Niazgah نیازگاه

سردرگمی بورس های جهان

سردرگمی بورس های جهان

نیازگاه: فاكتورهای بورسی عملكرد مختلفی از خود نشان دادند.


به گزارش نیازگاه به نقل از آسوشیتدپرس، در اتفاقی بی سابقه شمار کسانی که در آمریکا خواستار دریافت مزایای بیکاری شده اند از ۳۸ میلیون نفر نیز عبور کرده است تا نرخ بیکاری این کشور بیش از پیش به ثبت رقم بی سابقه ۲۵ درصد نزدیک شود. در ۴۳ ایالت از ۵۰ ایالت آمریکا نرخ بیکاری به بالاترین سطح خود رسیده است و کارشناسان آگهی داده اند با تداوم این روند و باتوجه به کاهش شدید درآمد شهروندان آمریکایی، مخارج مصرفی که بار اصلی رشد اقتصادی آمریکا را بر دوش می کشد به سطوح پایین بی سابقه ای برسد و احیای رشد اقتصادی آمریکا بیش از پیش دشوارتر و آهسته تر شود.
جان ویلیامز، مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در نیویورک اظهار داشت: ماه های بسیار سختی پیش روی اقتصاد ما خواهد بود و نتایج این همه گیری روی تقاضا و مصرف در کشور تاثیر بالایی خواهد داشت. این وضعیت نه فقط در کوتاه مدت که در بین مدت نیز همراه ما خواهد بود.
از طرفی با وجود کاهش سرعت شیوع ویروس کرونا در جهان، این بیماری کماکان در حال گرفتن جان انسان ها در نقاط مختلف است و لزوم رعایت نکات بهداشتی سبب شده است تا خیلی از واحدهای اقتصادی در سراسر جهان با حداکثر ظرفیت خود مشغول به فعالیت نباشند.
تابحال بیش از پنج میلیون و ۳۰۶ هزار و ۲۳۵ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۳۴۰ هزار و ۴۷ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۹۷ هزار و ۶۴۷ نفر، انگلیس با ۳۶ هزار و ۳۹۳ نفر، ایتالیا با ۳۲ هزار و ۶۱۶ نفر، اسپانیا با ۲۸ هزار و ۶۲۸ نفر و فرانسه با ۲۸ هزار و ۲۸۹ نفر بوده است.
از طرفی تنش ها در روابط آمریکا و چین باردیگر رو به افزایش است. سناتورهای آمریکا در حال تدوین لایحه ای برای تحریم بعضی از نهادها و مقامات چینی به بهانه دخالت این کشور در امور هنگ کنگ هستند. پیش از این نیز برخی مقامات دولت ترامپ از احتمال تحریم چین به بهتان سهل انگاری در جلوگیری از شیوع کرونا آگاهی داده بودند هر چند که چین تهدید کرده است در صورت عملی شدن تحریم ها به آنها پاسخ متقابل خواهد داد.
از طرفی مقامات چینی در نشست سالانه حزب کمونیست تصمیم گرفتند باتوجه به شیوع ویروس کرونا برای امسال هیچ گونه هدف گذاری رشدی را انجام ندهند. برای اولین بار در طول تاریخ معاصر رشد اقتصادی چین در سه ماهه نخست امسال به منفی ۶.۸ درصد کاهش پیدا کرد. چین هم چنین از در نظر گرفتن یک بسته حمایتی ۳.۶ تریلیون یوانی (نیم تریلیون دلاری) برای پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصاد این کشور و ایجاد اشتغال برای ۹ میلیون نفر از شهروندان چینی آگاهی داد.
چین و آمریکا بیشترین روابط تجاری جهان را با یکدیگر دارند و سال قبل بعد از یک جنگ تجاری و تعرفه ای طولانی بر سر مقدمات توافق بزرگتر که به فاز نخست معروف است به توافق رسیدند. جنگ تجاری این کشور یکی از دلیلهای اصلی ریزش بازارها و کاهش رشد اقتصادی جهان پارسال بود و فعالان بازار نگران اند تشدید اختلافات بین دو اقتصاد نخست جهان خصوصاً در عصر پساکرونا فشار بر روی تجارت جهانی و احیای اقتصادی را تشدید کند.
استی دویک، کارشناس بازار در موسسه" ناتیکسیس آی ام" اظهار داشت: تجدید اختلافات تجاری بین چین و آمریکا می تواند روی عملکرد فاکتورهای بورسی در ماه های آینده تاثیر گذار باشد. چین بطور واضح یکی از سیبل های کمپین های انتخاباتی ترامپ خواهد بود و احیانا شاهد تندتر شدن انتقادات وی از چین خواهیم بود.
بورس آمریکا
در وال استریت، بیشتر شاخص ها صعودی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۰۴ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۴ هزار و ۴۶۵.۱۵ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۲۴ درصد افزایش تا سطح ۲۹۵۵.۴۵ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با صعود ۰.۴۳ درصدی در سطح ۹۳۲۴.۵۹ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
مساله برگزیت کماکان کانون توجه معامله گران اروپایی است هر چند که اختلافات بین طرفین به حدی بالا است که کسی امیدوار به یک توافق زودهنگام نیست. دیوید فراست، مذاکره کننده ارشد انگلیس با ابراز نارضایتی از پیشرفت اندک حاصل شده در مذاکرات گفته است اتحادیه اروپا باید در مواضع خود تغییرات اساسی دهد. از طرفی نیز میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا روند مذاکرات برگزیت را ناامید کننده دانسته و گفته است که اروپا حاضر به قربانی کردن منافع خود به خاطر اقتصاد انگلیس نیست.
با این وجود بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس به همتای ایرلندی خود گفته که حصول توافق بین دو طرف را کماکان ممکن می داند.
از طرفی انگلیس اخیرا از نظام تعرفه ای جدید خود برای دوران پسابرگزیت رونمایی کرده و این مساله می تواند بیان کننده جدی بودن انگلیس بر پیشبرد الگوی مدنظر خود و کمرنگ تر شدن احتمال توافق با اتحادیه اروپا بر سر مسایل گمرگی باشد.
اگر لندن و بروکسل تا اختتام امسال به توافقی مشخص نرسند، انگلیس بازار واحد اروپایی را نیز ترک خواهدنمود و روابط تجاری دو طرف کانال مانش تابع مقررات سازمان تجارت جهانی خواهد بود. دو طرف هم چنین تا ماه ژوئن برای رسیدن به چارچوب کلی فرصت دارند و در صورت منقضی شدن این مهلت می توانند با توافق یکدیگر آنرا تمدید کنند. از طرفی انگلیس مذاکره برای امضای پیمان تجارت آزاد را با آمریکا، نروژ و استرالیا نیز آغاز نموده است.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۳۷ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۹۹۳.۲۸ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۰۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۱هزار و ۷۳.۷۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افت ۰.۰۲ درصدی در سطح ۴۴۴۴.۵۶ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۱۷ درصد پایین رفت و به ۶۶۹۷.۵۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افت ۰.۸ درصدی تا سطح ۲۰ هزار و ۳۸۸.۱۶ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۵.۵۶ درصد پایین رفت و در سطح ۲۲ هزار و ۸۸۵.۲۱ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افت ۲.۲۹ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۳۸۲۴.۰۶ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۹۶ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۵۴۹۷ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۹۸ درصد کاهش به ۳۳.۲۵ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۲.۵۸ درصدی به ازای ۳۵.۱۳ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افت ۰.۴۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۳۴.۶۸ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۱.۸۹ درصدی به ازای ۱۷.۶۹ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/03/03
22:20:47
5.0 / 5
2581
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی