Niazgah نیازگاه
قائم مقام بانك مركزی تشریح كرد:

اعلام شرایط اختصاص تسهیلات به مشاغل لطمه دیده از كرونا

اعلام شرایط اختصاص تسهیلات به مشاغل لطمه دیده از كرونا

نیازگاه: قائم مقام بانك مركزی با ارائه گزارشی از روند اعطای تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر لطمه دیده ناشی از انتشار ویروس كرونا، شرایط بهره مندی از تسهیلات برای صاحبان كسب و كارهای لطمه دیده از این ویروس را تشریح نمود.


به گزارش روز چهارشنبه بانک مرکزی، «اکبر کمیجانی» اظهار داشت: برمبنای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شده است مبلغ ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی به خانوارهای یارانه بگیر و صاحبان کسب و کار که از ویروس کرونا گرفتار مشکل شده اند پرداخت گردد.
وی اضافه کرد: همانگونه که شبکه بانکی کشور همیشه بمنظور مساعدت اقشار مختلف جامعه در زمان وقوع حوادث قهری همچون سیل و زلزله و... کمک لازم را کرده است، درباب لطمه دیدگان از ویروس کرونا نیز از تمام توان خود بهره برده است.
کمیجانی افزود: در این راستا از مبلغ تسهیلات یاد شده ۲۶۰ هزار میلیارد ریال را به خانوارهای یارانه بگیر اختصاص داده و مابقی مبلغ معادل ۴۹۰ هزار میلیارد ریال را در امتداد پشتیبانی از تولید و حفظ اشتغال، صرف اعطای تسهیلات به صاحبان کسب وکار لطمه دیده ناشی از ویروس کرونا خواهدنمود.
قائم مقام بانک مرکزی درباب پرداخت تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر اشاره کرد: بمنظور عدم مراجعه سرپرستان خانوارهای یارانه بگیر به بانک ها و مؤسسات اعتباری، مکانیزم پرداخت تسهیلات به صورت الکترونیکی انجام شد.
وی افزود: بر این اساس طبق مصوبات ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، واریز تسهیلات ۱۰ میلیون ریالی به حساب سرپرستان خانوار یارانه بگیر (براساس لیست اعلامی از طرف سازمان هدفمندسازی یارانه ها) در سه مرحله (در تاریخ های ۴، ۱۱و ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹) انجام شد که تا کنون از تعداد ۲۰ میلیون و ۱۹۰ هزار و ۹۷۳ سرپرست خانوار معرفی شده از طرف سازمان هدفمندسازی یارانه ها، تعداد ۲۰ میلیون و ۱۸۶ هزار و ۶۴۳ خانوار، این تسهیلات (در مجموع به مبلغ ۲۰۱.۸۶۶.۴۳۰ میلیون ریال) را دریافت کرده اند.
کمیجانی اضافه کرد: همین طور امکان واریز مابقی تسهیلات یاد شده نیز به دلایلی همچون مسدودی حساب، شماره حساب اشتباه، عدم سازگاری شماره حساب با کد ملی ارسالی، نامعتبر بودن اطلاعات معرفی شده و سایر خطاها میسر نشده است.
وی اشاره کرد: طبیعی است بعضی از این موارد در هفته های آتی با همکاری سازمان هدفمندسازی یارانه رفع می شود.
مقام مسئول بانک مرکزی درباره آخرین مرحله پرداخت این تسهیلات اظهار داشت: این مرحله از پرداخت ها نیز به حساب سرپرستان خانوارهای باقیمانده که موفق به ثبت نام نشده اند و برمبنای اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال ثبت نام هستند، در تاریخ ۲۰ خرداد ماه سال جاری واریز می شود.
ضوابط بهره مندی کسب وکارهای لطمه دیده ناشی از کرونا از تسهیلات
کمیجانی درباب واحدهای کسب وکاری که مشمول طرح یاد شده هستند، اضافه کرد: اشخاص حقیقی و حقوقی فعال دارای مجوز کسب یا تولید که در رسته های ۱۳ گانه مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا تعیین شده و آن دسته از کسب و کارهایی که به تأیید کارگروه مقابله با نتایج ناشی از شیوع ویروس کرونا می رسد و در چارچوب کارفرمایی و یا خویش فرمایی دارای فهرست بیمه هستند، برمبنای ضوابط تعیین شده، فقط برای یک دفعه مشمول دریافت تسهیلات این دستورالعمل می شوند.
وی افزود: همچون شرایط این است که واحد کسب و کاری که در سال قبل فعال بوده و همچنان فعال باشد و شاغلان آنها از بیمه بیکاری بهره مند نشده باشند.
کمیجانی اضافه کرد: واحد کسب وکاری که بعد از شیوع ویروس کرونا (اول اسفند ماه ۱۳۹۸) ۹۰ درصد متوسط نیروی کار سه ماهه آبان، آذر و دی سال ۱۳۹۸ خودرا بر طبق اطلاعات سازمان تامین اجتماعی تعدیل نکرده یا نسبت به بازگشت و افزایش نیروی کار موجود برمبنای متوسط سه ماهه مذکور اقدام نماید نیز مشمول این تسهیلات می شود.
وی افزود: واحد کسب و کاری که با نیروهای شاغل (براساس تعداد شاغلین متوسط سه ماهه آبان، آذر و دی سال ۱۳۹۸) قرارداد کار در سال ۱۳۹۹ منعقد کرده و متعهد به حفظ نیروی کار تا آخر سال ۱۳۹۹ شده است نیز این تسهیلات را دریافت می کند.
قائم مقام بانک مرکزی با اعلان اینکه «سامانه کارا» بمنظور ثبت نام در طرح فوق الذکر در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: سامانه کارا متعلق به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که تمام مراحل ثبت نام و پروسه کاری در رابطه با این تصویب نامه، به صورت الکترونیکی در آن پیاده سازی شده و دسترسی تمام دستگاه های ذیربط و بانک ها و مؤسسات اعتباری عامل در سطح ملی و استانی بر روی این سامانه ایجاد می شود.
وی اظهار داشت: ثبت نام افراد مشمول در سامانه مورد اشاره از ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹آغاز شده و در جریان است.
کمیجانی درباب میزان پرداخت تسهیلات به واحدهای کسب وکار مشمول طرح یاد شده، اظهار نمود: پرداخت تسهیلات فقط برمبنای مبلغ تعیین شده برای صاحبان کسب و کار توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سامانه کارا و فهرست شاغلان در واحد کسب و کار و معرفی بوسیله سامانه یاد شده به بانک ها و مؤسسات اعتباری عامل انجام می شود.
وی اشاره کرد: پرداخت این تسهیلات به صورت دو مرحله ای بوده که در مرحله اول ۵۰ درصد تسهیلات متعلق به صاحبان کسب و کار پرداخت و مابقی یک ماه پس از آن و بعد از تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دستگاه های اجرایی ذی ربط در سامانه کارا به ازای هر شاغل دارای پرونده بیمه تامین اجتماعی انجام می شود.
کمیجانی با اشاره به نسبت تعیین شده در هر مرحله، اظهار داشت: برای واحدهای کسب و کار به ازای هر شاغل ۱۲۰ میلیون ریال تعیین شده که ۷۰ درصد این مبلغ برای پرداخت هزینه های دستمزد و ۳۰ درصد آن برای سایر هزینه های عملیاتی در رابطه با کسب و کار است.
وی اضافه کرد: برای واحدهای کسب و کار در رسته هایی که برمبنای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل شده اند، به ازای هر شاغل ۱۶۰ میلیون ریال تسهیلات تعیین شده که ۵۰ درصد این مبلغ برای هزینه های دستمزد و ۵۰ درصد آن برای سایر هزینه های عملیاتی در رابطه با کسب و کار است.
عضو هیأت عامل بانک مرکزی، با اعلان اینکه برای واحدهای کسب و کاری که تعداد شاغلین آنها بالای ۵۰ نفر است، پرداخت تسهیلات به روشی متفاوت انجام می شود، اشاره کرد: درباب این واحدها برمبنای تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، تسهیلات با تعهد بازپرداخت، در اختیار صاحب کسب و کار قرار گیرد ولیکن سهم شاغلین با ستاندن موافقت از کارفرما در زمان انعقاد قرارداد، نزد بانک یا موسسه عامل مسدود و برمبنای لیست اعلامی کارفرما و شماره حساب شاغلین که احراز اشتغالشان به تأیید سازمان تامین اجتماعی رسیده و در سامانه کارا درج شده است، در وجه آنها پرداخت می شود.
کمیجانی درباره شرایط تسهیلات موضوع طرح یاد شده اظهار داشت: نوع عقد، مرابحه عام و نرخ سود ۱۲ درصد است. علاوه بر این، مدت بازپرداخت اقساط تسهیلات ۲۴ ماه و شروع اقساط از شروع مهرماه سال ۱۳۹۹ است.
وی افزود: سود دوره تنفس از زمان پرداخت تسهیلات تا ابتدای مهر ماه محاسبه و به مبلغ بازپرداخت اقساط اضافه می شود.
این مقام مسئول درباره ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از تخلفات احتمالی از طرف واحدهای کسب وکار کمتر از ۵۰ نفر نیروی کار، عنوان کرد: آن تعداد از واحدهای کسب و کار معدودی که ممکنست نسبت به بازپرداخت تسهیلات در موعد مقرر اقدام نکنند و یا با تشخیص و اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یا دستگاه بخشی مربوطه، منابع دریافتی را در غیر مصادیق تعیین شده هزینه کنند، به مدت دو سال از دریافت هرگونه خدمات بانکی (تسهیلات، ضمانت نامه، اعتبارات اسنادی و...) محروم شده و موظف به پرداخت وجه التزام به نرخ ۲۴ درصد (شامل ۱۸ درصد نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و ۶ درصد جریمه)، خواهند شد.
وی تصریح کرد: همین طور واحدهای یاد شده، در صورت کاهش نیروی کار (با ماخذ ۳۱ اردیبهشت ۹۹) تا آخر سال ۱۳۹۹ به میزان پایین تر از ۹۰ درصد متوسط نفراتِ سه ماهه آبان، آذر و دی سال ۱۳۹۸، موظف به پرداخت وجه التزام به نرخ ۲۴ درصد (شامل ۱۸ درصد نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و ۶ درصد جریمه)، از زمان کاهش نیروی کار خود هستند.
همچنین قائم مقام بانک مرکزی توضیحاتی را درباره وثایق مربوط به تسهیلات موضوع طرح یاد شده ارائه کرد که به شرح زیر است:منبع:

1399/03/07
19:57:54
5.0 / 5
2665
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی