Niazgah نیازگاه

كمك مردم در شرایط خوب بازار سرمایه به بخش سلامت

كمك مردم در شرایط خوب بازار سرمایه به بخش سلامت

به گزارش نیازگاه نشست هیات امنای صندوق نیكوكاری كرونا با هدف برنامه ریزی برای وجوه جمع آوری شده در نمادهای «كرونا۱» و «كرونا۲» با حضور معاون و مدیران وزیر بهداشت و بازار سرمایه كشور امروز تشكیل شد.


به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی فرابورس ایران، نشست هیات امنای صندوق نیکوکاری کرونا با هدف برنامه ریزی برای وجوه جمع آوری شده در نمادهای کرونا۱ و کرونا۲ با حضور معاون و مدیران وزیر بهداشت و بازار سرمایه کشور امروز تشکیل شد و معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت از مردم درخواست نمود در شرایط خوب بازار سرمایه و با عنایت به منابعی که این روزها نصیب شان می شود، از راه خریداری اوراق کرونا۱ و کرونا۲ به بخش سلامت کمک کنند؛ چونکه این کمک ها تضمین سلامت خود و آینده فرزندانشان خواهد بود.
سیدکامل تقوی نژاد درباره وجوهی که در طرح تأمین مالی مقابله با کرونا از راه فرابورس جمع آوری می شود، اظهار داشت: مقرر است تمامی دریافت ها و پرداخت های مربوط به این طرح در یک حساب مستقل به صورت مستقیم زیر نظر هیات امنا مدیریت شده و اولویت های مربوط به هزینه کرد و نحوه گزارشگری مشخص شود.
ظرفیت بازار سرمایه برای تأمین مالی بخش های مختلف
حسین عبده تبریزی عضو سابق شورایعالی بورس هم در جلسه هیات امنای صندوق نیکوکاری کرونا تصریح کرد که بازار سرمایه، ظرفیت کمک به تأمین مالی بخش های مختلف را دارد و می تواند در تأمین اعتبار برای نیازهایی که کشور در شرایط رویارویی با ویروس کرونا متحمل می شود، نقش موثری داشته باشد.
به گفته عبده تبریزی بازار سرمایه این آمادگی را دارد که تعهدهای آتی صندوق توسعه را به وجه تبدیل نموده و پرداخت کند.
وی با اشاره به اینکه صندوق های نیکوکاری ابزار بسیار خوبی برای منظم کردن مبالغ اهدایی در زمینه های مختلف است، اظهار داشت: چه بسا کمک های زیادی از راه مراکز و خیریه های مختلف جمع آوری می شود، اما اگر این کمک ها از درگاه بازار سرمایه اتفاق بیفتد، پشتیبانی از اقشار مختلف، منظم و شفاف می شود.
این پیشکسوت بازار سرمایه از صندوق نیکوکاری بعنوان ابزار مهمی در خدمت نظام سلامت و بهداشت کشور یاد کرد که می تواند در آینده توسعه پیدا کند.
کمک به نظام بهداشت کشور با راه اندازی صندوق نیکوکاری کرونا
در بخش دیگری از این نشست، علی صالح آبادی رئیس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار راه اندازی صندوق نیکوکاری کرونا را ابتکار خوبی برای کمک به نظام بهداشت کشور از راه بازار سرمایه دانست و اظهار داشت که این امر می تواند مقدمه ای برای همکاریهای آینده باشد.
صالح آبادی با اشاره به اینکه در گذشته سنت وقف بسیار رایج بود، اظهار نمود: امروزه هم مردم تمایل به امور نیکوکارانه دارند اما انتظار دارند که گزارش های شفاف و روشنی از مبالغ اهدایی خود در اختیارشان قرار بگیرد.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات هدف از تاسیس صندوق های نیکوکاری را جمع آوری منابع برای اهداف خیرخواهانه عنوان نمود و اظهار داشت: این صندوق برای اهداف خیرخواهانه فعالیت می کند اما امور خیر صرفاً در زمینه های مذهبی نیست بلکه می تواند از این ابزار برای کمک به نظام سلامت، آموزش و پژوهش، ورزش و... با اهداف خیرخواهانه استفاده گردد.
به گفته وی مردم امروز آمادگی کمک کردن دارند اما مشروط به شفافیت و گزارش دهی است و در فواصل زمانی مشخص به همه مشارکت کنندگان در مورد اینکه منابعشان در چه مواردی هزینه شده گزارش داده شود.
صالح آبادی پیشنهاد کرد امور خیرخواهانه از راه بازار سرمایه تداوم پیدا کند و اضافه کرد: شرکت فرابورس همواره در کارهای نوآور پیش قدم بوده است و علاوه بر تأمین مالی کرونا می توان در زمینه های دیگر هم از ظرفیت های خود بازار سرمایه بهره برد.
به گفته رئیس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار، ارزش بازار سرمایه شامل بورس تهران و فرابورس ایران حدود ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومان است؛ ازاین رو ظرفیت های بسیاری برای تأمین مالی در این بازار وجود دارد.
انعکاس جهانی کمپین بازار سرمایه برای مقابله با کرونا
مدیرعامل فرابورس ایران در این جلسه با اشاره به اینکه دستورالعمل انتشار اوراق کرونا و جمع آوری وجوه خیرخواهانه اهالی بازار سرمایه در سریع ترین زمان ممکن در هیات مدیره سازمان بورس به تصویب رسید، عنوان کرد: از تمامی اهالی بازار سرمایه که به این پویش اعتماد کردند و مبالغ کمک خویش را از راه خرید اوراق کرونا در ارقام مختلف اعطا کردند تشکر می کنم.
به گفته امیر هامونی این حرکت و پویش آغاز خوبی برای تقویت فرهنگ وقف و نیکوکاری در حوزه سلامت و بهداشت با کمک ظرفیت های بازار سرمایه است.
وی با اشاره به اینکه کمپین بازار سرمایه برای تأمین مالی هزینه های مقابله با کرونا انعکاس و بازتاب جهانی هم داشته است، عنوان کرد: فدراسیون جهانی بورس ها و فیاس صفحه ای را به این منظور و با معرفی فعالیت بازار سرمایه ایران برای کمک به تأمین مالی مقابله با کرونا اختصاص داده اند.
هامونی با اشاره به اینکه بورس ایران مردمی است و این نقطه تمایز ما نسبت به بازارهای سرمایه در دنیاست این مورد را زمینه ساز اعطای کمک های گسترده تر از راه عامه مردم که در بازار سرمایه کشور فعال می باشند برای مقابله با کرونا عنوان نمود.
مدیرعامل فرابورس به صفر بودن کارمزد خرید اوراق کرونا اشاره نمود و اضافه کرد: برای جلب مشارکت و تشویق به امر خیرخواهانه کمک به کادر بهداشت و درمان از راه خرید اوراق کرونا، کارمزد تمامی ارکان بازار سرمایه برای این اوراق صفر در نظر گرفته شده است.
وی همینطور ابراز امیدواری کرد در مقابل پرداخت کمک های اهالی بازار سرمایه در این پویش شاهد گزارش گری شفاف و مطلوبی باشیم و به صورت منظم گزارش هزینه کرد مبالغ اختصاص یافته به وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا از راه سامانه کدال در دسترس عموم قرار بگیرد.
بازار سرمایه، راهگشای امور خیرخواهانه
ولی نادی قمی مدیرعامل تأمین سرمایه نوین هم بعنوان امین طرح تأمین مالی جمعی در دو نماد کرونا۱ و کرونا۲ در این جلسه اظهار داشت: مجموعه بازار سرمایه قدرت، توان و اعتبار خوبی دارد و ظرفیت های آن برای امور خیرخواهانه می تواند راهگشا باشد؛ در شرایطی که مجموعه کادر درمان با تلاش و از خودگذشتگی، روح ایثار را در جامعه زنده کردند، تلاش شد با صفر کردن کارمزد ارکان فعال در این طرح و عدم اختصاص مبلغی بعنوان هزینه های اداری، بازار سرمایه سهم خویش را به خوبی ایفا کند.
شفافیت معاملات، عامل شکوفایی پویش مقابله با کرونا
محمدرضا ظفرقندی رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور هم در این نشست با قدردانی از اقدام اخیر بازار سرمایه در پویش مقابله با کرونا از راه اوراق کرونا۱ و کرونا۲ عنوان کرد: سه ضلع اصلی موفقیت و کارایی این پویش اطلاع رسانی کامل و کارا، شفافیت فعالیت ها و گزارش دهی دقیق از وجوه جمع آوری شده و هزینه کرد مبالغ اختصاص یافته است که باعث می شود شاهد زایندگی و شکوفایی این پویش باشیم.


1399/02/14
21:07:05
5.0 / 5
2512
تگهای خبر: آموزش , ابزار , اوراق , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی