Niazgah نیازگاه

بهره مندی ۱۰ میلیون روستایی از آب آشامیدنی سالم تا آخر دولت

بهره مندی ۱۰ میلیون روستایی از آب آشامیدنی سالم تا آخر دولت

به گزارش نیازگاه وزیر نیرو با اشاره به تلاش های دولت تدبیر و امید در جهت توسعه، عمران و آبادی در كشور اظهار داشت: تا آخر دولت دوازدهم ۱۰ میلیون نفر از آب آشامیدنی سالم بهره مند می شوند.


رضا اردكانیان روز چهارشنبه در آیین افتتاح نیروگاه بادی آقكند شهرستان میانه در مسافرت رئیس جمهوری اظهار نمود: از آغاز دولت تابحال ۶ میلیون و ۸۵۶ هزار نفر از روستاییان از شبكه اب سالم بهره مند شده اند كه تا آخر دولت این رقم را به ۱۰ میلیون نفر خواهیم رساند.
وی افزود: از نیمه دوم امسال تلاش داریم تا به هم وطنان خود و كسانی كه از بیرون از مرزها تحولات كشور را رصد می كنند نشان دهیم كه با وجود اعمال شدیرترین تحریم ها، شاهد گردش چرخ های توسعه، عمران و فعالیت در كشور هستیم.
اردكانیان در ارتباط با افتتاح نیروگاه ۵۰ مگاواتی بادی آقكند میانه اظهار داشت: در پویش «الف، ب، » ایران هر هفته در یك یا دو استان طرح های بزرگی در سطح كشور به بهره برداری می رسد كه این هفته در آذربایجان شرقی شاهد این بهره برداری ها هستیم.
وی نیروگاه بادی آقكند شهرستان میانه را بزرگ ترین نیروگاه بادی كشور با ۲۰ توربین دو و نیم مگاواتی معرفی نمود و اضافه كرد: ۸۰ درصد تجهیزات نیروگاه طراحی و ساخت داخل بوده و انتقال تكنولوژی از ۱۰ سال پیش صورت گرفته و الان شاهد به ثمر رسیدن این پروژه عظیم به دست متخصصان، صنعتگران و دانشمندان ایرانی هستیم.
وزیر نیرو از هزینه كرد ۹۶۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری غیردولتی برای این نیروگاه اطلاع داد و اظهار داشت: این طرح نقش مهمی در تامین برق پایدار منطقه بخصوص جنوب شرق استان آذربایجان شرقی خواهد داشت و در اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم هم سهم عمده ای دارد.
وی افزود: نیروگاه بادی آقكند از مناسب ترین اشكال نیروگاه های تجدید پذیر است و ما در كشور تا ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت مطالعه شده برای راه اندازی نیروگاه های بادی را داریم كه دولت هم توجه جدی به این امر دارد.
اردكانیان با اشاره به اینكه نیروگاه بادی آقكند نقش مهمی در كاهش آلاینده های زیست محیطی دارد، صرفه جویی در مصرف آب و سوخت را از دیگر مزایای این طرح عنوان نمود و اظهار داشت: این طرح ۱۷۵ هزار مگاوات ساعت انرژی در سال تولید می كند.
وی همینطور در مورد برنامه وزارت نیرو برای كنترل و مهار سیلاب ها اظهار داشت: به علت اینكه پارسال پربارش ترین سال در پنج دهه اخیر را پشت سر گذاشتیم، دولت از امسال به مبحث مهار سیلاب توجه جدی دارد.
وزیر نیرو با اشاره به اهتمام دولت برای عمران و آبادی كشور از تكمیل ۲۲۷ طرح وزارت نیرو در ۳۱ استان با اعتبار ۳۳ هزار میلیارد تومان اطلاع داد و اضافه كرد: در مجموع ۶۰ طرح با اعتبار ۴۳۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است.
اردكانیان، به شناسایی ۷۵۰۰ كیلومتر رودخانه های با اولویت یك اشاره نمود و اضافه كرد: امسال اولویت ما طرح های مطالعاتی برای مهمندسی رودخانه و لایروبی در حدود ۱۱۰۰ كیلومتر از مجموع ۷۵۰۰ كیلومتر خواهد بود كه اعتبار خوبی هم برای این امر در نظر گرفته شده و ۵۰ درصد از مخازن ما برای دریافت سیلاب های معتبر خالی است.
وی یكی دیگر از برنامه های دولت را جلب مشاركت بیشتر مصرف كننده ها بیان كرد و اظهار داشت: هر چقدر مصرف كننده ها چه در خانگی، چه صنعت و چه در كشاورزی همكاری بیشتری داشته باشند، مدیریت بار به نحو مناسب تری صورت می گیرد كه خوشبختانه تابستان امسال به مدد همكاری و هماهنگی مردم بالاترین سطح صرفه جویی در مصرف برق را داشتیم و ۳۸۰۰ مگاوات اوج بار را كاهش دادیم كه نتیجه آن نبود خاموشی بود و توانستیم بالاترین میزان انرژی را به كشورهای همسایه صادر نماییم.
همزمان با سفر ریاست جمهوری به آذربایجان شرقی و با حضور وزیر نیرو، نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی آقكند در شهرستان میانه راه اندازی شد.
این مزرعه بادی با توان تولید برق بیشتر از ۱۷۵ گیگاوات ساعت و با ۲۰ واحد كه ظرفیت هر واحد ۲ و نیم مگاوات است در روستای آقكند از توابع بخش كاغذكنان میانه واقع شده و برق مورد نیاز برای ۱۰۴ هزار خانوار این شهرستان را تامین می كند.
توربین های بادی و تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی نیروگاه بادی آقكند داخلی بوده و در شركت مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا طراحی و ساخته شده است.
این نیروگاه سبب صرفه جویی در مصرف سوخت به میزان ۴۹ میلیون متر مكعب گاز طبیعی و آب به میزان ۳۸ هزار متر مكعب شده و از انتشار ۱۱۹ هزار و ۲۰۰ تن آلاینده زیست محیطی جلوگیری می كند.
اجرای این پروژه از اسفند سال ۱۳۹۶ شروع شده و سنگرون آخرین واحد هم در آبان امسال به اتمام رسید.


1398/09/06
19:44:01
5.0 / 5
4323
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی