Niazgah نیازگاه

بند ۳۱۱ دام جدید خزانه داری آمریكا برای اقتصاد ایران!

بند ۳۱۱ دام جدید خزانه داری آمریكا برای اقتصاد ایران!

به گزارش نیازگاه المانیتور به نقل از كارشناسان مالی نوشت كه مكانیزم جدید معرفی شده توسط وزارت خزانه داری آمریكا برای كار با ایران بیشتر به دنبال شناسایی طرف های خارجی همكار ایران است.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، وزارت خزانه داری آمریكا روز گذشته، با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود كه مكانیزم جدیدی برای تسهیل صادرات مواد غذایی و دارو به ایران به وجود آورده است. این وزارتخانه با تكرار ادعای تلاش های دولت این كشور برای منزوی كردن جمهوری اسلامی اعلام نمود كه از این طریق، راهی برای تضمین تداوم ارسال كمك های بشردوستانه به ایران به وجود آورده است.
بگفته وزارت خزانه داری آمریكا، این مكانیزم به جامعه بین المللی كمك می نماید تا به دادوستد برای پشتیبانی از مردم ایران ادامه دهد؛ بدون آنكه سرمایه های مربوط به آن به دست دولت ایران بیفتد.
با این وجود خیلی از كارشناسانی كه سابقه همكاری با دولت های مختلف آمریكا در زمینه تحریم ایران را داشته اند، می گویند كه مكانیزم جدید موسوم به "شفاف سازی" كه از طرف وزارت خزانه داری آمریكا برای ایران اعلام شد، بیشتر از آنكه در امتداد تسهیل مبادلات بشردوستانه صادرات غذا و دارو به ایران باشد، بعنوان مكانیزمی برای جمع آوری اطلاعات برای دولت عمل خواهدنمود تا از این طریق بتواند زمینه را برای اعمال تحریم های جدیدتر فراهم آورد.
رایان اوتول، یكی از مقامات سابق دفتر كنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریكا در توئیتر خود نوشت: این مكانیزم كمكی به ایران نخواهد كرد و در واقع احیانا شرایط را بدتر می كند. بنظر می رسد آمریكایی ها می خواهند بوسیله این مكانیزم، اروپا را وادار به همراهی با خود كنند.
بگفته اوتول، احیانا بیانیه جدید وزارت خزانه داری آمریكا روی طرف هایی كه همچنان در حال صادرات كالاهایی نظیر غذا و دارو به ایران هستند، تاثیر منفی می گذارد و این تاثیر روی اروپایی ها محسوس تر خواهد بود.
وی ادامه داد: اقدام اخیر آمریكا آن هم در زمانی كه بانك مركزی ایران به بهانه تامین مالی تروریسم توسط خزانه داری آمریكا تحریم می شود، سوژه صادرات كالاهای بشردوستانه نظیر غذا و دارو به ایران را بیشتر از پیش پیچیده خواهدنمود.
تایلر كولیس، كارشناس امور تحریم در موسسه "فراری اند اسوشیتس" هم اظهار داشت: هدف اصلی از اعلام این بیانیه، اجرای بند ۳۱۱ قانون پاتریوت آمریكا ( بر ضد ایران) است. بند ۳۱۱ قانون مذكور در واقع حكم قضایی لازم الاجرا بر مؤسسات مالی و بانكهای آمریكایی است كه از آنها می خواهد در زمان تعامل با بانكهای خارجی كه با ایران همكاری می كنند دقت خاصی داشته باشند.
از نظر كولیس، بانكهای آمریكایی از این پس به مؤسسات مالی خارجی دیگر، پرسشنامه هایی را ارسال كرده و از آنها می خواهند در صورتیكه با ایران تعامل دارند آنرا ابراز كنند و در صورتیكه جواب این مؤسسات مثبت باشد بانكهای آمریكایی حساب خودرا در آنها متوقف كرده یا بطور كلی می بندند.
بگفته وی، حتی بانكهای سوئیس نیز به وزارت خزانه داری آمریكا اطلاع داده اند كه در صورت اصرار آمریكا به اجرای بند ۳۱۱ قانون پاتریوت آمریكا در تجارت با ایران، آنها حساب های خود نزد بانكهای ایرانی كه برای مبادلات بشردوستانه دارند را خواهند بست.
همین طور ریچارد نفیو، كارشناس حوزه تحریم ها در دولت اوباما و مذاكره كننده سابق هسته ای با ایران در این زمینه اظهار داشت: اعلام مكانیزم شفاف سازی مبادلات بشردوستانه توسط وزارت خزانه داری آمریكا از یك سو تاكید همزمان بر نگرانی خزانه داری آمریكا از ریسك های پولشویی، در واقع این شك را تقویت می كند كه مكانیزم جدید یك تله تحریمی است. فكر می كنم این مكانیزم بیشتر از آن كه برای امور بشردوستانه باشد بیشتر با هدف جمع آوری اطلاعات لازم برای اعمال تحریم های جدید باشد.1398/08/06
11:01:54
5.0 / 5
4272
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی