Niazgah نیازگاه
رییس سازمان فناوری اطلاعات خبر داد:

۵۰ میلیون تومان تسهیلات برای ۵ هزار شركت صدمه دیده

۵۰ میلیون تومان تسهیلات برای ۵ هزار شركت صدمه دیده

به گزارش نیازگاه معاون وزیر ارتباطات در آیین افتتاحیه پیشران های اقتصاد دیجیتال با حضور رئیس جمهوری، اظهار داشت: بسته خدمات پایه ای كسب وكارها حالا به مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال برای هر شركت و تا ظرفیت پنج هزار شركت درنظرگرفته شده است.


امیر ناظمی در مراسم افتتاحیه آنلاین پیشران های اقتصادی دیجیتال با حضور رئیس جمهوری اضافه کرد: توسعه یک مسیر است و نه یک اتفاق. همه کسب کارها برای پیمودن این راه توسعه، مشکلاتی دارند. البته مسیر توسعه برای هر کسب وکاری متفاوت است؛ اما مشکلات راه اغلب مشابه است. در این طرح کوشیده ایم تا یک بسته حمایتی یا به زبان دیگر یک توشه راه برای کسب وکارها آماده نماییم. این طرح یعنی اینکه پیمودن مسیر توسعه برای کسب وکارها ساده تر و کم هزینه تر شود.
وی افزود: در این طرح هر شرکت نوآفرین، یعنی هر شرکتی که در ابتدای مسیر رشد است و بیشتر از هر چیز ایده دارد، می تواند از خدماتی به صورت مجانی و تخفیف دار بهره بگیرد و این خدماتی است که در راه توسعه کسب وکار کلیدی است.
به گفته ناظمی این بسته به صورت مشارکت عمومی-خصوصی است که در آن خدمات توسط شرکت های بخش خصوصی، برای بخش نوپا و نوآور عرضه می شود؛ به نحوی که در حدود نیمی از هزینه ها توسط شرکت های عرضه دهنده خدمات و نیمی هم توسط دولت جبران خدمت می شود.
وی اضافه کرد: در این طرح شرکت های استفاده کننده از خدمات می توانند در یک بازار رقابتی به انتخاب تأمین کننده خدمات خود اقدام نمایند. بدین سان همکاری دولت هم با گروه ها یا شرکت هایی خواهد بود که خدمت بهتری را عرضه می دهند؛ و هر فرد خدمت خوبی عرضه ندهد، به خودی خود از بازار حذف می شود. بدین سان منابع حمایتی دولت به صورت بهینه هم به کسب وکارهای کوچکی که نیاز دارند و هم به کسب وکارهای بزرگی که خدمت بهتر عرضه می دهند، تخصیص یابد. لازم به ذکر است لیست این خدمات و نحوه استفاده از آن در سایت Irannoafarin.ir آمده است.

طرح انتخاب هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی
طرح دیگری که از جانب سازمان فناوری اطلاعات رونمایی گردید، مربوط به تلویزیون های اینترنتی است.
ناظمی در این خصوص اظهار داشت: در حالیکه در سال ۹۲ انحصار رسانه ای در دست رسانه های رسمی بود؛ امروز حدود ۱.۸ میلیون نفر مشترک فعال (با پرداخت حق عضویت) و حدود سه میلیون نفر بیننده (بدون پرداخت حق عضویت)، استفاده از این سامانه های پخش ویدئو و تلویزیون اینترنتی را تجربه می کنند؛ البته بیشتر از آن طعم «حق انتخاب» را در عرصه محتوا تجربه خواهند کرد.
وی اضافه کرد: تولید محتوا اصلی ترین چالش «شبکه ملی اطلاعات» است. ضعف در تولید محتواهای جذاب و تمایل به انحصارگری سبب شده است که سهم ترافیک داخل به اندازه ای که ظرفیت زیرساختی برای آن مهیا شده است، رشد نکند. الان هم حدود ۴۰٪ از ترافیک مورد استفاده کاربران، از جنس ترافیک داخلی است و بخش عمده ای از آن متعلق به این همین سامانه ها است و زیرساخت فعلی شبکه ملی اطلاعات با ظرفیتی بیشتر از ۱۴ برابر میزان مصرف شهروندان تهیه شده است.
ناظمی اظهار داشت: در حالیکه در کشورهای توسعه یافته ۷۰٪ از ترافیک ملی در زمان پیک مربوط به حوزه پخش ویدئو و موسیقی است؛ اما سنگ اندازی های عرصه تولید محتوا نه تنها منجر به عدم تحقق پتانسیل های این حوزه شده است؛ بلکه بر اندازه بازار اقتصاد دیجیتال هم تأثیر منفی گذاشته و صرفه اقتصادی در توسعه زیرساخت توسط بخش خصوصی را کاهش داده است.
وی اضافه کرد: حالا ماهیانه حدود هفت میلیارد دقیقه از سرگرمی شهروندان ایرانی از راه همین سامانه ها پاسخ داده می شود که امیدواریم با اجرای این طرح تا انتهای سال این رقم با رشد ۱۰۰٪ روبه رو شود.
ناظمی اظهار داشت: این طرح اصولی ترین سیاست پشتیبانی از هنر و هنرمند است؛ چون هم بازارسازی می کند و بازار تاتر، سینما و موسیقی را گسترش می دهد و مخاطب هنر و هنرمند را زیاد می کند. مقایسه میان ابتدای دوره حضرتعالی که در آن اقتصاد سینما تنها ۳۷ میلیارد تومان در سال بود و امروز که تنها سهم این سامانه ها (غیر از سینما و DVD) بیشتر از ۵۴ میلیارد تومان در ماه (۶۴۸ میلیارد تومان در سال) است؛ نشانه اهمیت این نوع از پروژه ها در اقتصاد دیجیتال است. حالا بازار اقتصادی سامانه های پخش ویدئو ۱۷ برابر سال ۹۲ وبیش از ۴.۵ بازار فروش سینماها است.
وی افزود: با عنایت به ضریب نفوذ دسترسی به اینترنت که به ۹۰٪ رسیده با همکاری مرکز ملی فضای مجازی در این طرح به هر مشترکی که متقاضی اینترنت ثابت شود؛ هدیه یک ماه تجربه استفاده از سامانه های ویدئویی و تلویزیونی را تقدیم می نماییم. هم عضویت یک ماهه و هم ترافیک مشاهده فیلم ها در این مدت مجانی است. امید داریم تا انتهای سال تا ۵ میلیون خانوار بتوانند هم مشترک ADSL یا VDSL جدید شوند و این خدمت را تجربه کنند.


1399/03/08
13:32:42
5.0 / 5
2674
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی