Niazgah نیازگاه

سهام شركت های دولتی در جیب مردم

سهام شركت های دولتی در جیب مردم

به گزارش نیازگاه وزیر اقتصاد روز گذشته بار دیگر آب پاكی را روی دست همه ریخت و باز هم بر اهمیت بازار سرمایه برای دولت و هدف دولت جهت استفاده از این بازار جهت كنترل و هدایت نقدینگی به سمت تأمین مالی بنگاه ها و به تبع آن كم رنگ شدن نقش بازارهای موازی تاكید نمود. بر این اساس مقرر است دمانه بورس به شركت های دولتی هم برسد و پرونده عرضه سهام این شركت ها به شكل جدی در دستور كار مسؤلان قرار دارد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، بازخوانی آنچه که بر بازار سرمایه از اوایل سال قبل و به خصوص از آغاز سالجاری تا کنون گذشته است نشان داده است دولت هم و غم خویش را روی توسعه این بازار گذاشته است. به طوریکه رئیس جمهور در اولین جلسه هیات دولت در سال جدید، بر اینکه دستگاه های دولتی باید سهام خویش را در بورس عرضه کنند تصریح کرد و اظهار داشت: پارسال شرایط بسیار خوبی در بورس داشتیم و ان شاءالله سال جاری هم شرایط خوبی در بورس خواهیم داشت؛ رونق بورس به این است که همه دستگاه های دولتی سهام و اموال خویش را در بورس عرضه کنند؛ سال جاری برای حرکت در تولید نیازمندیم که این سهام را به بازار بورس و یا فرابورس عرضه نماییم و بتوانیم تحول بزرگ را شاهد باشیم.
بعد از آن استفاده از فرصت بازار سرمایه، در واگذاری شرکت ها و دارایی های دولت و همینطور فروش اموال مازاد بانک ها، با عنایت به استقبال مردم از این بازار یکی از نکاتی بود که از جانب رئیس جمهور در تماس تلفنی که با وزیر امور اقتصاد و دارایی داشت مورد تاکید قرار گرفت.
در این راستا، شورایعالی بورس بر مبنای قانون بودجه سال ۹۹ و همینطور به استناد اصل ۴۴، در جلسه یازدهم فروردین ماه، ساز و کار اجرایی واگذاری باقی مانده سهام دولتی شرکت های حاضر در بازار سرمایه را تصویب کرد و این مصوبه شانزدهم فروردین ماه ۹۹ توسط وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی تقدیم معاون اول رئیس جمهور شد.
بعد از آن شاپور محمدی-رئیس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار- اعلام نمود: بر طبق این ساز و کار تمامی سهام شرکت های دولتی بورسی و فرابورسی در دو نوبت و با تخفیف ۲۰ تا ۲۵ درصدی به عموم مردم عرضه می شود. در نوبت اول، سهام دولتی شرکت های بورسی در چارچوب واحد صندوق های قابل معامله عرضه و در صورت باقی ماندن، در نوبت دوم به شکل تک سهم و با استفاده از روش ثبت سفارش (بوک بیلدینگ) به هر کدملی ایرانی واگذار می شود.
جزییات عرضه سهام شرکت های دولتی در بورس
در این راستا اعلام گردید که سهام دولت در تعداد ۹ شرکت دولتی در رسته های انرژی (پالایشگاه و پتروشیمی)، مالی (بانک ها و بیمه ها) و صنایع فلزی و معدنی در بورس عرضه خواهند شد. در این مرحله از واگذاری، تصمیم بر این است که به صورت فراگیر این سهام ها عرضه شوند تا همه مردم با اعمال تخفیف هایی (در مرحله اول و فقط برای یک بار) در دو گروه ۲۰ و ۲۵ درصدی با سقف خرید ۲ میلیون تومان به ازای هر نفر بتوانند سهام عرضه شده را خریداری کنند.
بر این اساس ۱۶ و ۵۰۰ میلیارد تومان باقیمانده سهام دولت در سه بانک (تجارت، ملت و صادرات) و دو شرکت بیمه ای (بیمه البرز و بیمه اتکایی امین) در چارچوب یک صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) با عنوان «واسطه گری مالی یکم»، عرضه می شود که شروع پذیره نویسی فروش واحدهای این صندوق را از شنبه هفته آینده (۱۴ اردیبهشت) لغایت ۳۱ ماه جاری است.
وزارت اقتصاد برای تمام خریداران این سهام، ۲۰ درصد تخفیف قایل شده است که ۱۵ درصد آن نقدی است و ۵ درصد آن به منظور بازار گردانی واحدها، نزد صندوق نگهداری می شود.
حمایت باردیگر وزیر اقتصاد از بازار سرمایه
بر طبق این گزارش، دژپسند در نشست هم اندیشی با صاحب نظران بازار سرمایه که روز گذشته برگزار شد، اظهار نمود: بازار سرمایه جایگاه ویژه ای در اقتصاد کشور پیدا کرده است، این بازار می تواند ضمن مردمی کردن اقتصاد، حجم نقدینگی موجود کشور را به سمت تأمین مالی بنگاه ها هدایت کند. امروز بازار سرمایه به مأمن سرمایه های خرد مردم تبدیل گشته است. همچون آثار پایداری و روانی بازار سرمایه، تأمین مالی مورد نیاز بنگاه های بزرگ مقیاس است.
وزیر اقتصاد با اشاره به راهکارهای پیشنهادی تعمیق بازار سرمایه بر لزوم بهبود زیر ساخت های نرم افزاری در این بازار تصریح کرد و در ادامه اظهار داشت: در این فرصت کوتاه با افزایش عرضه اولیه و بهره گیری از ابزارهای متنوع تأمین مالی در بازار سرمایه تلاش می شود که بازار سرمایه بعنوان کریدور سوم تأمین مالی اقتصاد ایران تقویت شود. هر چه اقبال مردم به بازار سرمایه بیشتر باشد، برای بهره برداری از فرصت ها، باید ابزارهای جدید، کارا و اثر بخش تر برای تأمین مالی بکار گرفته شود.
دژپسند با اشاره بر حمایت رئیس جمهور بعنوان عالی ترین مقام اجرایی کشور از بازار سرمایه، اظهار داشت: با عرضه سهام دولت، نهادهای عمومی غیر دولتی و بخش خصوصی، بازار سرمایه امسال تعمیق می یابد. بنابراین معرفی انواع جدید اوراق، ابزارها و بورس ها به تحقق این مهم کمک می نماید و لازم است سازمان بورس و اوراق بهادار با تشکیل کمیته مشورتی برای دریافت نظرات صاحبنظران، در انجام آن تسریع کند.
کارشناسان چه می گویند؟
در این راستا کارشناسان اعتقاد دارند که حالا که وضعیت درآمدی دولت مناسب نمی باشد و با کاهش درآمد روبرو شده، باید برای کسب درآمد اقدام نماید که عرضه سهام شرکت های دولتی می تواند یکی از اقدامات موثر در این حوزه باشد. همینطور آنها می گویند اگر شرکت های دولتی خصوصی شوند، از سودآوری و کارآمدی بیشتری برخوردار خواهند شد و این اقدام هم برای بازار سرمایه و هم اقتصاد کشور مزیت هایی دارد که یکی از این مزیت ها تشویق مردم به سرمایه گذاری در بازار سرمایه است.
کارشناسان همینطور پیشنهاد می کنند که حالا که شاخص بورس در وضعیت مناسبی قرار دارد و سهام این شرکت های دولتی به صورت قابل توجهی بالا رفته است، زمان مناسبی برای عرضه سهام شرکت های دولتی است. دولت نباید بنگاه داری کند و دخالت دولت در امور بنگاها به ضرر آنها تمام می شود. همینطور باید نهادهای کنترلی که بر بنگاه ها و بازارها نظارت می کنند، وجود داشته باشند. اگر با این واگذاری ها تصدی گری دولتی کاهش پیدا کند، امر درستی است؛ اما باید زیرساخت های لازم برای کنترل و نظارت بر بازارها وجود داشته باشد.
نقدی که کارشناسان به این طرح وارد کرده اند هم از این مقرر است که اعتقاد دارند قصد طرح واگذاری جزء به جزء سهام به احاد سهامداران یا متقاضیان این است که این واگذاری سبب نمی گردد مدیریت دولتی از دست مدیران دولتی بیرون برود، در حالیکه فلسفه اصل ۴۴ قانون اساسی، کاهش تصدی گری دولت می باشد، نه فروش سهام. برپایه این نقد، کشور تجربه موفقی برای عرضه سهام دولت و خصوصی سازی نداشته است؛ ازاین رو نحوه فروش سهام شرکت های دولتی باوجود اینکه جریان نقدینگی دولت را حل می کند اما هدف نهایی که کاهش تصدی گری دولت می باشد را به دنبال ندارد.1399/02/07
13:29:27
5.0 / 5
3032
تگهای خبر: ابزار , افزایش , اقتصاد , اوراق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی