Niazgah نیازگاه

متوسط رشد نرخ مالیاتی امسال 28 درصد است

متوسط رشد نرخ مالیاتی امسال 28 درصد است

به گزارش نیازگاه رئیس كل سازمان امور سازمان مالیاتی كشور متوسط افزایش نرخ مالیاتی امسال را 28 درصد اعلام نمود و اظهار داشت: این نرخ در استان های محروم همچون لرستان و ایلام 15 درصد،  كرمان 22 و تهران 32 درصد خواهد بود.


امیدعلی پارسا روز پنجشنبه در نشست فعالان اقتصادی استان کرمان اضافه کرد: وصول درآمد مالیاتی کشور به قیمت فشار بر اقشار پایین جامعه نبوده و مالیات بر اشخاص حقوقی و تولید کننده باید کاهش می یافت و برخی مالیات ها در کشور رها شده که باید پیگیری می شد.
وی با اشاره به اینکه ستاندن مالیات برمبنای مجموعه درآمد تعریف می شود اظهار داشت: مالیات به سمتی می رود که دهک های بالای جامعه باید بیشترین مالیات را پرداخت کنند و برای دهک های پایین جامعه اندک باشد.

رئیس کل سازمان امور سازمان مالیاتی کشور با اعلان اینکه وصول بیش از ۹۵ درصد اعتبارات تعیین شده بودجه تامین اعتبارات عمرانی می شود اظهار داشت: امسال ۵۵ درصد درآمدهای کشور از تهران و کرمان ۳.۲ درصد درامدهای مالیاتی کشور را تامین می کند.
وی افزود: منابع باتوجه به ظرفیت استانها تعیین می شود و سود بیشتر به همان استان بازمی گردد و کشور ۱۰۲ درصد و کرمان ۱۰۴ درصد متوسط وصولی ۴۲ و کرمان ۴۷ درصد بوده است.
پارسا اضافه کرد: بخش بزرگی از مالیات استان کرمان ابرازی شرکت های بزرگ است و در مجموع برای کشور تبعیض منطقه ای بی مدلول است و ظرفیت های امروز کرمان سبب افزایش درآمد مالیاتی کشور از این استان شده است.
وی گفت: با اختصاص مالیات بر تمامی مجموع درآمدی افراد، عددی بعنوان مالیات عام به افراد داده می شود و مردم با درآمد حداقل معیشتی از مالیات معاف می گردند و نرخ مالیات بعد از آن تصاعدی فزاینده می شود که این مسیر برای تمامی مشاغل اجرا می شود.
رییس کل سازمان امور سازمان مالیاتی کشور با اعلان اینکه مرکز دادرسی مستقل با قانون جدید تا اختتام امسال در سازمان امور مالیاتی ایجاد می شود اظهار داشت: ۱۵ درصد از تولیدکنندگان محصولات کشاورزی درآمد میلیاردی دارند که این افراد باید مالیات پرداخت کنند.
وی بیان داشت: مالیات جزو مواردی است که طبق قانون در ریزترین موارد معافیت و قصور نمی گردد، مگر به استناد قانون و تمامی بندها در قانون مشخص شده است.
بخشودگی مالیات بخش تولید و خدمات
پارسا اشاره کرد: میزان تقسیط پنج ساله بدهی های مالیاتی برای سال ۹۷ بود و امسال نیز دنبال می شود.
وی بیان داشت: بررسی کارشناسانه باید با رعایت همه جوانب در محل کارو توسط سلسله مراتب اداری صورت گیرد و با این وجود در اجلاس سران قوا پیشنهاد دادیم که سلسله مراتب اداری، سلیقه، تخلف و زمینه فساد از پروسه مالیات حذف شود.
رییس کل سازمان امور سازمان مالیاتی کشور اظهار داشت: ابتدا اعلام کردیم افرادی که تا ۳۰ مهرماه سال قبل مالیات خودرا پرداخت کردند در تولید و خدمات مشمول ۱۰۰ درصد بخشودگی شوند که این میزان انتهای سال قبل به بخشودگی ۹۰ درصدی برای تولید و ۸۰ درصد برای بخش غیر تولید در نظر گرفتیم.
وی عنوان کرد: از خردادماه امسال در نشست سران قوا مصوب شد که تمامی بدهی های قبل از ورود کرونا به کشور که قطعی و ابلاغ گردیده اگر تا اختتام خردادماه پرداخت می شد مشمول ۹۰ درصدی معافیت مالیاتی برای حوزه تولید و ۸۰ درصد برای بخش غیر تولید شد و بعد از آن هرماه ۲ درصد از این بخشودگی کاهش می یافت.
پارسا اضافه کرد: سال ۱۴۰۰ همین روند ادامه می یابد و میزان بخشودگی ها روال منطقی رو به کاهشی دارد.
وی اشاره کرد: یکی از اشکالات نظام مالیاتی کشور، بخشودگی های بی حساب است که در این خصوص جرایم مالیاتی در دنیا بسیار زیاد است و علت بالا بودن آن تقویت جنبه سلبی آن شمرده می شود.
رییس کل سازمان امور سازمان مالیاتی کشور بیان داشت: تخلفات سنگین، صرفه فرار مالیاتی را در دنیا محدود می کند پس جرایم مالیاتی در کشور ما نیز افزایش یابد.
هزینه های دولت از محل مالیات تامین می شود
وی با اعلان اینکه باید صورت مساله را بشناسم افزود: اداره کشور هزینه های عمومی بسیاری دارد و مجموعه این هزینه ها باید از محلی تامین گردد.
پارسا تصریح کرد: ۳۵۰ هزار میلیارد تومان حداقل هزینه سالانه اداره کشور است و فقط پرداخت حقوق مزایای کمیته امداد، بهزیستی و بنیاد شهید به ۲۸ هزار میلیارد تومان می رسد، در صورتیکه ماهانه بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان مالیات در کشور جمع آوری می شود.
وی با اعلان اینکه چاپ پول به ظرفیت نهایی خود رسیده اظهار داشت: دولت با فروش اموال دولتی، فروش اوراق و دارایی و قرض و مالیات، کشور را اداره می کند و دراین زمینه محلی برای تخصیص اعتبارات توسعه ای و عمرانی وجود ندارد.
مازاد درآمد مالیاتی به کرمان برگردد.
دادن پاداش در مقابل مالیات بیشتر
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید به استان های با پرداخت مالیات بیشتر پاداش داده شود و مازاد درآمد مالیاتی به استان کرمان برگردد.
محمدرضا پورابراهیمی اضافه کرد: امیدواریم فضای کسب و کار در ماه های پیش رو بهتر شود که خروجی تحرک تولید و درآمدزایی داشته و سبب بهبود وضعیت اقتصادی کشور باشد.
نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه طبق گفته رئیس بانک مرکزی ۲۷ میلیارد دلار منابع ارزی به چرخ بانکی کشور برنگشته اشاره کرد: حالا راهکار تسویه ارزی به چند روش انجام می شود.
وی اشاره کرد: سازمان امور مالیاتی با تعامل و همکارای با فعالان اقتصادی و ارکان حاکمیتی تا ۲ هفته آینده به یک جمع بندی و راهکاری در برای تسویه ارزی برسد ضمن آنکه در شرایط کنونی کشور باید مشوق های صادراتی گذاشته شود.


منبع:

1399/04/19
23:51:47
5.0 / 5
2205
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , اوراق , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی