Niazgah نیازگاه

دارندگان وام های قرض الحسنه منتظرند!

دارندگان وام های قرض الحسنه منتظرند!

نیازگاه: مسئولان بانك مركزی می گویند ˮاطلاعات دریافتی شان نشان میدهد كه بانك ها اقساط كسر شده از حساب صاحبان وام های قرض الحسنه را برگردانده اند، مگر مورد خاصی وجود داشته باشد كه رسیدگی خواهند كرد. ˮ با این وجود كم نیستند مشتریانی كه اقساط به حسابشان برنگشته و یا هر بار با تماس بانك برای واریز اقساط معوق و جریمه مواجه اند؛ دارندگان وام های قرض الحسنه منتظر حل مشكل و رسیدگی بانك مركزی هستند.به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، پس از حواشی که در ارتباط با طرح مصوب شورای پول و اعتبار و دستورالعمل بانک مرکزی برای تعویق سه ماهه اقساط وام صاحبان کسب وکار و همین طور وام های قرض الحسنه اشخاص بوجود آمد، بانک مرکزی در تازه ترین موضع گیری خود به شکلی اعلام نموده که دستورالعمل آن برای برگشت اقساط کسر شده و سایر مسایل اجرایی شده است.

این در حالیست که حمیدرضا غنی آبادی – مدیرکل مقررات بانک مرکزی – در ارتباط با اقساطی که از حساب دارندگان وام های قرض الحسنه و یا حتی ضامنین آنها کسر شده، توضیح داده است که باتوجه به این که نرم افزارها و سامانه های اطلاعاتی بانک ها بر اساس ضوابط و مقررات بانک مرکزی تهیه شده است تغییر در آن نیاز به زمان و اقدامات اجرایی از طرف بانک ها دارد. بر این اساس در اجرای دستورالعمل بانک مرکزی برای تعویق اقساط، بانک ها با مشکلاتی مواجه گشتند و برخی به صورت اتوماتیک از حساب اشخاص و یا حتی ضامنین آنها اقساط سررسید شده را برداشت کردند.

وی با اشاره به بخشنامه بانک مرکزی در اوایل فروردین ماه اظهار داشت که تاکید کردیم که اقساطی که از حساب ها برداشت شده، برگردد و با اطلاعاتی که در اختیار داریم بنظر می رسد که این دستورالعمل اجرایی شده است، اما اگر مورد خاصی در بانک ها وجود داشته باشد رسیدگی خواهیم کرد.

این مقام مسئول بانک مرکزی البته با بیان این که شکایات در سامانه ای در سایت بانک مرکزی ثبت و مورد رسیدگی قرار می گیرد گفته که اگر بانکی این مساله را رعایت نکند با آن برخورد نظارتی و انتظامی خواهد شد.

ماجرا به این بر می گردد که با شیوع ویروس کرونا که با کاهش درآمد و افزایش هزینه در بخش های مختلف همراه بود، بانک مرکزی در امتداد کمک به مشتریان شبکه بانکی تصمیم گرفت که اقساط وام ها را در چند بخش به مدت سه ماه به تعویق بیندازد، که قرار شد اقساط تسهیلات صاحبان کسب و کار که خصوصاً کارهای خرد آنها طی ماه های اسفند تا اردیبهشت به تعویق افتاده بود به انتها دوره منتقل شود، همین طور اقساط تسهیلات قرض الحسنه کلیه اشخاص در دوره مشخص شده معوق شود و مشمول جریمه دیرکرد نیز نباشد. اما در عمل برخی بانک ها طبق بخشنامه بانک مرکزی عمل کرده و مشتریان با مشکلی مواجه نبودند، ولی برخی بانک ها دست به کسر از حساب زدند و یا اینکه پس از دوره سه ماهه مشتریان را تحت فشار قرار داده تا اقساط معوق را به همراه جریمه پرداخت کنند.

اما حالا در حالی مسئولان بانک مرکزی معتقدند که دستورالعمل آنها برای برگشت اقساط کسر شده به حساب مشتری اجرایی شده که این روزها با گزارش های مختلفی از طرف دارندگان وام های قرض الحسنه در بانکهای بزرگ مواجه هستیم و اعلام می کنند که با پیگیری های مستمری که از شعب بانک و حتی بخش های اداری بانک ها داشته اند به جواب نرسیده و مبالغ کسر شده به حساب شان برنگشته است.

در کنار کسر از حساب مسئله دیگر به درخواست بانک ها برای برگرداندن هر سه قسط معوق بر می گردد که همراه با جریمه خواهد بود، که مدتی پیش بانک مرکزی با تذکر به بانک ها از مشتریان خواسته بود اقساط معوق را نپرداخته و تنها قسط خردادماه را واریز نمایند اما بازهم گزارش ها نشان داد که بانک مشتری را مجبور به پرداخت کرده است.

غنی آبادی، توضیحی در ارتباط با وضعیت این قبیل مشتریان ارائه نکرده است، آن هم در شرایطی که مردم با اعتماد به دستورالعمل بانک مرکزی سه ماه قسط خودرا نپرداختند و الان با اجبار برای پرداخت چهار قسط به صورت یکجا هستند.

دارندگان وام های قرض الحسنه از سرگردانی خود به سبب ناهماهنگی بین بانک مرکزی و بانک ها گله مند بوده و خواستار تعیین تکلیف وضع موجود هستند و اغلب تابحال با تضمین اعلام بانک مرکزی در خصوص اینکه فقط قسط خرداد را بپردازند عمل کرده و انتظار ندارند که در نهایت مجبور به پرداخت اقساط معوق و جریمه آن شوند که هزینه سنگینی برایشان به همراه خواهد داشت.

در این بین عدم پاسخگویی بانکهای خاطی به اذهان عمومی و مشتریان قابل تامل است و مایل به توضیح در این رابطه نیستند.

منبع:

1399/03/26
15:20:12
5.0 / 5
2346
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی