Niazgah نیازگاه

آخرین وضعیت ارزهای برنگشته و متخلفان ارزی

آخرین وضعیت ارزهای برنگشته و متخلفان ارزی

نیازگاه: در حالی كه قبل از این قوه قضائیه به برگشت ارزهای صادراتی ورود كرده بود، حالا رئیس كل بانك مركزی آگاهی داده كه در طول فرصت داده شده به صادركنندگان معادل 2.5 میلیارد دلار از 27 میلیارد دلار ارزهای برنگشته به كشور، بازگردانده شده اند. همچنین، هم اكنون بعضی از 250 نفری كه دراین زمینه متخلف شناخته شده اند در بازداشت به سر می برند.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، بیش از دو هفته از مهلت صادرکنندگان برای بازگرداندن ارزهای خود که طبق اعلام بانک مرکزی معادل ۲۷ میلیارد دلار آن به چرخه اقتصادی کشور برنگشته، سپری شده است. این درحالی است که در بسته سیاستی چگونگی بازگشت ارزهای صادراتی راه های مختلفی برای تنبیه و برخورد با متخلفان ارزی درنظر گرفته شده که می توان از بین آنها عدم صدور یا تمدید کارت بازرگانی، سلب امکان صدور یا تمدید ثبت سفارش، عدم امکان استفاده از تسهیلات و خدماتی نظیر مسیر سبز، پذیرش ضمانت ها و نظایر آن و استرداد حقوق و عوارض گمرکی نام برد.
همچنین، سازمان امور مالیاتی نیز تمامی معافیت ها و مشوق های مالیاتی صادرکنندگان را برای کسانی که ارز حاصل از صادرات خودرا بازنگردانند، لغو می کند و بانک مرکزی هم گواهی ثبت آماری (تخصیص ارز) را صادر نمی کند و بانکهای عامل نیز تسهیلات و ضمانت های ریالی و ارزی را برای این افراد متوقف خواهند کرد.
در این راستا، بانک مرکزی از ورود قوه قضائیه به پرونده ۲۵۰ نفر شخص حقیقی و حقوقی که سهمی در برنگشتن ارزهای صادراتی داشته­­­­­ اند، آگاهی داده و عدم بازگشت ارز را در حکم قاچاق ارز دانسته است.
علاوه براین، درحالیکه بعضی از کارشناسان اقتصادی و فعالان بخش خصوصی نحوه برخورد با برنگرداندن ارزها به کشور بوسیله انتشار اسامی در رسانه­­­­ ها یا ابطال کارت­ های بازرگانی را به مثابه انتقال سینگالی منفی به بازار ارز و تاثیر بر رغبت صادرکنندگان در صادرات می­­ دانند، همتی به این اظهارات اینگونه پاسخ می ­­­­­­­­­­­­­­­­دهد که ۲۵۰ شخص حقیقی و حقوقی به این علت به قوه قضائیه معرفی شده اند که نه فقط تولید کننده نبوده اند بلکه یک دلار ارز هم برنگردانده اند. درحالیکه باقی افرادی که ارزهای خودرا برنگردانده اند، یا تولیدکننده هستند یا میزانی از ارزهای خودرا برگردانده ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­اند که بانک مرکزی قصد مدارا کردن با این افراد را دارد.
رئیس کل بانک مرکزی همین طور از این مساله آگاهی داد که به دنبال پیگیری برای برگشت ارزهای صادراتی برخی از ۲۵۰ متخلف ارزی بازداشت شده اند و در طول مهلت صادرکنندگان برای بازگرداندن ارزهای خود تابحال معادل ۲.۵ میلیارد دلار ارز به چرخه اقتصادی کشور برگشته که با این تفاسیر، ۲۴.۵ میلیارد دلار ارز صادراتی همچنان به خانه نیامده است.
علاوه براین، قوه قضائیه هم دراین زمینه کنار بانک مرکزی است تا ارزهای حاصل از صادرات را به چرخه اقتصادی کشور برگرداند که از طرف این قوه اعلام شده متخلفان در بازگشت ارز به خانه بعنوان مفسد اقتصادی شناخته می­­­­­­­­­­­ شوند و با آن ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ها برخورد خواهد شد، برای اینکه به سبب تاثیری که برگشت ارز به چرخه اقتصادی بر تامین ارز در داخل و ترخیص کالاهای در گمرک مانده دارد؛ اهمیت این مساله را منعکس می­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ کند.
منبع:

1399/05/18
15:47:48
5.0 / 5
2005
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی