Niazgah نیازگاه

درسی كه باید از حادثه انفجار بندر بیروت آموخت

درسی كه باید از حادثه انفجار بندر بیروت آموخت

درس مهمی كه می توانیم از انفجار بندر بیروت بیاموزیم و به كار ببندیم، توجه جدی تر و عملی تر به رعایت الزامات پدافند غیرعامل خصوصا در امكان سنجی و مكان یابی پروژه های حساس و حیاتی كشور در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی است.


انفجار مهیب بندر بیروت که سرتاسر این شهر زیبا در ساحل دریای مدیترانه را در نوردید، در کنار خسارات عظیمی که چه از بُعد مادی و چه از بُعد تلفات انسانی به جا گذاشت، مایه بهت و حیرت جهانیان هم شد.
اینکه ۲۷۰۰ تُن ماده شیمیایی قابل انفجار نیترات آمونیوم از اکتبر ۲۰۱۳ تا زمان انفجار به مدت ۷ سال به صورت متروکه و در شرایط ناایمن در انبار گمرک این بندر نگهداری می شد و باوجود خطرات واضح آن تعیین تکلیفی در کار نبود.
از سوی دیگر سیلوی اصلی گندم لبنان و به عبارتی تنها سیلوی گندم بیروت بعنوان ذخیره کننده مهمترین منبع غذایی، در کنار همین محل دپوی مواد شیمیایی قابل انفجار بوده و در این انفجار منهدم و تخریب شد.
همچنین منطقه دیپلماتیک و مراکز حساس بیروت در فاصله بسیار کمی از محل نگهداری غیر اصولی مواد مذکور قرار داشته تا حدی که همسر سفیر هلند در بیروت در این حادثه کشته شد و همسر و فرزند نخست وزیر لبنان در بین زخمی ها هستند.
در واقع، علل مختلفی دست به دست هم داده اند تا این حادثه تلخ روی دهد و یا آثار مخرب آن به صورت چند وجهی و مضاعف نمود پیدا کند که به مرور ابعاد و زوایای آن مشخص خواهد شد اما تاریخ پرفراز و نشیب لبنان نشان داده که این ملت مقاوم از این آزمون سخت هم سربلند بیرون می آید و رنگ و بوی نشاط و زندگی باردیگر در این شهر جاری خواهد شد، چه اینکه این فاجعه با همه ابعادش برای لبنان از استعمار فرانسه، حمله رژیم صهیونیستی و جنگ های داخلی سهمگین تر نیست، اما درسی از درس های مهم این حادثه که ما می توانیم بیاموزیم و به کار ببندیم توجه جدی تر و عملی تر به رعایت الزامات پدافند غیرعامل خصوصا در امکان سنجی و مکان یابی پروژه های حساس و حیاتی کشور است.
الزاماتی که در کنار طرح آمایش سرزمین می توانند حال و آینده یک پروژه عظیم خصوصا در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی را تضمین کند و صدمه های هر گونه حادثه احتمالی آتی را به حداقل برساند.
کارشناسان و دلسوزان در مورد تحت تأثیر لابی های سیاسی استانی و شهرستانی که اکثرا هم دلسوزانه و جهت حل مشکلات آن مناطق به خصوص مبحث اشتغال، صورت می گیرد، اما الزامات پدافند غیرعامل، رعایت طرح آمایش سرزمین و خصوصا الزامات زیست محیطی مناطق مذکور را لحاظ و رعایت نمی کنند، دغدغه مند هستند، که توجه ویژه متولیان امر را می طلبد.
این رویه در ادوار مختلف وجود داشته و دادن وعده اجرایی پروژه قبل از امکان سنجی آن منطبق بر الزامات ذکر شده، کم و بیش در همه دوره ها دیده می شود که با هدف حل مشکلات یک منطقه، بدون بررسی دقیق، پروژه ای اجرا شده و مشکلات دیگری را برای آن مناطق به بار آورده است.
احداث پروژه ‎های عظیم آب بَر در مناطق کم آب، راه اندازی صنایع دارای مقادیر متفاوت آلایندگی در مناطق بکر محیط زیستی یا دارای کشاورزی غنی، عدم راه اندازی طرح ها در مناطقی که ظرفیت های لازم جهت اجرای پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی را دارند اما تاسیسات خاصی در آنها راه اندازی نشده و از همه مهمتر، راه اندازی مناطق ویژه پتروشیمی و انرژی مشتمل بر ده ها مجتمع عظیم و مخازن نگهداری مواد شیمیایی و سوختی در نزدیکی شهرها و مناطق مسکونی، که می توان برای تک تک آنها به نام مصادیقی را ذکر کرد، همگی رهاورد عدم توجه به الزاماتی است که می بایست مقدم بر وعده ها باشند، تا در کنار کوشش برای حل یک مشکل مثل اشتغال، مشکلات امنیتی، ایمنی، اجتماعی، زیست محیطی، بهداشتی و.... گریبانگیر کشور نشود و شاهد کلنگ زنی طرح هایی که یا هیچ گاه اجرا نخواهند شد و یا در صورت اجرا ضرر آنها به مراتب بیشتر از منفعت آنها خواهد بود، نباشیم.منبع:

1399/05/20
22:30:20
5.0 / 5
2009
تگهای خبر: احداث , اشتغال , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی