Niazgah نیازگاه

آبیاری نوین در استانها و عبور از بحران خشكسالی و تحریم

آبیاری نوین در استانها و عبور از بحران خشكسالی و تحریم

نیازگاه: ایرنا- در اوایل دهه نود و در شرایطی كه غلبه كم آبی بر سرزمین ایران كشاورزی را به سمت زوال هدایت می كرد و توسعه سامانه های نوین آبیاری و كشت گلخانه ای سبب شد تا بخش كشاورزی با رشد خود، در شرایط تحریم های ظالمانه بیشترین كمك را به رشد اقتصادی ایران داشته باشد.


بخش کشاورزی ایران سهم ۸.۸ درصدی در تولید ناخالص داخلی، سهم حدود ۱۹ درصدی در اشتغال و سهم ۱۸ تا ۲۰ درصدی در صادرات غیرنفتی کشور دارد؛ این شاخص ها در سال های اخیر که موضوع کم آبی در استان های مختلف شدت گرفته بود، می توانست هم بر جمعیت بیکاران بیفزاید و هم درآمد بخش قابل توجهی از مردم را که در دهک های پایین درآمدی جای دارند، تحت شعاع قرار دهند.
همین امر سبب شد تا دولت تدبیر و امید از شروع فعالیت خود در سال ۹۲ رفع اشکال کم آبی بعنوان بزرگترین چالش بخش کشاورزی ایران را در دستور کار قرار دهد که نتیجه آن مصوباتی برای پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و حتی رایگان به بهره برداران و کشاورزانی بود تا به استفاده از سامانه های نوین آبیاری و تغییر الگوی کشت ترغیب شوند.
نتیجه این سیاست گذاری ها جهش بخش کشاورزی در استفاده از روش های نوین آبیاری بود به شکلی که به گواه آمار امروز نیمی از طرح های تجهیز اراضی کشاورزی به الگوهای جدید آبیاری در دولت تدبیر و امید و در هفت سال اخیر انجام شده که در چهل سال قبل بی سابقه بوده است.
در هفت سال قبل روش های نوین آبیاری همچون آبیاری کم فشار، قطره ای، زیرسطحی، تیپ و تشتکی در مناطق مختلف باتوجه به آب موجود و شرایط اقلیمی هر منطقه اجرایی شده است به شکلی که برمبنای آمار وزارت جهادکشاورزی راندمان آب را از ۳۵ تا ۸۵ درصد افزایش یافته و بارقه امید را در دل کشاورزان بویژه در مناطق خشک و کویری روشن کرده است.

در سایه این اقدامات همین طور میزان راندمان آب از ۹۲۰ گرم بر مترمکعب حالا به یکهزار و ۴۵۰ گرم رسیده و سالانه بین هفت تا هشت درصد به راندمان کشور اضافه شده است؛ این نکته از آن جهت حایز اهمیت است که طبق برنامه ششم توسعه باید قسمتی از رشد اقتصادی کشور در سایه رشد راندمان حاصل شود.
در مجموع می توان اظهار داشت که اجرای آبیاری نوین با کمک های بلاعوض دولت و تسهیلات ارزان قیمت در استانها روز به روز رونق گرفت بطوریکه دولت ۸۵ درصد هزینه اجرای شبکه های آبیاری نوین تحت فشار را بصورت تسهیلات بلاعوض به کشاورزان ارائه داد.
امروز دولت در زمینه پرداخت کمک بلاعوض در ازای اجرای هر هکتار آبیاری تحت فشار ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، آبیاری کم فشار هفت میلیون تومان، آبیاری بارانی ۱۲.۵ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می کند که این رویه فرصتی را برای توسعه کشاورزی و تشویق کشاورزان برای ادغام و یکپارچه سازی اراضی کشاورزی فراهم نموده است.
یک حساب سرانگشتی نشان میدهد که در هیچ دوره ای به اندازه دولت تدبیر و امید در بخش آب سرمایه گذاری انجام نشده است برای اینکه تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ۳۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز بود که حالا این رقم به ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار رسیده که یک میلیون و ۱۵۰ هزار هکتار آن در دولت های یازدهم و دوازدهم بوده است.
فعالیت دولت تنها در این بخش محدود نبوده و میزان شبکه های آبیاری و زهکشی در این عرصه نیز از رقم یک میلیون هکتار به یک میلیون و۶۰۰ هزار هکتار رسانده است.
علاوه بر این دولت، توسعه کشت گلخانه ای و تاکید بر صنایع تبدیلی نیز طرح های متنوعی را پی ریزی و اجرا کرده و مصمم است که با وجود منابع کم مالی، مقدار زیادی از طرح های آبیاری نوین را تا اختتام دولت دوازدهم اجرایی کند.
در این راستا خبرنگاران مراکز و دفاتر استانی ایرنا خبرها و گزارش های بسیاری در زمینه روند آبیاری نوین مخابره کرده اند و همیشه هم گام با دولت و ملت در امتداد اطلاع رسانی توسعه و جهش اقتصاد کشاورزی گام های مثبتی برداشته اند که قسمتی از آمار این گزارش ها در بعضی از استانها در چارچوب جدول ذیل بیان شده است.

استان اراضی مستعد آبیاری نوین (هزار هکتار) اراضی تجهیز به آبیاری نوین(هزار هکتار) اراضی آبیاری شده در دولت تدبیر و امید(هزار هکتار) آذربایجان شرقی ۱۸۰ ۶۹ ۲۹ آذربایجان غربی ۲۶۵ ۶۶ ۲۶ اردبیل ۲۲۵ ۷۹ ۷۵ البرز ۴۰ ۱۷ ۶ اصفهان ۳۵۰ ۱۲۷ ۵۰ ایلام ۱۰۵ ۶۰ ۴۰ بوشهر ۸۶ ۳۷ ۱۶ تهران ۳۸۰ ۹۶ ۶۸ چهارمحال و بختیاری ۱۱۸ ۶۵ ۲۵ خراسان شمالی ۵۰ ۳۳ ۱۹ خراسان رضوی ۳۵۰ ۱۵۹ ۵۹ خراسان جنوبی ۱۴۱ ۳۵ ۲۳ خوزستان ۵۵۰ ۳۰۰ ۲۵۰ زنجان ۸۰۰ ۱۲۰ ۶۰ سمنان ۱۹۸ ۳۵ ۱۹ سیستان و بلوچستان ۲۲۸ ۳۹ ۲۱ فارس یک میلیون ۳۰۱ ۱۰۰ قزوین ۴۸۹ ۵۵ ۲۵ قم ۷۰ ۲۸ ۲۰ کردستان ۱۴۳ ۵۶ ۱۵ کرمان ۱۵۰ ۹۱ ۴۸ کرمانشاه ۲۰۰ ۸۰ ۲۴ کهگیلویه و بویراحمد ۸۵ ۳۶ ۱۶ گلستان ۱۳۰ ۶۵ ۳ گیلان ۳۴ ۱۹ ۹ لرستان ۱۲۰ ۵۵ ۲۷ مازندران ۴۶۰ ۴۵ ۱۱ مرکزی ۱۶۷ ۶۹ ۱۰ هرمزگان ۱۶۱ ۱۱۰ ۳۰ همدان ۲۰۰ ۱۵۵ ۴۶ یزد ۱۱۴ ۳۰ ۱۷
منبع:

1399/05/07
14:49:08
5.0 / 5
1940
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی