Niazgah نیازگاه
یادداشت،

زوایای پنهان مدیریت غیرمستقیم سهام عدالت

زوایای پنهان مدیریت غیرمستقیم سهام عدالت

نیازگاه: یك عضو تحریریه ایسنا در یادداشتی با اشاره به اینكه مشمولین سهام عدالت تا 15 خرداد فرصت دارند نحوه مدیریت سهام خودرا مشخص كنند، ولی آمار و ارقام نشان میدهد كه خیلی از سهامداران تا كنون به سامانه سهام عدالت مراجعه نكرده اند و بدین جهت روش غیرمستقیم به صورت خودكار برای آنها انتخاب خواهد شد، به روشن نبودن جزئیات این روش و ابهاماتی كه در ارتباط با آن وجود دارد، پرداخته است.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، در یادداشت سیده پونه ترابی آمده است: بعد از صدور ابلاغیه آزادسازی سهام عدالت توسط مقام معظم رهبری در ۹ اردیبهشت امسال، به مشمولین سهام عدالت فرصت داده شده با مراجعه به آدرس اینترنتی www.samanese.ir مدیریت مستقیم را انتخاب کنند. بر این اساس عدم مراجعه مشمولین به سایت مذکور به مدلول انتخاب روش غیرمستقیم برای مدیریت سهام عدالت است.
تشریح روش غیرمستقیم
برمبنای اطلاعاتی که تابحال اعلام شده، درصورت انتخاب آزادسازی به روش غیر مستقیم، مالکیت و مدیریت سهام عدالت مشمولان، بوسیله شرکتهای سرمایه گذاری استانی ساماندهی خواهد شد و سهامدار حق دخل و تصرف در آنرا نخواهد داشت.
در این روش سود بر طبق عملکرد صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله و صندوق های سرمایه گذاری پروژه استانی تعیین و به سهامدار تخصیص پیدا خواهدنمود.
درصد قابل توجهی از سهامداران عدالت هنوز برای انتخاب روش مستقیم به سامانه مراجعه نکرده اند که در صورت اقدام نکردن تا ۱۵ خرداد، روش غیرمستقیم برای مدیریت سهام آنها اتخاذ خواهد شد.
نکات پنهان انتخاب روش غیرمستقیم
در این راستا چند نکته و سوال قابل بررسی است. سوال اول اینکه با توجه به این که سرمایه این شرکتها به نسبت تعداد سهامداران هر استان مشخص می شود و در بعضی استانها تعداد سهامداران زیاد است، آیا شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت صلاحیت و امکان مدیریت این حجم از دارایی مشمولان سهام عدالت را دارند؟
همین طور این سوال مطرح است که سابقه مدیریت این شرکتها بر اموال و دارایی مردم تابحال چگونه بوده است و نظارت بر این شرکتها بر عهده چه دستگاهی خواهد بود؟ مجامع این شرکتها چگونه برگزار خواهد شد؟
این سوالات درحالی مطرح می شود که شورای عالی بورس تابحال در رابطه با مجامع و نحوه مدیریت شرکتهای سرمایه گذاری استانی سهام عدالت اطلاع رسانی دقیقی انجام نداده است.
در این راستا بنظر می رسد بازمهندسی در ساختار مدیریت این شرکت ها ضروری می باشد، برای اینکه بررسی پیشینه فعالیت این شرکت ها (تعاونی های سهام عدالت شهرستان و شرکت های سرمایه گذاری استانی) نشان میدهد در ارتباط با نظارت بر فعالیت شرکتهای تعاونی سهام عدالت، سرمایه گذاری های استانی، پاسخگویی نهادهای مذکور و امکان رسیدگی و نظارت بر نحوه انتخاب و انتصاب مدیران این شرکتها در گذشته ضعف وجود داشته است.
عدم برگزاری مجامع عمومی صاحبان سهام توسط اکثریت شرکتهای تعاونی و عدم دسترسی به صورتهای مالی شفاف این شرکتها نکته قابل توجه دیگری است.
از طرف دیگر امکان معرفی نمایندگان واقعی سهامداران در مدیریت شرکتهای سرمایه پذیر وجود ندارد؛ درحالی که امکان تداوم ورود اعضای حزب یا گروه متشکل از اقوام یا خواص، خصوصاً معضلات ناشی از وضعیت هیات مدیره های انتصابی در شرکتهای تعاونی وجود دارد.
نبود مدیریت تخصصی در شرکتهای سرمایه گذاری استانی، عدم امکان تفکیک مدیریت و مالکیت (امکان پذیر نشدن اعمال حقوق مالکانه توسط مشمولان)، نبود چابکی لازم و هزینه های بالای مدیریتی اداره سبد سهام عدالت در طرح فعلی از دیگر موارد قابل بررسی است.
منبع:

1399/03/12
22:15:55
5.0 / 5
2959
تگهای خبر: اینترنت , دستگاه , سایت , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی