Niazgah نیازگاه

گردشگری در شوك كرونا

گردشگری در شوك كرونا

به گزارش نیازگاه این روزها، حال وهوای گردشگری دربیشتر كشورهایی كه به شكلی با ویروس جدید كرونا درگیرهستند مانند دیگر حوزه ها حسابی كساد شده تا شاید به شكلی بتوانند با شیوع این بیماری واگیر دار مقابله كنند ازاین رو باید چشم انتظار ماند كه این میهمان تاج دار ناخوانده چه زمانی تصمیم ترك كشور را دارد تا به دنبال آن مجدا امنیت سلامت، توسعه و رونق گردشگری را در كشور شاهد باشیم.وقوع سیل در بعضی از استان های كشورهمزمان با شروع سال جدید(۹۸) بنای سفرهای نوروزی را حسابی بهم زد. البته هرچند موضوع بارندگی ها پیش بینی و اعلام شده بود اما سیل و ناهماهنگی ها پیرامون آن مسافران و گردشگران را به صورتی غافگلیر كرد و با همه فرازو نشیب هایی كه داشت تلخ و شیرین آن گذشت...

این روزها نیز كه همزمان شده با روزهای پایانی سال و علاوه بر خانه تكانی ها، خرید و نو نواركردن خانه و كاشانه و... در حال انجام می باشد، طبق روال همه ساله خیلی از مردم نیزدرصدد برنامه ریزی، تهیه و رزرو بلیت ومحل اقامت و... بودند كه ورود میهمان ناخوانده به ایران و دیگر كشورها نگرانی های زیادی را به وجود آورده تا جائیكه خیلی از مردم از سفرهای خود صرف نظر كرده و ترجیح می دهند در خانه بمانند تا مقصدی برای گردشگری و سفر انتخاب كنند پس موجی از لغو رزوها و برنامه یرزی های گردشگری را در سراسر كشور و حتی سفرهای برون مرزی شاهد بودیم كه همچنان ادامه دارد.

در این راستا طی روزهای اخیر رئیس انجمن دفاتر مسافرت های هوایی تاكید كرده است: ایام رونق گردشگری ایام نوروز است كه حالا با كاهش ۶۰ درصدی تورها و مسافران مواجه گشته اند به همین جهت تعدیل نیرو در این عرصه امری طبیعی است.

زمان خروج كرونا از كشور

حرمت الله رفیعی در ادامه توضیح می دهد: به نظر نمی رسد كه قائله كرونا به این زودی به اتمام برسد بدین سبب فعالان حوزه گردشگری زمان و هزینه زیادی برای نوروزی صرف كردند. تا نوروز فرابرسد و قسمتی از برنامه های میانه ای كه دارند جامه عمل بپوشانند.

وی اضافه كرد: فعالان بخش گردشگری در این مدت تبلیغات انجام داده اند و در نمایشگاه ها بسیار هزینه كرده اند منتظر بوده اند تا با آمدن نوروز هزینه های خودرا جبران كنند. حالا مشتریان خودرا ازدست داده و تمام پس اندازشان از بین رفت. برای اینكه بعد از ۱۵ فروردین معمولاً گردشگری داخلی و بین شهری تا خردادماه نداریم و تا ابتدای تابستان مسافری نیست یعنی ۵ ماه كه در این صورت نسبت به تعدیل می رود اقدام می كنند.رفیعی با اشاره به اینكه ۶۰ درصد تورها و سفرها لغو شده اند دراین زمینه توضیح داد: تورهای نوروزی توسط دفاتر ایران و تورهای داخلی و متولیان كار لغو نشده است. شرایط حاكم بر جامعه سبب اضطراب و نگرانی مردم شده است تا مردم جانب احتیاط را رعایت كرده و تورهای مسافرتی خودرا لغو كنند.

آنچه در حوزه اطلاع رسانی و خبر برای افكار عمومی حائز اهمیت می باشد اینكه بیشتر اخبار حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم طی این چند روزی كه گذشت تحت شعای موضوع شیوع ویروس جدیدالورود كرونا قرار گرفت كه بعضی از آنها را در ادامه مرور می نماییم.

استرداد وجوه پرداختی گردشگران، بدون جریمه در صورت لغو سفر

البته در این میان مسافران خیالشان از بازگشت پولشان راحت باشد. معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی طی بخشنامه ای به ادارات كل استان های كشور اعلام نمود: چنانچه از اول اسفند سالجاری تا اطلاع ثانوی، گردشگری درخواست انصراف از سفر كند، تمام تاسیسات گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی بدون جریمه ای باید نسبت به استرداد وجوه دریافتی از گردشگران اقدام نمایند.

ولی تیموری در بخش نامه ابلاغی به مدیران كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام نمود: رعایت حقوق مردم و حفظ امنیت و آرامش روانی جامعه خصوصاً گردشگران، همواره در زمره اولویت های اصلی صنعت گردشگری بوده و خوشبختانه فعالان این صنعت و مدیران تاسیسات گردشگری با رعایت اخلاق حرفه ای، رضایت مندی مسافران و گردشگران را بر سایر ملزومات رجحان می دهند.

معاون گردشگری در ادامه بخشنامه مذكور پروسه لغو بلیت های سفر را تابع قوانین و مقررات ابلاغی از طرف دستگاه ذیربط (وزارت راه و شهرسازی) اعلام و اشاره كرد: باتوجه به امكان نداشتن پیش بینی دامنه تبعات وآثار شرایط موجود، لازم است فعالان ومدیران تاسیسات گردشگری از ایجاد هرگونه تعهد گردنگیر آور برای سفرهای نوروزی هموطنان خودداری كرده ضمن اطلاع رسانی وتوجیه دقیق شرایط حاكم در مبدا ومقصدسفر، تمهیدات لازم را برای اعمال هرگونه لغو احتمالی وباز پس گرداندن وجوه گردشگران در قراردادهای كاری خود با ارائه كنندگان خدمات گردشگری در داخل وخارج از كشور، مدنظر قرار دهند.

شركت های هواپیمایی و ریلی حق دریافت هزینه ابطال بلیت قطار و هواپیما ندارندوزیر راه و شهرسازی با صدور ابلاغیه ای اعلام نمود: اگر مسافران از ترس مبتلاشدن به ویروس كرونا، بلیت قطار یا هواپیما را لغو كنند، شركت های ریلی و هواپیمایی حق دریافت خسارت كنسلی ندارند.

محمد اسلامی اعلام نمود: اگر مردم به خاطر ترس از ابتلاء به ویروس كرونا، سفرهای ریلی یا هوایی خودرا لغو می كنند، نه شركت های هواپیمایی و نه راه آهن، حق دریافت هزینه كنسلی و لغو ندارند.

وی اضافه كرد: بااینكه مردم به راحتی می توانند بلیت های خریداری شده را بدون پرداخت هزینه، كنسل كنند، اما كسی نباید از این مساله نگرانی داشته باشد؛ به این معنا كه اگر مسافران نمی خواهند بلیت خودرا كنسل كند، می توانند آنرا به بلیت اوپن تبدیل نموده و هر زمانی كه بخواهند، با همان بلیت به سفر بروند.

برگزاری آزمون جامع دوره های آموزشی گردشگری به تعویق افتاد

مدیركل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری نیز اظهار داشت: برگزاری آزمون جامع دوره های آموزشی كوتاه مدت گردشگری كه قرار بود روز جمعه، ۱۶ اسفند ماه جاری به صورت سراسری در استان های كشور برگزار شود؛ به تعویق افتاد.

زاهد شفیعی، اظهار داشت: پیرو جلوگیری از اجتماعات بمنظور پیش گیری از شیوع ویروس كرونا در كشور، آزمون جامع دوره های آموزشی كوتاه مدت گردشگری كه قرار بود روز جمعه، ۱۶ اسفند ماه جاری برگزار شود؛ به روز جمعه ۲۲ فروردین ۹۹ تغییر نمود.

وی اضافه كرد: حق شركت در آزمون مذكور برای افرادی كه با پرداخت وجه مربوطه بوسیله سامانه، پروسه ثبت نام خودرا به پایان رسانده اند؛ محفوظ مانده و سایر متقاضیان نیز می توانند تا اختتام روز یكشنبه، ۲۵ اسفند ۹۸ با مراجعه به پنل آموزشی خود نسبت به انجام و تكمیل پروسه ثبت نام اقدام نمایند.

آزمون جامع دوره های آموزشی كوتاه مدت گردشگری به صورت سراسری از طرف ادارات كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان های كشور در تاریخ جدید اعلام شده؛ برگزار می شود.

گردشگری ایران برای جلوگیری از شیوع كرونا آمادگی داردمسئول دبیرخانه ستاد اجرایی خدمات سفر در نشست ستاد اجرایی سفر در سخنانی با اشاره به آمادگی تاسیسات گردشگری و هتل ها برای جلوگیری از شیوع كرونا اظهار داشت: در این زمینه تمهیدات لازم اندیشیده شده و مدیران هتل ها و تاسیسات گردشگری و پرسنل این مراكز برای جلوگیری از شیوع كرونا آمادگی دارند.

فریدون محمدی در ادامه به شیوع ویروس كرونا در استان های مختلف و تاثیرات احتمالی آن بر صنعت گردشگری اشاره نمود و اضافه كرد: مطمئن هستیم كه با همكاری همه دستگاه ها و بخش دولتی و خصوصی این مشكل رفع خواهد شد و نگرانی بابت شیوع كرونا در تاسیسات گردشگری نخواهیم داشت.

محمدی همین طور به آمادگی ستاد خدمات سفر برای ارائه خدمات شایسته و پاسخگویی آنلاین به مسافران و گردشگران آگاهی داد و اظهار داشت: به همین دلیل ستاد خدمات سفر با حضور مدیران و نمایندگان دستگاه های عضو از ۲۸ اسفند ۹۸ تا ۱۶ فروردین ۹۹ در محل سالن خلیج فارس معاونت گردشگری تشكیل می شود.

وی یادآورشد: مدیران و نمایندگان دستگاه های عضو ستاد مركزی هماهنگی خدمات سفر با حضور در محل این ستاد به صورت آنلاین و در دو شیفت روز و شب به سوالات، انتقادات و شكایات احتمالی مسافران كه بوسیله سامانه ۰۹۶۲۹ به این ستاد اعلام می شود، پاسخ می دهند و موضوعات را رسیدگی می كنند.

حالا باید دید مردم ادعای این مسول را برای توانمندی برای جلوگیری از شیوع كرونا را باور می كنند و به سفر می روند و یا ترجیح می دهند سفرهای نوروزی را به تعویق بی اندازند.

كرونا اسكله های گردشگری قشم را تعطیل كردفرماندار قشم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر این اساس هشت اسكله گردشگری در سایت های هنگام و جنگل های حَرّای جزیره قشم تا روز جمعه فعالیت نخواهد داشت كه امكان دارد این تعطیلی تمدید شود. این كار در امتداد پیش گیری از شیوع كرونا ویروس، به اسكله های گردشگری قشم است و تا اختتام هفته ی جاری ادامه دارد.

علیرضا نصری اضافه كرد: در اسكله های مسافری همچون ذاكری، لافت و پُهل نیز تمهیدات لازم برای رعایت امور بهداشتی اندیشیده شده است. در این راستا یكهزار ماسك رایگان بین خدمه شناورها و مسافران توزیع شد. همین طور خدمه و مسئولان شناورها آموزش های لازم برای ضدعفونی كردن شناورها را فرا گرفتند.

وی اضافه كرد: كلیپ های آموزشی نیز از طرف شبكه بهداشت در اختیار این اداره بنادر قرار گرفت تا در طول مسیر گردشگران و مسافران با نكات آموزشی آشنا گردند. همین طور وسایل لازم همچون دستكش و دیگر اقلام لازم برای خدمه شناورها در اختیار آنان قرار گرفت.

ورود توریست به جزیره قشم با كاهش روبروست

وی اظهار نمود: برخلاف برخی خبرها در فضای مجازی، آمارهای مقایسه ای از كاهش ۱۱ تا ۱۷ درصدی توریست در ایام اخیر در همسنجی با سال قبل نشان دارد.

صنعت گردشگری همواره مورد حمایت دولت

البته در این میان همه اخبار كرونایی وزرای میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و اقتصاد و امور دارایی در نشستی با فعالان بخش خصوصی، برحمایت همه جانبه از صنعت گردشگری توسط دولت تاكید كردند.

در این جلسه كه معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، رئیس كل گمرك، رئیس سازمان امور مالیاتی كشور و تعدادی از مدیران بخش دولتی و خصوصی حضور داشتند، راهكارهای حمایتی دو وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزارت اقتصاد و دارایی از فعالان بخش خصوصی صنعت گردشگری مورد بررسی قرار گرفت و بر ادامه حمایت های دولت و این دو وزارتخانه از صنعت گردشگری تاكید شد.

روسای انجمن ها و تشكل های حرفه ای گردشگری كشور نیز حضور داشتند چالش های اقتصاد گردشگری با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزیر اقتصاد و دارایی مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه فعالان بخش خصوصی صنعت گردشگری و روسای انجمن ها و تشكل های حرفه ای گردشگری مسائل خودرا مورد به مورد در حضور دو وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و اقتصاد و دارایی در بین گذاشتند.

تاكید بر نقش صنعت گردشگری در اقتصادهمچنین پس از صحبت های فعالان بخش خصوصی، علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی توضیحاتی را درباب حمایت های دولت و این وزارتخانه از صنعت گردشگری و بخش خصوصی این صنعت ارائه دادند.

این دو عضو كابینه دولت دوازدهم با اشاره به نقش صنعت گردشگری در اقتصاد و اهمیت این صنعت، بر حمایت های هرچه بیشتر دولت از صنعت گردشگری تاكید كردند و درباره تداوم این حمایت ها قول مساعد دادند.

نگرانی از شیوع بیشتر كرونا همه را درگیر كرده است. ابتدای هفته مدیر كل موزه های وزارت گردكشری به از تعطیلی موزه هایی كه درگیر كرونا هستند به ایرنا آگاهی داد اما فردای همان روز گفت ما نباید اعلام تعطیلی می كردیم چون اصلا مرجع تعطیلی ما نیستیم بلكه ستاد پیشگیری و مبارزه با كرونا است. وی البته به خبرنگار ایرنا اصرار كرد كه نظر ما بر تعطیلی است اما كسی نظر ما را نپرسید البته مت در این خصوص (شیوع كرونا) سررشته نداریم و نمی توانیم مرجع تصمیم گیری باشیم.

برخی موزه های كشور تعطیل شد

مدیر كل موزه های كشور از تعطیلی موزه هایی آگاهی داد كه در آن شهرها احتمال شیوع ویروس كرونا وجود دارد. در شهرهایی كه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، كارهای پیشگیری؛ همچون تعطیلی مدارس و كاهش كارهای ورزشی اعلام شده، موزه ها نیز تعطیل می شود.

این موزه ها همچون موزه ملی و دیگر موزه های تهران از امروز تعطیل هستند و تعطیلی تا آخر هفته ادامه خواهد داشت.نظر ستاد پیش گیری از كرونا بر باز بودن موزه ها است

محمدرضا كارگر، اظهار داشت: ستاد پیشگیری و مقابله با كرونا اعلام نمود باز بودن موزه ها در این روزها ایرادی ندارد و بازدید كننندگان می توانند برای بازدید به موزه ها بروند.

وی اظهار داشت: وزارت میراث فرهنگی و اداره كل موزه ها نمی توانست تصمیمی درباره باز و یا بسته بوده موزه ها بگیرد و مرجع اعلام آن ستاد پیشگیری و مقابله با كرونا است.

مدیركل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی وزارت صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری در پاسخ به پرسشی در خصوص این كه نظر وی بر تعطیلی موزه ها بوده است، اظهار داشت: كاركنان موزه ها به سبب شیوع كرونا تقاضا داشتند، موزه ها تعطیل شود اما نظر ستاد مبارزه با كرونا این نیست.

وی در پرسشی دیگر در خصوص این كه ستاد مبارزه بر كرونا نظر اداره كل موزه ها را درباره تعطیلی یا باز بودن موزه ها را پرسیدند، اظهار داشت: خیر از ما سوالی نكردند، برای اینكه آنها درباره عملكرد و چگونگی انتقال بیماری كرونا شناخت دارند و آنها باید نظر بدهند.

صیانت از آثار فرهنگی تاریخی در كتب درسی بیاید

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان تاكید بر صیانت از آثار فرهنگی اظهار داشت: موضوع صیانت از این آثار و پیشگیری باید در كتب درسی دانش آموزان بیاید و افراد از كودكی با این مساله آشنا گردند.

علی اصغر مونسان در مراسم تجلیل از میراث بانان برگزیده، بیان كرد: زمانی كه صحبت از صیانت از آثار فرهنگی و تاریخی می شود در واقع صحبت از صیانت اموال مردمی است، اموالی كه متعلق به همه مردم ایران و بلكه متعلق به همه مردم جهان است؛ بدین جهت فعالیت نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی در حقیقت صیانت و پاسداشت از اموال، اشیا و آثاری است كه متعلق به تمام مردم جهان است.

او اظهار داشت: اما مهم تر از این كه آثار و اشیای تاریخی اموال متعلق به مردم هستند این است كه این آثار و اشیا هویت تاریخی یك ملت هستند. هر شیء تاریخی یك سند هویتی است. برخی كشورها دنبال این هستند كه برای خود هویت بسازند و تاریخ و تمدنی كه وجود نداشته را ایجاد كنند اما این ملت هویت و تاریخ و تمدن غنی دارد. در حقیقت ایران ریشه در تاریخ دارد و موسس تمدن بشری بوده است.

سایت دیرینه شناسی ظرفیت تبدیل به مقاصد گردشگری دارد

محمد حسن طالبیان در هفدهمین گردهمایی باستانشناسی ایران اظهار داشت: در همه جای دنیا سرمایه گذاران زیادی در پژوهش های چند رشته ای به خصوص پژوهش های میراث فرهنگی و باستان شناسیسرمایه گذاری می كنند.

وی افزود: ما به همان اندازه كه به پژوهش و كاوش اهمیت می دهیم باید به حفاظت و مرمت و معرفی نیز اهمیت بدهیم برای اینكه سایت های دیرینه شناسی می توانند به مقاصد گردشگری تبدیل شوند.

طالبیان با اشاره به اینكه زنده بودن هر سایت تاریخی به تداوم كاوش ها بستگی دارد، اشاره كرد: باید به تمامی بعد های كاوش نیز در سایت ها توجه ویژه ای صورت گیرد تا سایت های تاریخی گرفتار لطمه نشوند همین طور مهمست كه نتایج كاوش ها را به صورت بین المللی منتشر نماییم تا در حوزه جهانی بتوانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم.

وی گفت: نمایشگاه هفدهمین گردهمایی سالانه دیرینه شناسی ایران امسال دارای آثار منحصر به فرد جهانی است و نشان دهنده اهمیت محتوایی و معنایی سایت های ایران است و شامل سایت های كلیدی و مهمی است كه به معرفی فرهنگ و تمدن باارزش ایران كمك می كنند.

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با با تاكید بر اینكه اولیوت این معاونت در سال آتی تبدیل سایت های باستانی به سایت موزه است گفت: من از وزیر اجازه گرفتم كه امسال روی سایت موزه ها تمركز نماییم و بعضی از محوطه های دیرینه شناسی را با كمك پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به سایت موزه تبدیل نماییم تا با این كار سایت موزه ها توانمند شوند.

ایرانیان در ایجاد تمدن بشری، اخلاق و فرهنگ سهم مهمی داشته اند

علی اصغر مونسان در هفدهمین گردهمایی باستانشناسی ایران كه در موزه ملی ایران برگزار شد، با بیان این كه ملت بزرگ ایران تاریخی با اهمیت و همراه با فراز و فرودهای تلخ و شیرین داشتند، اظهار داشت: ایرانیان در ایجاد تمدن بشری، اخلاق و فرهنگ در جهان سهم مهمی داشتند. این تجربیات عالی امروزه باید به خوبی به تجربه گرفته شود تا بر پایه آن آینده درخشان برای ملت خودمان و بشریت ایجاد نماییم.

مونسان در ادامه با اشاره به دشواری صحبت كردن درباره فرهنگ، اظهار داشت: میراث فرهنگی نیز قسمتی از فرهنگ و سند هویت ملت ها و تاریخ نیاكان ماست. میراث فرهنگی، تجربیات سخت و زیبا بشر را نشان میدهد و نشان از تلاش بشر جهت زندگی در طبیعت و مبارزه با آن دارد.

وزیر میراث فرهنگی با اشاره به مرزهای سیاسی میان كشورها اظهار داشت: مرزهایی میان كشورها وجود دارد ولی میراث فرهنگی هر منطقه از زمین متعلق به تمام بشر و همه مردم است.

وی افزود: خوشحال هستیم در كشوری زندگی می نماییم كه ریشه در تاریخ دارد و سهم بزرگی در ایجاد تمدن بشر داشته، دارد و خواهد داشت.

مونسان با بیان این كه بخش مهمی از میراث فرهنگی به دیرینه شناسی اختصاص دارد، اظهار داشت: پژوهشگران و باستان شناسان تمام تلاش خودرا می كنند تا هویت ها را از زیر خاك بیرون كشد و در معرض دید دیگران قرار دهند كه البته با اهمیت تر از نمایش، شناساندن، روایت و پرداخت هویت است.

وی با تاكید بر نقش پژوهشگاه میراث فرهنگی در این حوزه، اظهار داشت: امیدواریم امسال روی جیرفت كار شود برای اینكه بنظر می رسد آن منطقه تاریخی فراتر از بین النهرین دارد.

مونسان در بخش دیگر از سخنانش اظهار داشت: سعی كردیم از تجربیات بین المللی استفاده نمائیم و تجربیات خودمان در اختیار دیگر كشورها قرار دهیم.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان این كه كشورهای منطقه به لحاظ شباهت فرهنگی درهم تنیدگی زیادی دارند، اظهار داشت: می توانند در این حوزه همكاری خوبی با یكدیگر داشته باشند و موسسه اكو در منطقه ای كه صحاب قسمتی از تمدن بشری است، همكاری كند تا همكاری منطقه ای دیرینه شناسی بین منطقه ای شكل بگیرد.یادمان ثبت ملی می شود

سرستون ساسانی اصفهان امسال از زیر رواق های شرقی حیاط چهلستون به داخل سالن جنوبی این كاخ منتقل شد كه بگفته مسوول امور موزه های میراث فرهنگی اصفهان به زودی یادمان كاخ خسروپرویز ثبت ملی می شود.

ساغر حمیدی مسئول امور موزه های میراث فرهنگی اصفهان در گفت و گو با ایرنا اضافه كرد: همكارانم در حال بررسی و تهیه گزارش در مورد منشا سرستون ساسانی اصفهان هستند تا با تمكیل شواهد و مستندات، بتوانیم این سرستون تاریخی را ثبت ملی نماییم.

وی با اشاره به مستندات دیرینه شناسی درمورد تعلق سرستون ساسانی به اصفهان اضافه كرد: سال قبل یك سری پرونده ثبتی تكمیل كردیم اما قرار شد مستندات بیشتری ارائه نماییم تا به زودی این سرستون ثبت ملی شود.

حمیدی در ادامه با اشاره به جفت سرستون ساسانی اصفهان در موزه ملی ایران تصریح كرد: سرستون های ساسانی اصفهان یك جفت بوده اند و در كتاب آثار تاریخی اصفهان نوشته لطف الله هنرفر هم در این زمینه اشاره شد كه یكی از سرستون هایی كه بطور تقریبی سالم تر بوده به جهت منحصربه فرد بودن به موزه ملی انتقال داده شده و دیگری در اصفهان باقی مانده است.آنچه در این میان حائز اهمیت می باشد اینكه باید همگان دست در دست هم داده و علاوه بر رعایت اصول و تاكیدات بهداشتی، با آموزش و فرهنگ سازی بتوانیم در مقابله با شیوع بیماری و ویروس كرونا موفق و پیروز بیرون آمده و در آینده ای نه چندان دور شاهد عادی شدن روال فعالیت ها و برنامه ها در تمامی حوزه ها در سراسر كشور باشیم.

بدون شك این مهم تنها با همت و تلاش آحاد مردم امكان پذیر خواهد بود بدین جهت باید مصمم و قوی با به كارگیری همه ظرفیت ها بیماری و ویروس كرونا را از این مرزو وبوم دوره كرده و برای همیشه ریشه كن و نابود نمائیم.


1398/12/08
10:17:31
5.0 / 5
3711
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , اقتصاد , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی