباشته شدن برنج سفید در شالیکوبی ها این روزها به مهم ترین دغدغه مالکان کارخانه ها تبدیل گشته است.
محمد پورموسوی با اظهار این که کشاورز با قیمت ۲۱ تا ۲۳ هزار تومان حاضربه فروش محصول طارم کیفی خود نیست و انتظار فروش با قیمت دستکم ۲۵ هزار تومان را می کشد، اضافه کرد: اگر روند کسادی بازار ادامه بیابد، انبار و ذخیره سازی برنج در شالیکوبی ها تبدیل به معضل جدی می شود.
وی افزود: هم اکنون تقاضا برای خرید برنج از استان های مختلف کشور تا حدودی وجود دارد ولی تنها کشاورزانی که نیاز به نقدینگی دارند حاضر به فروش محصولشان با قیمت اعلام شده هستند ضمن این که همین میزان هم به علت نقدی نبودن پرداخت خریداران، به معامله نمی انجامد.
این کارشناس بازار برنج مازندران توضیح داد: تا کنون بیشتر شالیکاران محصولشان را به تاجران داخل استان که عمده آنان صاحبان شالیکوبی ها هستند، می فروختند، اما امروز به علت مشخص نبودن وضعیت بازار، تاجران استانی مبادرت به خرید و فروش نکرده و یا به صورت اندک خرید انجام می دهند.
حل مشکل با اختصاص ارز نیمایی برای واردات برنج
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران هم با تایید دپوی برنج جدید و خودداری کشاورزان از فروش محصول با قیمت فعلی بازار، اظهار داشت که ضریب کشت برنج در استان واقعی شده است و اگر مقرر است وارداتی صورت بگیرد باید با ارز نیمایی باشد.
عزیزالله شهیدی فر اضافه کرد: پیگیری ما بر این است که برنج وارد نشود و اگر مقرر است واردات برنج داشته باشیم در حد نیاز و مصرف و با ارز نیمایی باشد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه نگران واردات برنج نیستیم بلکه نگران حیف و میل شدن ارز دولتی هستیم، اظهار داشت: اگر این مساله حل شود، رقابت ایجاد می شود. خواسته استان های برنج خیز این است ارز ترجیحی تبدیل به ارز نیمایی شود و اگر مقرر است وارداتی صورت گیرد با ارز نیمایی باشد.
شهیدی فر اضافه کرد: با عنایت به افزایش تولید و دپوی برنج های وارداتی هیچ نیازی به واردات برنج نداریم.
وی با اشاره به اینکه حداقل قیمت واقعی برنج های داخلی با عنایت به کیفیت سه دلار و ۶ برابر قیمت برنج های وارداتی است، اضافه کرد: کشاورزان هیچ دغدغه ای برای فروش و قیمت محصول برنج خود نداشته باشند.
برنجکاری یکی از مهم ترین فعالیت کشاورزی در مازندران و منبع مهم درآمد شالیکاران استان است. مازندران با تولید بیش از یک میلیون تن برنج سفید، ۴۲ درصد نیاز کشور را تامین می کند.


1399/05/27
22:09:01
5.0 / 5
1842
تگهای خبر: افزایش , بازار , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی