Niazgah نیازگاه

راه بورس های آسیا از اروپا و آمریكا جدا شد

راه بورس های آسیا از اروپا و آمریكا جدا شد

نیازگاه: برخلاف فاكتورهای بورسی در كشورهای غربی، بیشتر فاكتورهای بورسی در آسیا نزولی بودند.


به گزارش نیازگاه به نقل از بلومبرگ، هر چند بعد از ماهها اختلاف بر سر مسائل تجاری و اعمال تعرفه های متقابل، واشنگتن و پكن بر سر فاز نخست گام های لازم برای رسیدن به توافق تجاری با یكدیگر به اشتراك نظر رسیدند اما به نظر نمی رسد كه آمریكا قصد متوقف كردن جنگ تجاری را داشته باشد و احیانا اروپا مقصد بعدی جنگ تعرفه ها خواهد بود. رابرت لایت هایزر، وزیر بازرگانی آمریكا به اروپا آگهی داده است كه اگر طرف های اروپایی میزان واردات خود از آمریكا را افزایش ندهند، این كشور به منظور كاهش كسری تراز حساب تجاری خود با اروپا احیانا تعرفه های خود بر واردات محصولات اروپایی را افزایش خواهد داد.
استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریكا گفته است كه فاز نخست توافق تجاری بین این كشور و چین احیانا تا اوایل ژانویه سال آینده امضا خواهد شد. وی افزوده است كه بر سر كلیات توافق شده و الان برخی جزئیات فنی باقی مانده است كه باید حل و فصل شود. از طرف دیگر مجلس نمایندگان آمریكا پیمالن تجارت آزاد آمریكای شمالی موسوم به نفتا را تایید كرده است.
نیل ویلسون، تحلیل گر ارشد بازار در موسسه " ماركتس دات كام" اظهار داشت: با رسیدن آمریكا و چین به فاز نخست توافق تجاری حالا بازارها به دنبال روشن شدن مسیر پیش رو برای فاز دوم توافق هستند كه روسای جمهور چین و آمریكا بدان اشاره كردند.
واقعه مهم دیگر برای بازارهای جهانی، موافقت كنگره آمریكا با ارسال پرونده استیضاح دونالد ترامپ به مجلس سنا بعد از حدودا دو ماه تحقیق و شهادت افراد آگاه به پرونده اوكراین بود. دموكرات ها ترامپ را متهم كرده اند كه با سوء استفاده از قدرت خود از رئیس جمهور اوكراین خواسته است كه نسبت به كارهای پسر جو بایدن، رقیب انتخاباتی خود در این كشور اقدام نماید. با تصویب طرح استیضاح در مجلس نمایندگان، حالا دونالد ترامپ به سومین رئیس جمهور تاریخ این كشور تبدیل می شود كه باید در سنا حضور یابد. بند نخست قطعنامه استیضاح با ۲۳۰ رای مثبت در مقابل ۱۹۷ رای منفی و بند دوم با ۲۲۹ رای مثبت و ۱۹۸ رای منفی به تصویب نمایندگان كنگره رسید و در صورتیكه دو سوم سناتورها نیز به استیضاح رای دهند، ترامپ عزل خواهد شد.
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی كه هر سه شاخص مهم بورسی این كشور در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با ۰.۲۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۴۵۵.۰۹ واحد بسته شد. شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۰.۴۹ درصد افزایش تا سطح ۳۲۲۲.۲۱ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریكا یعنی " نزدك كامپوزیت" با افزایش ۰.۴۲ درصدی در سطح ۸۹۲۴.۹۶ واحدی بسته شد.
از طرف دیگر بورس های اروپایی با خبر شوكه كننده منابع انگلیسی از احتمال اتخاذ موضع سرسختانه تر توسط دولت این كشور در جریان مذاكرات با اتحادیه اروپا مواجه گشتند. حالا دولت محافظه كار با عنایت به اكثریت قاطع خود در مجلس می خواهد تا امتیازات بیشتری از بروكسل بگیرد و همین مساله احیانا موجب تمدید بیشتر دوران گذار خواهد شد. مجلس انگلیس با اكثریت آرا با لایحه توافق دولت این كشور و اتحادیه اروپا بر سر خروج از اتحادیه اروپا تا سی و یكم ژانویه موافقت كرده است.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص ها عملكرد خوبی داشتند تا جایی كه شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با جهش ۰.۱۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۵۸۲.۴۴ واحد بسته شد. شاخص "كك ۴۰" بورس پاریس با افزایش ۰.۸۲ درصدی در سطح ۶۰۲۱.۵۳ واحد بسته شد و شاخص "دكس ۳۰" بورس فرانكفورت در آلمان نیز با صعود ۰.۸۱ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۳۱۸.۹۰ واحدی به كار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبكس ۳۵" ۰.۶۱ درصد بالا رفت و به ۹۶۷۵.۶۰ واحد رسید.
از طرف دیگر اما در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملكرد كاملا بدی داشتند؛ تا جایی كه شاخص "نیك كی ۲۲۵" بورس توكیو ژاپن با كاهش ۰.۲ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۸۱۶.۶۳ واحدی پایین رفت و شاخص " هانگ سنگ" بورس هنگ كنگ با افزایش ۰.۲۵ درصدی به ۲۷ هزار و ۸۷۱.۳۵ واحد رسید.
در چین شاخص " شانگ های كامپوزیت " با ریزش ۰.۲۵ درصدی در سطح ۴۰۱۷.۲۵ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایكس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۲۵ درصد كاهش و ایستادن در سطح ۶۸۱۶.۲۳ واحدی به كار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاكتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیكس" ژاپن نزولی بود.
در بازار طلای سیاه قیمتها ریزشی بود. هر بشكه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۲۱ درصد كاهش به ۶۰.۴۴ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با كاهش۰.۶ درصدی به ازای ۶۶.۱۴ دلار در هر بشكه مبادله شد.
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با افزایش ۰.۱۹ درصدی به ۱۴۸۱.۶۴ دلار رسید. هر اونس نقره با افزایش۰.۴۱ درصدی به ازای ۱۷.۲۲ دلار مبادله شد.
منبع:

1398/09/30
13:58:27
5.0 / 5
4222
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی