Niazgah نیازگاه

جهش بزرگ بورس های جهانی

جهش بزرگ بورس های جهانی

نیازگاه: عقب نشینی آمریكا از تحریم هوآوی با استقبال بورس های جهانی مواجه گردید.


به گزارش نیازگاه به نقل از آسوشیتدپرس، برخی منابع خبری از احتمال دیدار مایک پمپیو، وزیر خارجه آمریکا با مقامات چینی در هاوایی بر سر کاهش تنش ها آگاهی داده اند. از طرف دیگر نیز آمریکا اعلام نمود فعلا از تصمیمش برای تحریم ارائه تجهیزات به شرکت هواوی در توسعه نسل پنجم اینترنت عقب نشسته است. این دو اتفاق موجب کاهش نگرانی معامله گران از شروع یک جنگ تجاری دیگر بین دو اقتصاد نخست جهان آن هم در شرایطی که رشد اقتصادی در بدترین وضعیت نیم قرن اخیر خود قرار دارد، شده است.
روند مبتلاشدن به کرونا در بعضی از کشورها همزمان با بازگشایی کسب و کارها باردیگر حالت صعودی به خود گرفته و همین مساله زنگ خطر بازگشت موج کرونا در جهان را تقویت کرده است. با این وجود بنظر می رسد هزینه قرنطینه برای اقتصاد کشورها آنچنان سنگین بوده است که بسیاری از آنها ترجیح می دهند به هر قیمتی شده کارهای اقتصادی را ادامه دهند.
استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا گفته است حتی در صورت بروز موج دوم همه گیری، دولت قصدی برای اعمال یک قرنطینه سراسری دیگر ندارد و فعالیت کسب و کارها ادامه خواهد یافت و دولت از آنها حمایت می کند. در فرانسه نیز امانوئل مکرون، رئیس جمهور این کشور گفته است چاره ای جز بازگشایی اقتصاد وجود ندارد و مردم باید نحوه زندگی با کرونا را بیاموزند.
دولت ترامپ به دنبال جلب موافقت کنگره و سنا برای ارائه یک بسته عظیم سرمایه گذاری یک تریلیون دلاری در زیرساخت های اقتصادی آمریکا است که در صورت اجرایی شدن می تواند نقش موثری در تقویت رشد اقتصادی این کشور داشته باشد.
تابحال بیش از هشت میلیون و ۲۶۵ هزار و ۹۴۱ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۴۴۶ هزار و ۱۸۰ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۱۹ هزار و ۱۳۲ نفر، برزیل با ۴۵ هزار و ۴۵۶ نفر، انگلیس با ۴۱هزار و ۹۶۹ نفر، ایتالیا با ۳۴ هزار و ۴۰۵ نفر و فرانسه با ۲۹ هزار و ۵۴۷ نفر بوده است.
بااینکه بانکهای مرکزی بزرگ در سراسر جهان به تزریق نقدینگی به بازارهای مالی ادامه می دهند، اما نسبت به توانایی بانک ها برای تداوم رویکرد حمایتی کنونی یا نگه داشتن نرخ بهره در سطوح منفی تردیدهایی وجود دارد. نرخ بهره حالا در آمریکا ۰.۲۵ درصد و در منطقه یورو، سوئیس و ژاپن منفی است.
دفتر توسعه و تجارت سازمان ملل نیز در گزارشی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و محدودیت های به وجود آمده در زمینه سرمایه گذاری خارجی در سطح جهان پیش بینی کرده است برای اولین بار از سال ۲۰۰۵ میزان سرمایه گذاری خارجی در جهان به زیر یک تریلیون دلار کاهش پیدا کند. این رقم در سال ۲۰۱۹ معادل ۱.۵۴ تریلیون دلار اندازه گیری شده است.
جیمز مک گلو - تحلیل گر بازار در موسسه آرگناو - اظهار داشت: اگر شاهد بروز موج دوم کرونا باشیم، سرمایه گذاران خیلی ناامید خواهند شد. ما هنوز مشکل کرونا را حل نکرده ایم و چه بخواهیم و چه نخواهیم هنوز شدت همه گیری کرونا یک عامل بسیار کلیدی و تعیین کننده برای اقتصاد جهانی خواهد بود.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۲.۰۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۶ هزار و ۲۸۹.۹۸ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۹ درصد صعود تا سطح ۳۱۲۴.۷۴ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۷۵ درصد افزایش در سطح ۹۸۹۵.۸۷ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
مساله برگزیت کماکان در مرکز توجه معامله گران اروپایی قرار دارد. کابینه انگلیس اعلام نموده است قصدی برای تمدید دوران گذار فعلی ندارد و مصمم است هر چه سریع تر به جمع بندی بر سر شکل روابط آینده خود با اتحادیه اروپا برسد. هم چنین گاردین گزارش کرده است بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس مقرر است گفت وگویی ویدیوئی با سران بعضی از کشورهای اروپایی برای شکستن بن بست مذاکرات برگزیت داشته باشد.
آن طور که مرکز آمار انگلیس در گزارش اخیر خود اعلام نموده است، رشد اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ اروپا در ماه آوریل منفی ۲۰.۴ درصد رسید که ۲.۵ درصد کمتر از نرخ رشد پیش بینی شده قبلی و کمترین نرخ رشد ثبت شده تاریخ معاصر این کشور شمرده می شود. بانک مرکزی انگلیس شرایط فعلی اقتصاد این کشور را از زمان جنگ جانشینی اسپانیا در قرن هجدهم بی سابقه دانسته است.
این وضعیت تنها محدود به انگلیس نیست. گزارش جدید بانک مرکزی فرانسه از وضعیت اقتصاد این کشور بیان کننده آن است که بازگشت فعالیت ها به سطوح قبل از بحران دست کم دو سال به طول خواهد انجامید. طبق برآورد صورت گرفته توسط این بانک اقتصاد فرانسه قبل از آنکه در سال آینده به رشد ۶.۹ درصدی برسد، امسال ۱۰.۳ درصد کوچک خواهد شد که در صورت تحقق حتی از عملکرد اقتصاد این کشور در سال های جنگ جهانی دوم نیز بدتر خواهد بود.
گوین گیدز، کارشناس بازار سرمایه در موسسه "ریموند جیمز" اظهار داشت: خیلی از معامله گران به این نتیجه رسیده اند که باید خودرا برای یک دوره بازیابی اقتصادی طولانی مدت آماده کنند. در صورتیکه بازارها مثل سابق بخواهند به هر خبر واکنش احساسی نشان دهند، شاهد ادامه روند نوسانات شدید به مانند هفته های اخیر خواهیم بود.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۶۶ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۰۶۴.۷۰ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افت ۰.۲۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۱ هزار و ۹۱۱.۳۵ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افت ۰.۴۹ درصدی در سطح ۴۸۱۵.۷۲ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۴۶ درصد پایین رفت و به ۷۲۵۹.۳۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
عملکرد اقتصادهای آسیایی هنوز تا زمان پیش از شیوع ویروس کرونا فاصله بسیاری دارد. طبق اعلام دولت ژاپن، صادرات این کشور در ماه می حدود ۲۸ درصد و واردات آن ۷.۱ درصد کاهش یافته که این وضعیت دست کم در طول یک دهه اخیر بی سابقه بوده است.
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۵۶ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۴۵۵.۷۶ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۲۸ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۴۱۲.۴۷ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۰۸ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۰۱۷.۵۹ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۷ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۵۹۹۱.۸۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۲۸ درصد کاهش به ۳۷.۸۹ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۰.۷۸ درصدی به ازای ۴۰.۶۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۱۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۲۸.۲۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۰۸ درصدی به ازای ۱۷.۶۵ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/03/30
12:20:54
5.0 / 5
2362
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی