Niazgah نیازگاه

مبلغ پرداختی بیمه بیكاری كرونا طبق روال معمول نیست

مبلغ پرداختی بیمه بیكاری كرونا طبق روال معمول نیست

به گزارش نیازگاه مدیركل اشتغال و بیمه بیكاری وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: مبلغ پرداختی برای بیمه بیكاری كرونا الزماً طبق روال بیمه های بیكاری نیست.


«مسعود بابایی» امشب (چهارشنبه) در شبکه اجتماعی اینستاگرام به سوالات مطرح شده درباره بیمه بیکاری کرونا پاسخ داد.
وی اظهار داشت: بواسطه گستردگی کرونا و ضرورت پیش گیری از شیوع و اینکه تاکید مسئولان بر قطع زنجیره ارتباط بود، ما در عرض ۵۰ ساعت، در اواخر اسفند ماه سامانه ای را طراحی کردیم که پاسخگوی نیاز متقاضیان بیمه بیکاری باشد و نیاز به حضور در محل از طرف کارگران نداشته باشند. کارگران می توانند از کامپیوتر شخصی یا کافی نت ها در این سامانه ثبت نام کنند و در درخواست بیمه بیکاری بدهند.
مدیرکل اشتغال و بیمه بیکاری وزارت کار اضافه کرد: متقاضیان بیمه بیکاری باید کدملی، کد بیمه و کد کارگاه را وارد سامانه کنند. اگر کسی مشمول قانون کار نباشد یا بیمه پردازی نداشته باشد، همان لحظه پیام می گیرد که مشمول بیمه بیکاری نیستید. اگر فرد بیمه شده، مشمول بیمه بیکاری بود، اطلاعات شخصی و کارگاهی را در مراحل بعد در سامانه وارد میکند همان لحظه یک کد رهگیری صادر می شود.
وی اطهارداشت: قرار بود پس از ثبت نام و تامین منابع، بانکهای عامل معرفی شوند و کارگران بتوانند شماره حساب خودرا وارد کنند. در عین حال پالایش از نوع بیمه پردازی نیز صورت خواهد گرفت و ما دسته بندی و تفکیک رسته ای را به ادارات کار استانها خواهیم رساند.
وی افزود: پیش بینی کردیم که پس از تامین مالی و ۶ بانک عامل، پیامکی به کارگران ارسال شود که از کارگران بخواهد تا شماره حساب بانکی خودرا در سامانه وارد کنند. اگر فردی تا ۱۵ فروردین در سامانه ثبت نام کرده باشد، تا الان پیامک را دریافت کرده است. افرادی که پس از این زمان ثبت نام کرده اند، به زودی پیامک دریافت خواهند کرد.
بابایی اشاره کرد: مبلغ پرداختی برای بیمه بیکاری کرونا الزماً طبق روال بیمه های بیکاری نیست. سازمان برنامه و بودجه باتوجه به محدودیت در منابع یکسری اصلاحاتی را در نظر دارد که باید در ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب شود. از آنجائیکه اعلام شده مصوبات ستاد ملی کرونا، به منزله مصوبات شورای عالی امنیت ملی خواهد بود، تصمیم نهایی درباب مبلغی که به کارگران بابت بیمه بیکاری باید پرداخت گردد، از طرف ستاد مقابله با کرونا مصوب و اجرایی می شود. بدین سبب کارگران بابت بیمه بیکاری الزاماً همان مبلغ بیمه بیکاری عادی را دریافت نمی کنند.
وی اظهار داشت: از ۲۳ اسفند ماه ۹۸ تا اختتام ۱۵ فرورودین ۹۹ هر تعداد ثبت نامی داشتیم، پیامک ارسال کردیم. در پیامک کسانی که مشمول نشدند اشاره کردیم که فعلا مراجعه به ادارات کار نداشته باشند.
مدیرکل اشتغال و بیمه بیکاری وزارت کار بیان کرد: تعداد متقاضیان بیمه بیکاری و ماه های که باید پرداخت گردد، دو عاملی است که در تصمیم ستاد مقابله با کرونا در مورد مبلغ بیمه بیکاری موثر خواهد بود. این مسئله روز سه شنبه هم در ستاد ملی مقابله عنوان شد اما نهایی نشد و نیاز به اصلاحاتی داشت. امیدواریم در هفته آینده مبلغ بیمه بیکاری نهایی شود تا ما بتوانیم ادامه پروسه را با سرعت بیشتری انجام بدهیم.
وی توضیح داد: اگر مدارس غیرانتفاعی شهریه را از والدین دریافت نمایند و کلاس ها به صورت مجازی برگزار شده باشد، معلمان مشمول بیمه بیکاری نمی شوند و مرکز آموزشی موظف به پرداخت حقوق است. این مسئله صراحتا در پیش نویس سازمان مدیریت و برنامه نیز تاکید گردیده است. کافرمای اصلی موظف است که حق و حقوق کارگر خودرا بپردازد و آموزش مجازی از آن مستثنی نیست.
وی اظهارداشت: افرادی که بیکاریشان متاثر از کرونا نبوده اما طبق روال بیکار شده اند، برمبنای بند ۶ شیوه نامه مشترک باید همان روال قبل در تقاضای بیمه بیکاری را انجام دهند و مراجعه حضوری به ادارات کار داشته باشند. تمرکز ما بر مشاغلی است که متاثر از کرونا هستند. بر طبق ماده ۶ قانون بیمه بیکاری برای بیکاری کرونایی شرایط خاصی را در نظر گرفتیم و این مورد را جزو موارد غیرمترقبه بشمار می رود.
بابایی اظهار داشت: مشاغل کم خطر از ۲۳ فروردین آغاز به کار کرده اند و برخی هم از ۳۰ فروردین آغاز به کار می کنند. اگر برحسب شرایط کارگاهی مجبور به تعطیلی شد، شرایط آنرا لحاظ می نماییم. این افراد شامل ماده ۱۵ و ۱۶ قانون کار مربوط به تعلیق قرارداد کار هستند. در صورتیکه کارگران خارج از شرایط کرونا بیکار شده اند، طبق روال بیمه بیکاری می گیرند.
وی بیان کرد: بانک اطلاعاتی برمبنای فهرست بیمه پردازی ماه های دی و بهمن است. کارگرانی که کارفرما این دو ماه بیمه را برایشان واریز نکرده، احتمالاً پیامک عدم شمولیت می خورند. این افراد باید از کارفرما بخواهند که بیمه پردازی را انجام دهد و بوسیله ادارات کار پیگیر باشند.
مدیر کل اشتغال و بیمه بیکاری وزارت کار اظهار داشت: کارگر روزمزد اگر بیمه نداشته باشد، نمی تواند بیمه بیکاری بگیرد. البته وزارت رفاه درصدد چاره هایی برای این کارگران نیز هست. اگر فردی بیمه خویش فرما داشته باشد، نمی تواند از مزایای بیمه بیکاری استفاده نماید.
وی اضافه کرد: اگر کارگری در دی و بهمن ماه در کارگاه دیگری کار می کرده و الان کد کارگاه فعلی اش را وارد سیستم کرده است، پیامک عدم شمولیت دریافت می کند.
بابایی توضیح داد: میزان مقرری روزانه بیمه شده بیکار معادل (۵۵%) متوسط مزد یا حقوق و یا کارمزد روزانه بیمه شده می باشد. به مقرری افراد متأهل یامتکفل، تا حداکثر (۴) نفر از افراد تحت تکفل به ازاء هر یک از آنها به میزان (۱۰%) حداقل دستمزد که امسال حدوداً ۱۸۳ هزار تومان است، افزوده خواهد شد. در هر حال مجموع دریافتی مقرری بگیر نباید از حداقل دستمزد، کمتر و از (۸۰%) متوسط مزد یا حقوق وی بیشتر باشد. کسانی که در سال قبل بیمه بیکاری می گرفتند و غیرکرونایی هستند به همان منوال قبل بیمه بیکاری دریافت می کنند.
وی اظهار داشت: خودروی شخصی رانندگان مسافرکش بیمه بیکاری ندارد. اگر تاکسی متعلق به فرد دیگری باشد شامل مواد دو و سه قانون کار است که باید برای بیمه بیکاری اقدام نماید اما اگر تاکسی متعلق به خود فرد باشد و حتی اگر بیمه رانندگان تاکسی هم داشته باشد، بازهم نمی توانیم کاری برای این افراد بکنیم و مشمول نیستند.
بابایی اظهار داشت: درباره کارکنان دانشگاه های غیرانتفاعی و آزاد، اگر فردی مشمول قانون کار باشد و دانشگاه در این مدت از دانشجویان شهریه نگرفته باشد، کارکنان مشمول بیمه بیکاری می شوند اما اگر کلاس ها به صورت مجازی برگزار شده باشد، باید دانشگاه حقوق فرد را بپردازد. در بخش خدمات و کارگری تقاضای بیمه بیکاری بدهند.
مدیرکل اشتغال و بیمه بیکاری وزارت کار اظهار داشت: کارگران آژانس های هواپیمایی می توانند در سامانه ثبت نام کنند، چون جزو مشاغل مشمول بیمه بیکاری هستند.
وی بیان کرد: وضعیت در بحث مهدکودک ها و سایر مراکز در گفتگو با بهزیستی مشخص خواهد شد و در مورد بازنشستگان نیز در حال تصمیم گیری برای شرایط کرونای شان مدیرعامل صندوق تامین اجتماعیی تدابیری خواهد داشت.منبع:

1399/02/10
23:45:14
5.0 / 5
3009
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , بانك , بودجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی